statystyki

Ekspert: kompensacja sił przeciążenia pomocna w motoryzacji

17 września 2016, 08:45 | Aktualizacja: 17.09.2016, 09:02
Źródło:PAP
Dzięki zastosowaniu technologii kompensującej grawitacyjne siły przeciążenia jakie działają na samochód np. podczas hamowania czy skręcania udało się poprawić stabilność i przyczepność pojazdu - powiedział PAP Technologie inżynier Mazdy Alexander Fritsche.

Reklama

Reklama

Szef zespołu ds. zawieszenia w europejskim centrum badawczo-rozwojowym Mazdy pod Frankfurtem w Niemczech podkreślił, że prace nad tym rozwiązaniem trwały od ponad sześciu lat. Przy udziale jednego z japońskich instytutów badawczych udało się stworzyć system GVC (G-Vectoring Control), który umożliwia dostosowanie wartości momentu obrotowego silnika do sposobu, w jakim kierowca operuje kołem kierownicy - tłumaczył Fritsche.

"Ideą jest wykorzystanie momentu obrotowego silnika do wygenerowania siły przeciążenia na przednią oś samochodu. To wpływa (zmniejszenie wartości momentu obrotowego) na wzrost przyczepności kół i zwiększa precyzję prowadzenia pojazdu" - tłumaczył inżynier japońskiego koncernu. Dodał, że w sytuacji, w której kierowca będzie utrzymywał stały skręt kierownicy, system zwiększy wartość momentu obrotowego co doprowadzi do dociążenia tylnej osi i poprawy stabilności toru jazdy.

Fritsche zwrócił uwagę, że działanie GVC odczuwalne jest szczególnie w warunkach słabej przyczepności na drodze.

Mazda przekonuje, że zastosowanie systemu zwiększy nie tylko stabilność i przyczepność pojazdu, ale w szczególności wpłynie na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, a także zmniejszy ich poziom zmęczenia jazdą.

System GVC debiutuje w Europie w modelach rocznikowych 2017 Mazdy 3 i Mazdy 6. (PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze