statystyki

ADP: 18% pracowników UE pracuje w niepełnym wymiarze godzin

14 września 2016, 15:39 | Aktualizacja: 14.09.2016, 15:42
Źródło:ISBnews
Praca biurowa

Praca biurowaźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: karelnoppe

Federacja Międzynarodowych Pracodawców oszacowała, że 18% pracowników zatrudnionych w Unii Europejskiej wykonuje obowiązki służbowe w niepełnym wymiarze godzin, wynika z najnowszego raportu "Utrapienia czasu pracy: HR na rozdrożu", opracowanego przez ADP Polska.

Reklama

Reklama

"Różny czas pracy pracowników stacjonarnych oraz zdalnych rodzi obawy m.in. o utrzymanie kontroli nad ich pracą i oznacza wystąpienie potencjalnej szkody dla kultury korporacyjnej. W takiej sytuacji, działy HR muszą dołożyć wszelkich starań, żeby zadbać o podtrzymanie ducha zespołowości. Z kolei, błędy w procesie osiągania zgodności z lokalnymi przepisami prawa pracy mogą znacznie obciążyć budżet firmy. Wiele przedsiębiorstw korzysta z przestarzałych systemów zarządzania, które obniżają efektywność i generują koszty" - czytamy w raporcie.

Jak wskazuje raport, przeciętna firma międzynarodowa ma do czynienia z ponad 30 systemami HR oraz średnio ponad 30 typami oprogramowania płacowego, organizacje wykorzystujące zautomatyzowane rozwiązania dotyczące planowania czasu pracy wykazują o ok. 4% wyższy poziom zaangażowania kadry pracowniczej. Ponadto firmy te przeznaczają zaledwie 1,5%-3% wydatków z zakresu IT na innowacyjne wdrożenia dotyczące zarządzania ludźmi.

"Raport ADP pokazuje, że jednym z największych wyzwań stojących przed działami HR jest pokonanie przeszkód wynikających z coraz bardziej elastycznego czasu pracy. Dlatego zadaniem liderów HR jest również wdrożenie automatyzacji i standaryzacji systemów rejestru czasu pracy, gdyż zaniedbania w tym zakresie mogą być szkodliwe dla firm i globalnego rynku. Optymalizacja podniesie morale zarówno pracowników, jak i kadry kierowniczej, wprowadzi przejrzystość i usprawni komunikację" - skomentowała HR business partner w ADP Polska Magdalena Dacka, cytowana w komunikacie. 

Badanie zostało przeprowadzone w 2015 r. przez ADP Research Institute.

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze