statystyki

PO: Jackiewicz wykonał swe zadanie bezbłędnie - umieścił w spółkach kolegów z PiS

15 września 2016, 16:01 | Aktualizacja: 15.09.2016, 16:02
Źródło:PAP
Manifestacja przeciw rządom PiS Fot. BeeZeePhoto / Shutterstock.com

Manifestacja przeciw rządom PiS Fot. BeeZeePhoto / Shutterstock.comźródło: ShutterStock

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że Dawid Jackiewicz wykonał swe zadanie bezbłędnie, czyli wszystkich PiS-owskich kolegów umieścił w spółkach Skarbu Państwa - tak czwartkową decyzję premier o dymisji szefa MSP komentował w Sejmie Cezary Tomczyk (PO).

Reklama

Reklama

O odwołaniu Dawida Jackiewicza ze stanowiska ministra skarbu państwa poinformowała w czwartek premier Beata Szydło. Potwierdziła, że MSP ma być zlikwidowane do końca tego roku. Proces ten będzie nadzorował szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk - dodała.

Tomczyk przekonywał na czwartkowej konferencji prasowej, że spółki skarbu państwa od początku rządów PiS straciły już 7 mld złotych, a Giełda Papierów Wartościowych - ok. 150 mld złotych. "Więc jeżeli to jest wykonanie zadania przez pana Jackiewicza, to faktycznie zostało ono wykonane" - powiedział Tomczyk.

Polityk jest zdania, że odwołanie szefa MSP niewiele zmieni w państwowych spółkach. "Zmienia się tylko nadzór, natomiast będzie miał ten sam cel - upychać ciągle nowych PiS-owskich kolesi w spółkach Skarbu Państwa. Nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości. Przykłady pana Marcina Mastalerka, Wojciecha Jasińskiego, czy Maksa Kraczkowskiego są tego najlepszym przykładem" - podkreślił poseł PO.

"Misja została wykonana. Rozumiem, że pani premier zaraportowała tak jak kiedyś pan prezydent Lech Kaczyński, że +zadanie zostało wykonane+" - ironizował Marcin Kierwiński (PO). Jak dodał, przez premier Beatą Szydło "ostatnie zadanie - znalezienie pracy dla ministra Jackiewicza". "Myślę, że to także się znajdzie za chwilę" - dodał Kierwiński.

Kukiz'15: dymisja Jackiewicza - efektem walk frakcyjnych w ramach PiS

Dymisja Dawida Jackiewicza z funkcji ministra skarbu jest efektem walk frakcyjnych w ramach Prawa i Sprawiedliwości - ocenił wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Jak dodał, jego ugrupowanie domaga się od PiS weryfikacji nominacji w spółkach skarbu państwa.

Premier Beata Szydło poinformowała w czwartek o odwołaniu Dawida Jackiewicza z funkcji ministra skarbu państwa. Potwierdziła też, że MSP ma być zlikwidowane do końca tego roku; proces ten będzie nadzorował szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk.

"Dymisja Jackiewicza jest efektem walk frakcyjnych w ramach Prawa i Sprawiedliwości, były tam (w PiS - PAP) intensywne głosy, że minister Jackiewicz w nie dość sprawiedliwy w ich mniemaniu sposób, dzieli tort spółek skarbu państwa, między poszczególne frakcje w ramach PiS" - powiedział Tyszka w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie.

Jak ocenił, "frakcja nienajedzonych w PiS zwyciężyła z frakcją najedzonych, sytych kotów".

"Domagamy się od Prawa i Sprawiedliwości weryfikacji nominacji do spółek skarbu państwa, uważamy, że osoby z legitymacjami partyjnymi nie powinny sprawować funkcji w ramach zarządów i rad nadzorczych w spółkach" - oświadczył polityk Kukiz'15.

Tyszka zapowiedział, że w najbliższym czasie jego klub przedstawi projekt tzw. ustawy antysitwowej, która m.in. będzie zakazywać członkom partii zajmowania kierowniczych stanowisk w spółkach skarbu państwa.

Poseł Kukiz'15 przypomniał też, że jego klub już w marcu wskazywał na nepotyzm i kumoterstwo na duża skalę w spółkach skarbu państwa.

Szefowa rządu została zapytana w czwartek na konferencji prasowej m.in. czy decyzja o odwołaniu Jackiewicza była spowodowana ostatnimi medialnymi doniesieniami o polityce kadrowej w spółkach SP.

Premier uzasadniając odwołanie Jackiewicza z funkcji ministra skarbu zaznaczyła, że zgodnie z uchwałą rządu ws likwidacji MSP 15 września minister skarbu miał przedstawić harmonogram, projekt i założenia dotyczące likwidacji resortu. Jackiewicz - podkreśliła szefowa rządu - wywiązał się z tego zadania, w środę złożył odpowiednie dokumenty i "w związku z tym nie ma już potrzeby, aby funkcja ministra skarbu była w rządzie".

Szydło zadeklarowała też, że rząd będzie zdecydowanie i bezwzględnie walczyć ze wszelkiego rodzaju patologiami, zarówno w spółkach skarbu państwa, jak i innych instytucjach, które jej podlegają. (PAP)

>>> Polecamy: Kulisy przejęcia Monsanto przez Bayer: kim jest para menedżerów, która chce rządzić światem?


Reklama

Reklama

  • Warszawiak(2016-09-15 16:59) Odpowiedz 10

    Celna diagnoza posła Tyszki od Kukiza !

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze