statystyki

Brazylia: Prokuratura oskarża Lulę o korupcję w ramach afery Petrobrasu

14 września 2016, 20:14 | Aktualizacja: 14.09.2016, 20:48
Źródło:PAP

Brazylijska prokuratura oskarżyła w środę byłego prezydent Brazylii Luiza Inacio Lulę da Silvę i jego żonę o korupcję w ramach zataczającej coraz szersze kręgi afery państwowego giganta naftowego Petrobras - podała telewizja GloboTV.

Reklama

Reklama

Po raz pierwszy Lula, który pozostaje najpopularniejszym brazylijskim politykiem mimo stawianych mu wcześniej zarzutów związanych z finansami jego Partii Pracujących, został oskarżony przez prokuratorów federalnych o udział w korupcyjnym spisku dotyczącym Petrobrasu - komentuje Reuters.

W lipcu prokuratura stołecznej Brasilii zapowiedziała, że Lula oraz były szef brazylijskiego funduszu BTG Pactual staną przed sądem pod zarzutem utrudniania pracy wymiaru sprawiedliwości.

Utrudnianie prac sądu dotyczy śledztwa, w którym Luli - twórcy słynnego brazylijskiego cudu gospodarczego w latach 2003-2011 i założycielowi Partii Pracujących - zarzuca się pranie brudnych pieniędzy właśnie w ramach afery Petrobrasu.

W marcu Lula został zaprzysiężony na jedno z kluczowych stanowisk politycznych - funkcję szefa kancelarii prezydenta, którym była wówczas Dilma Rousseff, odwołana z urzędu pod koniec sierpnia.

Miało to uniemożliwić aresztowanie eksprezydenta, o które wystąpiła prokuratura stanowa w Sao Paulo, gdzie Lula ma swą rezydencję. Jednak wkrótce po przyjęciu przez Roussef przysięgi od Luli sędzia federalny zawiesił jego nominację.

W poniedziałek skandal Petrobrasu doprowadził do pozbawienia mandatu deputowanego byłego przewodniczącego Izby Deputowanych Eduardo Cunhę, który oskarżany został o składanie fałszywych zeznań w sprawie zagranicznych kont bankowych. Szwajcarscy prokuratorzy twierdzą, że Cunha miał tajne konta w banku Julius Baer, na których przechowywał około 5 mln dolarów. Brazylijscy śledczy podejrzewają, że środki te mogły być związane z kartelem przestępczym, który powstał wokół koncernu naftowego Petrobras.

W maju brazylijski sąd federalny skazał na 23 lata więzienia za udział w aferach korupcyjnych wokół Petrobrasu byłego szefa kancelarii prezydenta Luli, Jose Dirceu.


Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze