statystyki

UE przedłużyła sankcje wizowe i finansowe w związku z Ukrainą

15 września 2016, 13:25 | Aktualizacja: 15.09.2016, 13:42
Źródło:PAP
Państwa członkowskie UE oficjalnie przedłużyły w czwartek o kolejne pół roku sankcje wizowe i finansowe wprowadzone w związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie i dokonaną przez Rosję aneksją Krymu. Decyzja ma się ukazać w dzienniku urzędowym UE w piątek.

Reklama

Reklama

Restrykcje w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów mają obowiązywać przynajmniej do 15 marca 2017 roku. Obejmują one 146 osób: rosyjskich polityków, wojskowych oraz ukraińskich separatystów, odpowiedzialnych za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Jest wśród nich kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina. Zamrożenie aktywów dotyczy 37 firm i organizacji.

Decyzja ambasadorów państw unijnych w tej sprawie została podjęta w ubiegłym tygodniu. W czwartek w pisemnej procedurze potwierdziły ją rządy krajów członkowskich. "Ocena sytuacji nie usprawiedliwia zmiany w reżimie sankcyjnym, ani modyfikacji listy osób i podmiotów objętymi sankcjami" - podkreślono w komunikacie Rady UE.

W związku z konfliktem na wschodzie Ukrainy UE wprowadziła również sankcje gospodarcze wobec Rosji za wspieranie separatystów. Złagodzenie restrykcji uzależniono od pełnego wdrożenia porozumień z Mińska w sprawie uregulowania konfliktu. Sankcje obowiązują co najmniej do końca stycznia 2017 roku.

Sankcje gospodarcze obejmują ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych, firm naftowych (Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft) i trzech firm zbrojeniowych (OPK Oboronprom, United Aircraft Corporation i Urałwagonzawod). Wprowadzono też ograniczenia w sprzedaży Rosji zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń. (PAP)

Reklama

Reklama

  • 2kbb(2016-09-15 15:29) Odpowiedz 00

    Jeśli Polska nie może być gigantem gospodarczym i społecznym w naszym regionie Europy w rzeczywistości post zimnowojennej to musimy umiejętnie tańczyć pomiędzy oby mocarstwami USA i w przyszłości Chinami nie zamykając sobie drogę do współpracy niezależnej z każdym z nich w każdym możliwym do przewidzenia momencie... Obecnie więcej korzyści mamy ze współpracy z USA. USA działa na osłabienie Rosji która może kiedyś stawiać wygórowane żądania wobec Ameryki aby "zamknąć" Chiny na Dalekim Wschodzie i w Azji Centralnej. Przez to USA będą naciskać na Rosją aż ta pozwoli oswobodzić się Ukrainie, Białorusi Gruzji Mołdawii i innym krajom....Jednak w dalekiej przyszłości po odbudowie Polski jeszcze bardziej ,Polsce może opłacać się współpraca z Chinami w ramach Jedwabnego Szlaku a wtedy Rosja nie będzie już dla nas zagrożeniem albo nawet łącząc wcześniej Białoruś i Ukrainę z Europą , opłacać się będzie Polsce podjąć pełną współpracę z Rosją. Nie można wykluczyć że Rosja będzie kiedyś stowarzyszona z Unią Europejska ale wcześniej Chiny muszą się jeszcze bardziej wzmocnić gospodarczo i militarnie...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze