statystyki

Brak wody wpływa na naszą pracę. Chcemy zaspokoić pragnienie, a nie czytać raporty

18 września 2016, 09:32 | Aktualizacja: 18.09.2016, 09:38
Źródło:Bloomberg
© Kirill Kedrinski - Fotolia.com

© Kirill Kedrinski - Fotolia.comźródło: Fotolia

Prawdopodobnie każdy wie, że ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Nie każdy jednak wie, że nawodnienie może być kluczowym czynnikiem wpływającym na naszą produktywność.

Reklama

Reklama

Badacze już od dawna sugerowali, że istnieje związek pomiędzy poważnym odwodnieniem a zmniejszonymi możliwościami poznawczymi. Poniekąd przekonanie takie może pojawić się czysto intuicyjnie: kiedy chce nam się pić, woda staje się kwestią przetrwania, a nasze ciała bardziej skupiają się na zaspokojeniu pragnienia, niż na czytaniu raportów i pracy w biurze.

Z ostatnich badań wynika jednak, że związek pomiędzy nawodnieniem organizmu a możliwościami poznawczymi może być znacznie ściślejszy niż się wcześniej wydawało. Otóż jak się okazuje, nawet niewielkie odwodnienie może w znaczny sposób upośledzić nasze zdolności poznawcze, a tym samym radykalnie zmniejszyć nasza produktywność.

W badaniach z 2014 roku, których wyniki opublikowano na łamach “Journal of Cerebral Blood Flow & Metabolsm”, naukowcy z Weill Cornell Medical College’s Brain and Mind Research Institute udowadniają, że utrata zaledwie 5 proc. wody w stosunku do masy ciała może zahamować wzrost przepływu krwi w organizmie, a to z kolei znacznie osłabia właściwą aktywność neuronalną w mózgu. Oznacza to zmniejszone możliwości poznawcze w takich obszarach, jak pamięć krótkoterminowa, uwaga czy czas reakcji.

„Na podstawie tych badań można stwierdzić, że nawet niewielkie odwodnienie może mieć istotny wpływ na możliwość pracy i produktywność” – komentuje jeden z autorów badania, prof. Giuseppe Faraco z Weill Cornell Medical College.
Prof. Faraco dodaje, że efekty te są szczególnie widoczne wśród dzieci i osób starszych, które nie mogą tak łatwo regulować poziomu nawodnienia.

Wnioski te idą w parze z poprzednimi badaniami z 2010 roku, których wyniki opisano na łamach „Human Brain Mapping”. Wynika z nich bowiem, że przedłużone okresy odwodnienia mogą znacznie osłabiać funkcje wykonawcze, takie jak planowanie czy wyobraźnia przestrzenna.

Niektórzy badacze sugerują powiązania pomiędzy odwodnieniem, a zwiększoną liczbą wypadków przemysłowych w okresie letnim, gdy pracownicy są w większym stopniu narażeni na utratę wody.
Z badań, których wyniki opublikowano w 2004 roku na łamach „Applied Ergonomics”, wynika, że lekko odwodnieni pracownicy fizyczni byli aż o 12 proc. mniej produktywni niż osoby o właściwym nawodnieniu.

Zalecenia

Czy z badań tych wynikają zatem jakieś konkretne wnioski? Prof. Faraco przywołuje zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2003 roku, według którego dorosły mężczyzna powinien wypijać dziennie około 2,5 litra wody (ok. 10,5 szklanki), zaś dorosła kobieta – 2,2 litra wody (ok. 9,3 szklanki).

Oczywiście ta ilość wody będzie się wahać w zależności od tego, co spożywamy. Trzeba bowiem pamiętać, że wiele posiłków zawiera w sobie wodę. „Na przykład dieta bogata w warzywa i owoce zmniejsza zapotrzebowanie na wodę. Dobrym zaleceniem jest przyjmowanie płynów w takich ilościach, aby rzadko odczuwać pragnienie, a mocz jest bezbarwny lub jasnożółty” – wyjaśnia prof. Faraco.

Trzeba również pamiętać, że tak jak ze wszystkim, tak i z wodą można również przesadzić. Zbyt duże nawodnienie może powodować wielu problemów, począwszy od potrzeby częstego chodzenia do WC, a skończywszy na poważnym zagrożeniu, jakim jest hiponatremia, czyli niedobór sodu we krwi.

>>> Czytaj też: Oglądanie seriali może zabić? Japońskie badania to potwierdzają

Reklama

Reklama

  • gość(2016-09-20 12:46) Odpowiedz 00

    Rany, co to za g .... reklama czego ?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze