statystyki

Dr hab. Kubin: do przywódców UE być może dociera konieczność zmiany polityki

17 września 2016, 11:05 | Aktualizacja: 17.09.2016, 11:06
Źródło:PAP

Do przywódców Unii Europejskiej być może dociera świadomość popełnionych błędów oraz konieczność zmiany dotychczasowej polityki i lepszego komunikowania się z obywatelami – ocenił dr hab. Tomasz Kubin z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach po szczycie 27 państw Unii w Bratysławie.

Reklama

Reklama

W opinii eksperta opublikowane ustalenia samego szczytu są jednak bardzo ogólnikowe i pozostawiają wiele możliwości interpretacji.

„Opublikowana po szczycie +mapa drogowa+ jest przygotowana w sposób tak ogólny, że każdy może ją sobie interpretować jak jest mu wygodnie. Nie ma tam żadnych konkretów, zarysowano tam co dalej ma się dziać – wspomina się, że dalsze decyzje będą podejmowane na kolejnych spotkaniach” - powiedział PAP dr hab. Tomasz Kubin z Pracowni Integracji Europejskiej UŚ.

Zauważył, że w dokumencie po spotkaniu w Bratysławie są wymienione wyzwania i kierunki działań, które Unia ma podjąć w najbliższym czasie - mówi się głównie o migracji, terroryzmie i bezpieczeństwie - brakuje natomiast postanowień dotyczących negocjacji z Wielką Brytanią, której obywatele, w referendum, zdecydowali o opuszczeniu Wspólnoty.

Politolog zwrócił uwagę, że oprócz „mapy drogowej” po szczycie opublikowano kilka zdań deklaracji z Bratysławy, w której jest m.in. mowa o konieczności poprawy komunikacji, przede wszystkim z obywatelami. „To z jednej strony frazes, bo można o tym, że usłyszeć i przeczytać od 30 lat w dokumentach unijnych, ale być może świadczy to tym, że do polityków dotarło, że popełniono błędy, jeśli chodzi o podejście do sprawy imigrantów” - wskazał.

Na konferencji prasowej po spotkaniu w Bratysławie premier Beata Szydło oświadczyła, że udało się rozpocząć proces reformy UE. Szefowa rządu powiedziała też, że wydaje się, iż obecnie akceptowalny jest w UE "elastyczny" model przyjmowania migrantów oparty na zasadzie dobrowolności. Koncepcję "elastycznej solidarności" zaproponowała we wspólnym stanowisku Grupa Wyszehradzka.

Dr hab. Kubin ocenił, że wspólne stanowisko V4 powinno być brane pod uwagę przez pozostałe państwa Wspólnoty. „Do polityków z krajów +starej+ Unii dociera, że nie da się podejmować tak ważnych decyzji, jak rozdział uchodźców czy migrantów bez wypracowania porozumienia, bez konsensusu. Zdecydowane stanowisko czterech krajów ma znaczenie i nie da się go pomijać milczeniem” - powiedział ekspert.

Podsumowując szczyt nawiązał też do wypowiedzi Donalda Tuska, w której szef Rady Europejskiej powiedział, że UE „nie jest doskonała, ale zgadzamy się też, że jest ona tym, co mamy najlepsze”. „Oczywiście, że nie jest (doskonała), ale być może do przywódców UE dociera, że nie da się prowadzić takiej polityki, która byłaby odbierana przez społeczeństwa jako narzucanie czegoś przez Unię” - powiedział Kubin.

W jego opinii radykalna zmiana relacji pomiędzy instytucjami unijnymi a państwami członkowskimi jest możliwa albo poprzez zmianę traktatów, albo poprzez przyjęcie deklaracji politycznej, że państwa członkowskie będą lepiej niż dotychczas wysłuchiwane w UE. Według eksperta na zmianę traktatów nie ma szans, m.in. ze względu na zbliżające się wybory w Niemczech i we Francji.

„Ani prezydent Francji, ani kanclerz Niemiec nie będą chcieli otwierać pola do potencjalnych problemów, konfliktów. Poza tym przygotowanie traktatu, a później jego ratyfikacja, to proces trwający - w realiach unijnych - latami” - powiedział ekspert.

„Unia ma wiele bieżących problemów. Położenie na stole propozycji przygotowania nowego traktatu, czy rewizji tych istniejących, to otwarcie puszki Pandory. Nie skończy się na wypracowaniu kompromisu jednej sprawie, pomysłów na zmiany w Unii będą dziesiątki” - dodał dr hab. Kubin.

Reklama

Tagi:UE

Reklama

  • bk2b(2016-09-17 11:37) Odpowiedz 10

    Post k () lonialne i post okupacyjne społeczeństwo Polskie z lat 1939 -1989 roku, nawet po 27 latach nie potrafi dzisiaj stać się w pełni samodzielne i wolne. Zastraszone przez s () wiet *w z okresu napaści na Polskę 17.09.1939 , z okresu walki w Powstaniu Warszawskim kiedy s () & wieci stali na wschodnim brzegu Wisły , walki Narodowych Sił Zbrojnych po 1945 ginących w lasach i brutalnie m *^ rdowanych, niszczonych Polaków w protestach robotników w 1970 , prześladowań st () lin () owskich , wprowadzenie Stanu Wojennego, wprowadzenie Grubej Kreski za rządów M () Zoo Wieckiego zwalniającej zbr (*) dniaszy sta * inowkish z odpowiedzialności karnej , rozkradzenia majątku narodowego po 89 roku , afer korupcyjnych a w tym reprywatyzacyjnej , działanie Sądów, prokuratorów, komorników walczących z postawami patriotycznymi i działaczami Solidarności .... To wszystko spowodowało "wyhodowanie" w naszym kraju całego młodego pokolenia ludzi beznarodowców i bezideowców którzy w imię jakiegoś fikcyjnego spokoju ze strony zbrodniczej Rosji nie potrafią stać się wolni i samodzielni ....Dzisiaj największym wrogiem wewnątrz Polski jest lewactwo i "luzactwo" obyczajowe i kulturowe które dla uprawiania swojej polityki i osiągania swych celów wytacza przeciw Polsce potężne armaty propagandowe a nawet finansowe ( międzynarodowe ratingi, opinie ekonomiczne , wykłady itd... ) .... Polska pierwszy raz od kilkuset lat jest w sytuacji w której mogłaby sama kształtować politykę wokół siebie i rozwijać się gospodarczo i społecznie zabezpieczając swoje bezpieczeństwo w przyszłości wraz z mniejszymi Państwami tego regiony Europy. Jednak jest to sprzeczne z niektórymi interesami państw i "mocarstw" ościennymi takich jak Rosja i Niemcy .... Stąd widzimy dzisiaj tak gigantyczną nagonkę poprzez instytucje międzynarodowe i media zagraniczne i te działające w Polsce należące do obcych mocarstw. Stad widzimy tak brutalny atak obcego kapitału i obcych Polsce wartości.... Polacy !!! Wzywam Was do edukacji i otrzeźwienia ... Edukacji historycznej, pielęgnowania patriotyzmu, postaw społecznych i rozwijania swoich rodzin, oraz dbania i rozwijania swoich rodzimych firm i biznesów w Polsce ... Wzywam Was do zapoznania się z wykładami prezentowanymi na YT takich osób jak Jacek Bartosiak-geopolityk , Radosław Pyffel -AIIB Chiny , Andrzej Nowak- historyk; Leszek Żebrowski- narodowiec i historyk, Witold Gadowski- socjolog, i wielu innych bogatych w wiedzę ludzi....

  • rudek(2016-09-17 12:02) Odpowiedz 10

    Dziękujemy już za bełkot naukowca z UŚ - uczelni znanej z licznych naukowych ekspertyz pisanych na zamówienie KW PZPR i udowadniających niezbicie wyższość RWPG nad EWG oraz gospodarki socjalistycznej nad kapitalistyczną.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze