statystyki

Jak naprawdę wygląda praca w Amazonie? Ten raport nie pozostawia złudzeń

15 września 2016, 21:00 | Aktualizacja: 19.09.2016, 11:43
Źródło:forsal.pl
Amazon

Amazonźródło: Forsal.pl

"Pracuj ciężko. Baw się dobrze. Twórz historię" - tymi słowami witają pracowników napisy znajdujące się na ścianach w fabrykach Amazona w Sadach i Bielanach. Kulisy pracy w tej firmie zostały ukazane w raporcie ISP o polskich centrach logistycznych Amazona.

Reklama

Reklama

Prawdę o warunkach pracy u globalnego potentata branży e-commerce pokazuje dokument "Amazon po polsku. Warunki pracy i stosunki z pracownikami" autorstwa Agaty Chełstowskiej i Dominika Owczarka z Instytutu Spraw Publicznych.

Praca w zakładach Amazona jest ściśle sformalizowana i dokładnie monitorowana. Tempo wykonywania zadań musi być odpowiednio szybkie, a normy w tym zakresie z miesiąca na miesiąc stają się coraz bardziej wyśrubowane.

Pracownicy są podzieleni na zielonych i niebieskich - czyli tymczasowych (pracujących zazwyczaj nie dłużej niż 6 miesięcy) i stałych. Taki podział ma mobilizować zatrudnionych do walki o "awans" lub utrzymanie zatrudnienia. Amazon wyciska pracowników jak cytryny. Od początku poprzedniego roku wymagania wobec nich wzrastały kilkukrotnie.

Popularna na korytarzach fabryk fraza to "jesteście prawymi rękami Bezosa".

Niestety wraz z wymaganiami nie rosną płace. Wysokość wynagrodzenia wzrasta jedynie dzięki wypracowaniu premii. Podstawowa stawka to 14 zł brutto na godzinę. Standardowo pracuje się 10,5 godziny dziennie - przez 4 dni w tygodniu.

Polscy pracownicy Amazona traktowani są znacznie gorzej niż ich odpowiednicy z innych krajów. Za granicą otrzymują w ramach premii akcje pracownicze i bony. w Polsce żetony, za które mogą kupić sobie np. firmowy kubek. Więcej w raporcie >>>

Po publikacji materiału otrzymaliśmy odpowiedź

„W każdym z ponad 120 centrów logistycznych Amazon na świecie bezpieczeństwo i zdrowie pracowników jest naszym absolutnym priorytetem. I w każdym, jeśli coś nie działa natychmiast to poprawiamy. Z chęcią współpracujemy także z urzędami, dając im pełen wgląd w nasze warunki pracy i normy bezpieczeństwa i bardzo chętnie odpowiadamy na wszystkie pytania.

Amazon, jak wiele innych firm, staje przed wyzwaniem zapewnienia ciągłości obsługi klientów przy zmieniającym się popycie konsumenckim. Korzystamy wtedy z pomocy pracowników sezonowych, którzy otrzymują konkurencyjne wynagrodzenia i dodatkowe świadczenia – 15 złotych za godzinę, do 15% premii, bezpłatny dowóz do pracy oraz ciepły posiłek za 1 zł. Poza przedświątecznym szczytem sezonu znakomita większość naszych pracowników posiada stałe umowy o pracę – obecnie to ponad 5500 osób zatrudnionych u nas na stałych i bezterminowych umowach o pracę. Wciąż także oferujemy stałe zatrudnienie osobom, które pracują w oparciu o umowy czasowe. W 2015 roku aż 2100 pracowników sezonowych otrzymało od nas ofertę stałej pracy. I w kolejnych miesiącach stworzymy nowe, stałe miejsca pracy.

Codziennie badamy opinie naszych pracowników, aby mieć pewność, że na bieżąco możemy odpowiadać na ich potrzeby. To dla nas bardzo ważne, że między 80% a 90 % pracowników wiąże swoją przyszłość z naszą firmą i poleciłoby Amazon, jako miejsce pracy swoim znajomym i bliskim. Naszym celem jest oczywiście, by każdy Amazończyk czuł się w firmie doskonale i nieustannie nad tym pracujemy"

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

 • Aaaaa(2016-09-15 21:57) Odpowiedz 465

  Buahahaha m...yny Europy zapitalające za miskę ryźu.. Amazon zapewne nie placi nawet grosza podatku, dyma wszystkich a wy robole zostaniecie z kubkami .....

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • jacezar(2016-09-16 01:00) Odpowiedz 360

  Proponuję wszystkim pracownikom Amazona się zwolnić. Pokażcie klasę!

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Wyniszczenko(2016-09-16 00:15) Odpowiedz 365

  No, no... Inwestycje Tuska. Teraz Polacy z pewnością wrócą do kraju! (Pracować w Amazonie)

 • Piotr34(2016-09-15 22:09) Odpowiedz 179

  Coz,jest szansa aby sie Pan gadula Morawiecki sie tu wykazal.

 • Bat(2016-09-15 22:23) Odpowiedz 121

  Ciekawy raport. Polecam przeczytanie w całości.

 • mad(2016-09-16 08:39) Odpowiedz 51

  Po co się zwalniać, kiedy można przyłączyć się do zwiazku i zacząć w końcu pracować na własnych warunkach?

 • JurnyDziadek(2016-09-16 12:00) Odpowiedz 50

  Arbeit macht frei

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Mario(2016-09-16 11:45) Odpowiedz 41

  Można się zwolnić i przejść do innej firmy, przecież nie wszystkie są takie jak Amazon, a niskie bezrobocie sprzyja olewaniu takich firma jak Amerykański Obóz Pracy Amazon

 • Mario(2016-09-16 11:44) Odpowiedz 10

  Można się zwolnić i przejść do innej firmy, przecież nie wszystkie są takie jak Amazon, a niskie bezrobocie sprzyja olewaniu takich firma jak Amerykański iObóz Pracy Amazon

 • ju(2016-09-16 17:21) Odpowiedz 00

  Prawie jak ... Arbeit macht frei

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze