Prawdę o warunkach pracy u globalnego potentata branży e-commerce pokazuje dokument "Amazon po polsku. Warunki pracy i stosunki z pracownikami" autorstwa Agaty Chełstowskiej i Dominika Owczarka z Instytutu Spraw Publicznych.

Praca w zakładach Amazona jest ściśle sformalizowana i dokładnie monitorowana. Tempo wykonywania zadań musi być odpowiednio szybkie, a normy w tym zakresie z miesiąca na miesiąc stają się coraz bardziej wyśrubowane.

Pracownicy są podzieleni na zielonych i niebieskich - czyli tymczasowych (pracujących zazwyczaj nie dłużej niż 6 miesięcy) i stałych. Taki podział ma mobilizować zatrudnionych do walki o "awans" lub utrzymanie zatrudnienia. Amazon wyciska pracowników jak cytryny. Od początku poprzedniego roku wymagania wobec nich wzrastały kilkukrotnie.

Popularna na korytarzach fabryk fraza to "jesteście prawymi rękami Bezosa".

Niestety wraz z wymaganiami nie rosną płace. Wysokość wynagrodzenia wzrasta jedynie dzięki wypracowaniu premii. Podstawowa stawka to 14 zł brutto na godzinę. Standardowo pracuje się 10,5 godziny dziennie - przez 4 dni w tygodniu.

Polscy pracownicy Amazona traktowani są znacznie gorzej niż ich odpowiednicy z innych krajów. Za granicą otrzymują w ramach premii akcje pracownicze i bony. w Polsce żetony, za które mogą kupić sobie np. firmowy kubek. Więcej w raporcie >>>

Po publikacji materiału otrzymaliśmy odpowiedź

„W każdym z ponad 120 centrów logistycznych Amazon na świecie bezpieczeństwo i zdrowie pracowników jest naszym absolutnym priorytetem. I w każdym, jeśli coś nie działa natychmiast to poprawiamy. Z chęcią współpracujemy także z urzędami, dając im pełen wgląd w nasze warunki pracy i normy bezpieczeństwa i bardzo chętnie odpowiadamy na wszystkie pytania.

Amazon, jak wiele innych firm, staje przed wyzwaniem zapewnienia ciągłości obsługi klientów przy zmieniającym się popycie konsumenckim. Korzystamy wtedy z pomocy pracowników sezonowych, którzy otrzymują konkurencyjne wynagrodzenia i dodatkowe świadczenia – 15 złotych za godzinę, do 15% premii, bezpłatny dowóz do pracy oraz ciepły posiłek za 1 zł. Poza przedświątecznym szczytem sezonu znakomita większość naszych pracowników posiada stałe umowy o pracę – obecnie to ponad 5500 osób zatrudnionych u nas na stałych i bezterminowych umowach o pracę. Wciąż także oferujemy stałe zatrudnienie osobom, które pracują w oparciu o umowy czasowe. W 2015 roku aż 2100 pracowników sezonowych otrzymało od nas ofertę stałej pracy. I w kolejnych miesiącach stworzymy nowe, stałe miejsca pracy.

Codziennie badamy opinie naszych pracowników, aby mieć pewność, że na bieżąco możemy odpowiadać na ich potrzeby. To dla nas bardzo ważne, że między 80% a 90 % pracowników wiąże swoją przyszłość z naszą firmą i poleciłoby Amazon, jako miejsce pracy swoim znajomym i bliskim. Naszym celem jest oczywiście, by każdy Amazończyk czuł się w firmie doskonale i nieustannie nad tym pracujemy"