statystyki

Francja: Prokurator żąda trzech lat więzienia dla b.ministra ds.budżetu

14 września 2016, 15:55 | Aktualizacja: 14.09.2016, 16:07
Źródło:PAP
Prokurator zażądał w środę dla byłego francuskiego ministra ds.budżetu Jerome'a Cahuzaca, oskarżonego o oszustwa podatkowe i pranie pieniędzy, trzech lat więzienia jako właściwej ceny za "zdradę" i "poświęcenie wszystkich zasad dla korzyści finansowych".

Reklama

Reklama

"Nadszarpnął pan honor tego kraju. To, co dotąd nie zostało naprawione i już nigdy nie będzie, jest krzywdą wyrządzoną przez pana krajowi, wystawia go na pośmiewisko" - powiedziała prokurator Elaine Houlette, zwracając się do byłego ministra.

64-letni Cahuzac, z wykształcenia lekarz, najpierw kardiochirurg a potem chirurg plastyczny, od maja 2012 do marca 2013 roku wchodził w skład socjalistycznego rządu Jeana Marca Ayraulta; zajmował się budżetem. W grudniu 2012 roku wystąpił z propozycjami wymierzonymi w osoby unikające płacenia podatków i był liderem kampanii przeciwko uchylaniu się od podatków. Odszedł w niesławie trzy miesiące później. Przyznał się, że sam zdeponował ponad 600 tys.euro za granicą; wcześniej zaprzeczał doniesieniom medialnym i kłamał w tej sprawie.

Jego rezygnacja była pierwszym politycznym skandalem za prezydentury Francois Hollande'a.

Prokuratura zarzucała mu zatajenie 687 tys. euro dochodu przed francuskimi władzami podatkowymi w latach 2009-2012 i pranie pieniędzy w latach 2003-2013 za pośrednictwem zagranicznych kont bankowych, m.in. w Szwajcarii, Panamie, na Seszelach i w Singapurze.

Wcześniej Cahuzac był głównym specjalistą do spraw podatków w Partii Socjalistycznej.

Prokurator Houlette zażądała też dwóch lat pozbawienia wolności dla Patricii Cahuzac, która, jak stwierdziła, "przerosła" męża "w ukrywaniu majątku przed organami podatkowymi". (PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze