Poznichir, pierwszy zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji, podał, że uderzenie na IS miało miejsce we wtorek wieczorem. W jego wyniku zabito 250 bojowników i zniszczono około 15 pojazdów wyposażonych w karabiny maszynowe i działka przeciwlotnicze.

"Walka z Państwem Islamskim trwa. Wczoraj rosyjskie lotnictwo zbombardowało sektor na północ od Palmiry, gdzie bojownicy IS przegrupowywali się w celu ataku na miasto" - powiedział Poznichir.

Od poniedziałku w Syrii trwa rozejm uzgodniony przez Rosję i USA, który jednak nie obejmuje działań wymierzonych w Państwo Islamskie ani dżihadystów związanych z Al-Kaidą.

Położona na pustyni starożytna Palmira (Miasto Palm) w marcu została wyzwolona z rąk IS przez armię syryjską wspieraną przez siły rosyjskie. W rękach IS znalazła się w maju ub. roku. Palmira jest strategicznym punktem łączącym wschodnią i zachodnią część Syrii.

Miasto jest znane z antycznych zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, z których część została rozmyślnie zniszczona przez IS. (PAP)

kot/ mal/