W siedzibach oddziałów, delegatur oraz specjalnych stanowiskach Funduszu np. w centrach handlowych, seniorzy i ich bliscy mogą dowiedzieć się m.in., kto jest uprawniony do otrzymania darmowych leków, które leki są bezpłatne i kto może wystawić na nie receptę.

Fundusz zapowiada, że wszyscy, którzy zdecydują się na kontakt NFZ, będą mogli m.in. założyć konto w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta, sprawdzić swój status ubezpieczenia i odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Zainteresowani będą mogli również uzyskać informacje o miejscach i zasadach udzielania świadczeń zdrowotnych oraz programach profilaktycznych finansowanych przez Fundusz, zaopatrzeniu w wyroby medyczne lub zasadach wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe.

„Dzień Otwarty ma ułatwić osobom pracującym załatwienie w NFZ spraw, na które w zwykłe dni brakuje im czasu. Ponadto wiele oddziałów przygotowało dodatkowe atrakcje, m.in. pokazy udzielania pierwszej pomocy, gadżety, bezpłatne publikacje i informatory” – głosi komunikat NFZ.

Reklama

Szczegółowe informacje na temat dnia otwartego w każdym z szesnastu oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia znajdują się na ich stronach internetowych.

Znaleźć tam można nie tylko dane adresowe, ale też informacje o wydarzeniach towarzyszących – szkoleniach z udzielania pierwszej pomocy, bezpłatnych poradach lekarzy i możliwościach wykonania bezpłatnego pomiaru poziomu cukru we krwi i ciśnienia tętniczego

Od początku września osoby, które ukończyły 75. rok życia mają prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na liście ogłoszonej resort zdrowia. Leki są bezpłatny w określonych wskazaniach, a specjalną receptę wystawiają lekarze POZ. Ministerstwo podkreśla, że ideą wprowadzenia listy bezpłatnych leków dla seniorów jest poprawa dostępności farmakoterapii dla najstarszych osób. (PAP)