statystyki

Nowa ropa zaleje rynek? W ciągu kilku tygodni globalna nadwyżka surowca może się nawet potroić

16 września 2016, 06:00
Źródło:Bloomberg
Wydobycie ropy w Libii, fot. Bloomberg

Wydobycie ropy w Libii, fot. Bloomberg

W obliczu jednego z najdłuższych okresów wysokiej podaży ropy na świecie, dwa kraje OPEC, której wcześniej były targane wewnętrznymi konfliktami, przygotowują się na wypuszczenie na rynek tysięcy baryłek ropy w ciągu najbliższych tygodni.

Reklama

Reklama

Chodzi o Libię i Nigerię. Libijska państwowa spółka zajmująca się wydobyciem ropy zmniejszyła ograniczenia sprzedaży ropy z portów w Ras Lanuf, Es Sider i Zueitina. Oznacza to potencjalne uwolnienie 300 tys. baryłek ropy dziennie.

Z kolei w Nigerii amerykańska spółka Exxon Mobil Corp. ogłosiła, że jest gotowa uruchomić sprzedaż zapasów ropy z Qua Iboe – największego w tym kraju złoża, które w ubiegłym roku odpowiadało za dostarczanie 340 tys. baryłek ropy dziennie.

Dodatkowo Royal Dutch Stell, który kontroluje drugie największe złoże ropy w Nigerii, w ciągu najbliższych tygodni uruchomi sprzedaż 200 tys. baryłek ropy dziennie.

Uruchomienie tych zasobów oznaczałoby, że na rynku pojawi się ponad 800 tys. baryłek ropy dziennie. W wyniku takich działań globalna nadwyżka ropy zwiększyłaby się trzykrotnie.

M.in. z tego powodu członkowie OPEC oraz Rosja mają spotkać się pod koniec września w Algierii, aby ustalić potencjalne zamrożenie części wydobycia i zablokować dalszy spadek cen surowca.

Baryłka Ropy WTI na giełdzie w Hong Kongu kosztowała w czwartek ok. 43,7 dol. Za baryłkę Brent w Londynie płacono 46,09 dol.

>>> Czytaj też: Pobito kolejny rekord ciepła. Alarmują już wszyscy, a może być jeszcze gorzej

Reklama

Reklama

 • as5d22(2016-09-16 08:10) Odpowiedz 350

  paliwko po 3,90 zł ??? yes :)

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Nie troll(2016-09-16 07:34) Odpowiedz 244

  Putina to jeszcze nie wykończy...

  Pokaż odpowiedzi (4)
 • Jasia (2016-09-16 18:48) Odpowiedz 161

  W Polsce paliwo drożeje nawet wtedy, gdy na całym świecie tanieje, a jazda baryłki osiągnęła już niemal dno. Co będzie gdy zacznie drożeć. Strach pomyśleć. Rodacy, rozpędzić to towarzystwo koleiny raz. Może ktoś wreszcie coś zrozumie. Banda manipulatorów i naciągaczy.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Tak to marnowanie kasy(2016-09-16 08:37) Odpowiedz 1140

  powinnl sie podniesc akcyze tymczasowo jak jest okazja tak o 50 gr czyli ustalic np stala cene paliwa 4.5zl lub 5zl i przeznaczyc zgromadzona kase na inwestycje drogowe, park and ride, linie metra ktorych brakuje, budowe brakujacych linii kolejowych jak podleze piekielko czy KDP krakow olkusz, cmk oraz kdp warszawa wroclaw/poznan

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • KapitanSz(2016-09-17 11:49) Odpowiedz 31

  to się nazywa kartel dopiero... U nas się UOKIKi i inne antymonopolowe dowalają się o jakieś głupoty, a na skale globalną jest kontrola rynku ropy i nie ma żadnego wolnego rynku że każdy sprzedaje po ile chce, zaraz się spotkają i powiedzą ile kto ma produkować i po ile tak by wszyscy czesali z reszty społeczeństwa..

 • szaman(2016-09-18 00:01) Odpowiedz 10

  A w usa $2.06 za galon.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze