Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 0,49 proc. i wyniósł 18.123,80 pkt.

S&P 500 stracił 0,38 proc. i wyniósł 2.139,16 pkt.

Nasdaq Comp. spadł o 0,10 proc. do 5.244,57 pkt.

Największe spadki w USA dotknęły w piątek sektor finansowy oraz energetyczny.

Wśród spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones najmocniejsze spadki dotknęły Cisco Systems. Najmocniej na indeksie DJI rósł kurs Intela. Firma podniosła w piątek swoje prognozy sprzedaży na III kw.

Po czterech wzrostowych sesjach lekkie spadki dotknęły Apple. Spółka zyskała na wartości od poniedziałku ponad 10 proc. w oczekiwaniu na premierę nowego iPhona. W piątek odreagowanie w dół wyniosło 0,66 proc.

W piątek wyraźnie tracił Oracle. Producent oprogramowania podał słabsze od oczekiwań wyniki sprzedaży oraz zysku za I kw. roku podatkowego.

W tym tygodniu na światowych giełdach panowała podwyższona zmienność. Indeks S&P 500 od osiągnięcia w połowie sierpnia historycznych maksimów stracił już ok. 2 proc.

Wśród inwestorów panują obawy co do dalszych losów luzowania polityki monetarnej na świecie. Niepewność podsycają między innymi sprzeczne sygnały płynące z Fed, dotyczące ścieżki podwyżek stóp w dalszej części roku, spekulacje wokół wyników przeglądu dotychczasowej polityki monetarnej Banku Japonii w przyszłym tygodniu, czy też sygnały ze strony EBC o braku potrzeby dalszego luzowania.

Z notowań kontraktów terminowych wynika, że prawdopodobieństwo podwyżki Fed na posiedzeniu w przyszłym tygodniu wyceniane przez traderów na rynku terminowym wynosi 20 proc. Szansa na podwyżkę w grudniu wyceniana jest na 54 proc.

Za oceanem w centrum uwagi była w piątek publikacja danych o inflacji konsumenckiej oraz indeksu optymizmu konsumentów Michigan. Wskaźnik CPI wzrósł w sierpniu mocniej niż oczekiwano, natomiast indeks Michigan nie uległ zmianie mdm i uplasował się poniżej konsensusu, pozostając na najniższym od kwietnia poziomie.

W reakcji na dane o inflacji umocnił się amerykański dolar. Kurs EUR/USD spadł o ok. 0,7 proc. poniżej 1,12.

Jen testował w piątek kilkukrotnie minimum na poziomie 101,8 do dolara. Spadki na tej parze wyhamowały jednak w reakcji na dane z USA, po publikacji których kurs USD/JPY wzrósł w okolice wczorajszego zamknięcia na poziomie ok. 102,3.

Najsłabszy od dwóch tygodni wobec USD jest funt, który stracił w piątek blisko 1 proc. Kurs GBP/USD zniżkował w okolice 1,30.

Pod kreską kończą zarówno sesję, jak i cały tydzień giełdy w Europie. Indeks Euro Stoxx 600 stracił już w ciągu ostatnich 5 sesji ponad 2 proc. i znalazł się w piątek na najniższym od 6 tygodni poziomie.

Indeks Euro Stoxx spadł na koniec tygodnia o 1,3 proc. Niemiecki DAX spadł o 1,09 proc., a francuski CAC 40 stracił 0,93 proc.

Na koniec tygodnia mocne zniżki dotknęły w Europie sektor bankowy, na czele z Deutsche Bankiem, który zniżkował ponad 8 proc., najmocniej od końca czerwca, po informacji o tym, że Departament Sprawiedliwości USA chce nałożyć na bank karę w wysokości 14 mld USD. Sytuacja wokół Deutsche Banku ciągnęła w dół także innych pożyczkodawców, którzy w ocenie rynku mogą natrafić na podobne problemy w USA w przyszłości.

We Włoszech traciły akcje Fiat Chrysler. Producent samochodów ogłosił, iż musi wymienić na całym świecie poduszki powietrzne w 1,9 mln modeli aut, w większości w Stanach.

Kolejną sesję zniżkowała ropa naftowa. Baryłka Brent traciła nawet 2 proc., choć po południu odrobiła część strat, i była wyceniana trochę powyżej 46 USD. Inwestorzy ciągle obawiają się o nadpodaż surowca na światowych rynkach. W sierpniu eksport ropy z Iranu wzrósł o 15 proc. miesiąc do miesiąca i zrównał się z poziomem ze stycznia 2012 r., czyli z okresu przed wprowadzeniem sankcji na ten kraj – podała agencja Reuters, powołując się na źródła. Od grudnia export irańskiej ropy wzrósł ponad dwukrotnie do ponad 2 mln baryłek dziennie. W najbliższym czasie rynek zasili także dodatkowe 0,5 mln baryłek dziennie z Libii i Nigerii.

WZROST CPI W USA POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Ceny konsumpcyjne w USA w sierpniu wzrosły o 0,2 proc. w ujęciu mdm. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności wzrosła o 0,3 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik CPI wzrośnie o 0,1 proc. mdm oraz CPI bazowy wyniesie plus 0,2 proc. mdm. Rok do roku wskaźnik CPI wzrósł o 1,1 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii o 2,3 proc. Tutaj analitycy spodziewali się odpowiednio: wzrostu o 1 proc. i wzrostu o 2,2 proc.

INDEKS OPTYMIZMU KONSUMENTÓW MICHIGAN PONIŻEJ KONSENSUSU

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł we wrześniu 89,8 pkt., bez zmian w porównaniu do poprzedniego miesiąca - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 90,6 pkt.

DUŻE SPADKI DEUTSCHE BANK

Notowania Deutsche Bank spadały w piątek po tym, jak amerykański Departament Sprawiedliwości wyraził opinię, że niemiecki bank powinien zapłacić 14 mld USD kary za sprzedawanie przed kryzysem finansowym w 2008 roku papierów wartościowych zabezpieczonych kredytami hipotecznymi. Akcje notowanego we Frankfurcie Deutsche Banku zaliczyły w piątek ponad 8-proc. spadki. Deutsche Bank oświadczył, że nie zamierza płacić tak wysokiej kary i podkreślił, że negocjacje w tej sprawie dopiero się rozpoczęły. Przedstawiciele Deutsche Banku mieli wcześniej powiedzieć, że sprawiedliwa byłaby kwota w granicach 2-3 mld USD.

Jak poinformował Reuters, za stosowanie podobnych praktyk Goldman Sachs zgodził się w 2016 roku zapłacić ponad 5 mld USD, a Wells Fargo - 1,2 mld USD. Z kolei Bank of America, który doszedł w tej sprawie do porozumienia w 2014 roku, ma zapłacić 16,65 mld USD, a JPMorgan - 13 mld USD.

OBNIŻKA STÓP PROCENTOWYCH W ROSJI

Bank centralny Rosji, po raz pierwszy od lipca, obniżył w piątek o 50 pb. główną stopę procentową do 10,0 proc. Jednocześnie bank wskazał, iż w do końca 2016 r. stopy najprawdopodobniej pozostaną na niezmienionym poziomie.

TYLKO JEDEN KANDYDAT NA STANOWISKO PREZESA BANKU ŚWIATOWEGO

Rada nadzorcza Banku Światowego podała, że obecny prezes tego banku to jedyna osoba, która kandyduje na to stanowisko. Kim Yong Kim zostanie teraz przez radę "przesłuchany", a decyzja w sprawie wyboru na stanowisko prezesa Banku Światowego powinna zapaść przed dorocznym spotkaniem banku 7-9 października. Kadencja obecnego prezesa Banku Światowego kończy się w połowie 2017 roku. Kim jest prezesem Banku Światowego od 2012 roku.

BUNDESBANK PRZECIW ROZSZERZANIU SKUPU OBLIGACJI PRZEZ EBC

EBC nie powinien zmieniać dotychczasowych zasad skupu obligacji państw strefy euro, opartych na zasadzie klucza kapitałowego – powiedział w środę Jens Weidmann, prezes Bundesbanku. Klucz jest przyznawany w odniesieniu do rozmiarów gospodarki danego państwa. Jego zdaniem skup obligacji przez EBC najbardziej zadłużonych państw UE sprowadzi ryzyko na pieniądze podatników.

STYMULACJA EBC DZIAŁA, JEJ ZMIANY EWENTUALNIE STOPNIOWE – JAZBEC, EBC

Polityka stymulacyjna Europejskiego Banku Centralnego (EBC) działa, a jej kierunek jest słuszny – powiedział w czwartek Bostjan Jazbec, członek Rady Gubernatorów EBC. Dodał, że ewentualne zmiany w polityce monetarnej EBC będą stopniowe. Jego zdaniem obecne trendy w inflacji w strefie euro są „zachęcające”.

FIAT WZYWA DO SERWISU 1,9 MLN AUT

Fiat Chrysler wzywa do serwisu 1,9 mln aut na całym świecie w celu naprawy wadliwych poduszek powietrznych. Usterka może mieć związek z wypadkami, w których śmierć poniosły 3 osoby, a 5 zostało rannych. Problem dotyczy modeli wyprodukowanych od 2010 do 2014 roku takich jak: Chrysler Sebring, Chrysler 200, Dodge Caliber, Dodge Avenger, Jeep Patriot i Jeep Compass SUV. Najwięcej z nich znajduje się w Stanach Zjednoczonych, ale 224,9 tys. takich aut zostało sprzedanych w Kanadzie i Meksyku, a 284,0 tys. poza Ameryką Północną.

RATING Standard&Poor's DLA WĘGIER W GÓRĘ

Agencja ratingowa Standard&Poor's podwyższyła rating Węgier do BBB minus z BB plus. Perspektywa ratingu jest stabilna. W reakcji na decyzję agencji umocniła się węgierska waluta. Kurs EUR/HUF spadł w rejon poziomu 308. Kurs PLN/HUF spadł do 71,4. (PAP)