statystyki

Niemcy: Media o szczycie: UE wymaga terapii, zwrot w polityce migracyjnej

17 września 2016, 15:47
Źródło:PAP

Unii Europejskiej potrzebna jest terapia rodzinna - pisze w sobotę niemiecki dziennik "Tagesspiegel". I chwali przywódców 27 krajów za uzgodnienie pragmatycznego planu na najbliższe miesiące. "Die Welt" dostrzegł rysujący się zwrot w polityce migracyjnej.

Reklama

Reklama

"Gdyby Unia Europejska była dużą rodziną, potrzebowałaby teraz pilnie terapii rodzinnej. Wujek z Wielkiej Brytanii, który nigdy nie traktował rodzinki zbyt poważnie, chce teraz zmienić nazwisko. Rodzeństwo ze Wschodu, które późno dołączyło do rodziny, buntuje się przeciwko rodzicom, którzy nie mają stałego adresu - żyjąc gdzieś między Berlinem, Paryżem a Bruksela" - pisze autor komentarza Albrecht Meier.

Podczas spotkania w Bratysławie Europa "położyła się na kozetce" - zauważa komentator. Jak tłumaczy, Merkel i inni przywódcy chcieli się dowiedzieć, dlaczego EU nie wzbudza w oczach wielu mieszkańców Europy sympatii. Odrzucenie UE przez Brytyjczyków było decyzją bardzo radykalną, ale sprzeciw nie ogranicza się li tylko do Wyspy - czytamy w "Tagesspieglu".

Tusk jako były premier Polski wie najlepiej, co gnębi kraje wschodnioeuropejskie - niezwykła (dla nich) utrata suwerenności na rzecz Brukseli - wyjaśnia autor. Zwraca uwagę, że na zachodzie Europy rezygnacja z suwerenności "była ćwiczona przez dziesięciolecia, a pomimo to teraz jest kwestionowana".

"Akademicka debata o tym, czy Europa potrzebuje więcej czy mniej Europy - tego ostatniego życzą sobie kraje Grupy Wyszehradzkiej - na szczęście nie została w Bratysławie do końca przedyskutowana" - zaznacza Meier. Zamiast tego - jak podkreśla - 27 krajów zgodziło się na "pragmatyczny rozkład jazdy" zawierający to, co "pożyteczne i możliwe", i co ma określić współpracę w najbliższych miesiącach.

Nie przypadkiem tematy takie jak ochrona granic zewnętrznych UE czy dalsze kroki w kierunku wzmocnienia polityki obronnej znalazły się w Bratysławie na pierwszym planie - pisze Meier. Ochrona granic UE stwarza wschodnim Europejczykom możliwość "aktywnego udziału i daje szansę na zapomnienie o deficytach w przyjmowaniu uchodźców".

Szczyt w Bratysławie przebiegał w zgodnej atmosferze, ponieważ liczba uchodźców napływających do Europy znacznie spadła. Jeżeli sytuacja się zmieni, to konflikt ze wschodnimi Europejczykami odmawiającymi przyjęcia imigrantów ponownie ulegnie zaostrzeniu - ostrzega Albrecht Meier w "Tagesspieglu".

Zdaniem "Die Welt" w Bratysławie zarysował się zwrot w kwestii polityki migracyjnej. Andre Tauber pisze, że fiasko wspólnej europejskiej polityki uchodźczej doprowadziło do "utraty zaufania w całej Europie". W Europie Wschodniej doszło do gwałtownego sprzeciwu wobec decyzji o podziale uchodźców.

"Na Węgrzech, ale i w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej mieszkańcy boją się utraty kulturowej tożsamości. Dlatego nie chcą przyjmować uchodźców, a szczególnie muzułmanów" - tłumaczy autor komentarza.

Tauber nawiązuje do propozycji "elastycznej solidarności" przedstawionej przez kraje Grupy Wyszehradzkiej i zwraca uwagę, że Merkel zasygnalizowała "gotowość do rozmów" o tej propozycji.

"Tym samym rysuje się fundamentalna zmiana kierunku" - ocenia "Die Welt". Jak przypomina, kraje UE do ostatniej chwili obstawały przy tym, że wszyscy muszą przestrzegać wspólnie podjętej decyzji o przyjęciu uchodźców.

Reklama

Tagi:szczyt, UE

Reklama

  • Piotr34(2016-09-17 16:38) Odpowiedz 120

    Na zachodzie mieszkancy tez boja sie utraty kulturowej tozsamosci-tylkoz e w tych "starych demokracjach" mieszkancy nie maja nic do gadania w przeciwienstwie do "dzikiego wschodu".

  • Marian(2016-09-18 01:26) Odpowiedz 00

    "Wspólnie podjęta decyzja" - czy Merkelowa z kimkolwiek dyskutowała na ten temat? Wykonuje rozkaz od swoich mocodawców, przyjmują głównie *********** aby wywołać chaos. Jak jest kryzys można wziąć ludzi za more Niemcy mają to już przećwiczone.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze