statystyki

Szijjarto: ataki na Węgry pogłębiają kryzys w Europie

14 września 2016, 14:58 | Aktualizacja: 14.09.2016, 15:19
Źródło:PAP
Budapeszt, Węgry

Budapeszt, Węgryźródło: ShutterStock

Ataki na Węgry bardzo pogłębiają kryzys w Europie – oświadczył w środę szef MSZ Węgier Peter Szijjarto, odnosząc się do słów szefa dyplomacji Luksemburga Jeana Asselborna oraz przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza.

Reklama

Reklama

Asselborn we wtorkowym wydaniu niemieckiego dziennika "Die Welt" wystąpił z postulatem przynajmniej czasowego wyłączenia Węgier z Unii Europejskiej ze względu na politykę ich władz. W środę zaś ta sama gazeta opublikowała wywiad z Schulzem zatytułowany "Niektóre państwa chcą tylko brać i nic nie dawać", w którym ten wspomina m.in., że węgierski premier Viktor Orban apeluje o "kontrrewolucję kulturalną".

"Asselborn na próżno temu zaprzecza, ale przypuścił przeciwko Węgrom podły atak" – oświadczył w środę Szijjarto.

Jak ocenił minister, z powodu obrony przed zagrożeniami związanymi z nielegalną imigracją Węgry są atakowane także wewnątrz Unii Europejskiej.

"Jeana Asselborna i Martina Schulza nie interesują Węgry i w istocie nie interesuje ich też państwo prawa i demokracja", a tylko to, by do Europy przybyło jak najwięcej nielegalnych imigrantów – powiedział Szijjarto. Według niego obaj politycy nazywają "kontrrewolucyjnym" i "stojącymi na zewnątrz europejskich wartości" taki naród, który powstał przeciwko swoim ciemiężcom i przelał za wolność własną krew.

Zarzucił im też, że "jeśli ktoś mówi co innego niż oni, to go wykluczają i piętnują".

"To nie do przyjęcia, to nie jest europejskie zachowanie" – oznajmił Szijjarto, dodając, że "rząd węgierski zrobi wszystko, by Europa nie podążała dalej w tym kierunku".

Reklama

Tagi:UE

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze