statystyki

Hollande i Merkel chcą przyjęcia w Bratysławie agendy dla UE

15 września 2016, 15:28 | Aktualizacja: 15.09.2016, 15:42
Źródło:PAP
Prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwali w czwartek do przyjęcia na piątkowym nieformalnym szczycie w Bratysławie agendy dla UE, po wstrząsie wywołanym wynikiem referendum ws. wyjścia W.Brytanii ze Wspólnoty - informuje AFP.

Reklama

Reklama

W piątkowym spotkaniu w stolicy Słowacji nie wezmą udziału przedstawiciele władz Wielkiej Brytanii.

W Bratysławie chcemy ustalić "kalendarz prac z etapami i mapę drogową" - oświadczył Hollande po spotkaniu z Merkel w Paryżu. "Dzisiaj potrzebujemy bardzo jasnej agendy" - dodała niemiecka kanclerz.

Jak powiedział Hollande, chodzi o to, aby "Bratysława była szczytem przydatnym dla Europy", który da Europejczykom "jasną wizję ich przyszłości".

"Musimy być świadomi sytuacji, z którą ma do czynienia Europa" - podkreślił francuski prezydent i dodał, że nie chodzi tylko "o jeszcze jeden kryzys", lecz być może "kryzys egzystencjalny".

"Ustaliliśmy, że szczyt w Bratysławie musi skoncentrować się na trzech wielkich priorytetach" - wyjaśnił. Pierwszym jest bezpieczeństwo wewnętrzne i bezpieczeństwo zewnętrznych granic UE, drugim promowanie nowych gałęzi przemysłu, nowych technologii i "transformacja energetyczna", aby pobudzać wzrost oraz zwiększać zatrudnienie, a trzecim - młodzi ludzie.

Także Merkel oceniła, że UE znajduje się "w kluczowym momencie swego istnienia" i musi "ograniczyć obawy" obywateli, by pozostać "kontynentem nadziei".

Według Merkel na piątkowym szczycie Wspólnota musi pokazać, iż jest w stanie zająć się swoimi słabościami.(PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze