statystyki

Azerbejdżan: Demonstracja przeciwko proponowanym zmianom w konstytucji

17 września 2016, 21:36 | Aktualizacja: 17.09.2016, 22:51
Źródło:PAP
Setki ludzi demonstrowały w sobotę w Baku, protestując przeciwko proponowanym zmianom w konstytucji Azerbejdżanu, które wydłużyłyby kadencję prezydenta z pięciu do siedmiu lat i umacniały jego władzę.

Reklama

Reklama

Uczestnicy demonstracji nieśli też portrety aresztowanych, bądź odbywających kary więzienia działaczy opozycyjnych. Organizacje obrońców praw człowieka zarzucają władzom Azerbejdżanu represjonowanie opozycji.

Referendum w sprawie zmian w konstytucji ma się odbyć 26 września. Nowelizacja umożliwiłaby prezydentowi Ilhamowi Alijewowi, który przejął funkcję szefa państwa po swym ojcu w 2003 roku, dalsze rządy po końcu trzeciej kadencji w 2018 roku.

W 2008 roku Alijew został wybrany na drugą pięcioletnią kadencję. Referendum z 2009 roku pozwoliło wykreślić z konstytucji zapis ograniczający prezydencką władzę do dwóch kadencji i otworzyło drogę do dożywotnich rządów Alijewa przy założeniu, że wygrywałby kolejne wybory.

Nowelizacja przewiduje też wprowadzenie stanowiska wiceprezydentów i pierwszego wiceprezydenta, który obejmowałby obowiązki głowy państwa w przypadku, gdyby prezydent ustąpił z urzędu. Do tej pory obowiązki te miał przejmować premier.

Proponuje się również, by prezydent Azerbejdżanu mógł przedterminowo rozwiązać parlament, a także ogłaszać wcześniejsze wybory prezydenckie. Przedstawiciele opozycji uznali to za "próbę umocnienia władzy w sposób niekonstytucyjny i niedemokratyczny". (PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze