statystyki

Turcja: Konsultacje szefów sztabu generalnego Rosji i Turcji ws. Syrii

16 września 2016, 04:35 | Aktualizacja: 16.09.2016, 07:32
Źródło:PAP
Przebywający z wizytą w Ankarze szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji gen. Walerij Gierasimow rozmawiał z szefem sztabu generalnego Turcji Hulusi Akarem o sytuacji w Syrii po wejściu w życie rozejmu i możliwej dalszej współpracy – podała agencja Anadolu.

Reklama

Reklama

Obaj szefowie sztabów potwierdzili "obopólną chęć rozwijania dialogu i dalszej współpracy wojskowej między ich krajami".

Agencja państwowa Anadolu nie podała żadnych szczegółów dotyczących czwartkowych konsultacji. Ministerstwo Obrony Rosji zaznaczyło jedynie w swym komunikacie, że obu stronom zależało na zapoznaniu się z oceną przestrzegania rozejmu, który wszedł w życie w poniedziałek.

Porozumienie o przerwaniu działań wojennych między rebeliantami a syryjskimi siłami rządowymi zostało uzgodnione przez szefów dyplomacji USA i Rosji w ubiegłym tygodniu. Rozejm nie obejmuje działań skierowanych przeciwko IS oraz Frontowi al-Nusra.

Agencja Reutera przypomina, że wizyta szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji w Turcji stała się możliwa w związku z ociepleniem stosunków na linii Moskwa-Ankara po lipcowej próbie puczu w Turcji. W ciągu ponad siedmiu miesięcy od listopada 2015 r., gdy doszło do zestrzelenia rosyjskiego myśliwca przez lotnictwo tureckie, stosunki między oboma krajami były bardziej niż chłodne: Rosja wprowadziła cały szereg ograniczeń handlowych i turystycznych, a oba kraje angażowały się w konflikt syryjski dążąc do realizacji często wykluczających się wzajemnie celów.

Wojna w Syrii trwa od 2011 roku. Zginęło w niej ponad 290 tys. ludzi; ponad połowa ludności została zmuszona do opuszczenia swych domów. Zarówno Rosja, jak i Turcja są bezpośrednio zaangażowane w ten konlikt i próby jego uregulowania.(PAP)

mars/

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze