statystyki

Nacjonalizacja banków? Normalne. Dla naszych dziadków

18 września 2016, 12:07 | Aktualizacja: 18.09.2016, 12:11
Źródło:MAGAZYN DGP
Bankier otwiera sejm

Bankier otwiera sejmźródło: ShutterStock

Zmienia się krajobraz naszej bankowości. Do niedawna główną siłą były u nas banki zagraniczne. Były – bo teraz do głosu dochodzi kapitał krajowy. A konkretnie państwowy.

Reklama

Reklama

Już kilka lat temu kontrolowany przez Skarb Państwa PKO BP przejął Nordea Bank Polska (wcześniej bez sukcesu próbował odkupić AIG Bank Polska i Bank Zachodni WBK). W ubiegłym roku Powszechny Zakład Ubezpieczeń stał się głównym właścicielem Alior Banku, za którego pośrednictwem teraz odkupuje od amerykańskiej grupy GE Bank BPH. W najbliższych dniach powinniśmy się przekonać, kto stanie się nabywcą polskich aktywów (banku i jednej z największych firm leasingowych) austriackiego Raiffeisen Bank International. Tu znów w grę wchodzą państwowe PKO BP i PZU. A do wzięcia jest teoretycznie jeszcze Pekao, numer dwa na naszym rynku. Wiadomo, że do zakupu jego akcji przymierzają się wspólnie PZU i kolejna instytucja kontrolowana przez Skarb Państwa – Polski Fundusz Rozwoju. Gdyby wszystkie te transakcje udało się zrealizować, zamiast proporcji 60–40 na rzecz kapitału zagranicznego, jeśli chodzi o to, kto kontroluje aktywa banków w Polsce, dużo bliżsi bylibyśmy 60–40, ale na korzyść kapitału krajowego.
zobacz także:

Repolonizacja czy „repolonizacja”

Te wszystkie przejęcia ożywiły dyskusję na temat „repolonizacji” sektora bankowego. Była o niej mowa już kilka lat temu, wkrótce po wybuchu kryzysu finansowego. Chodziło o to, by centra decyzyjne, jeśli chodzi o kluczowe aspekty funkcjonowania banków (np. czy jeśli w Europie Zachodniej, skąd pochodzi większość właścicieli banków na naszym rynku, koniunktura jest kiepska, a u nas cały czas dobra, to można pozwolić na to, by kurek z kredytami dla naszych firm był zakręcony), znajdowały się w Polsce, a nie daleko za granicą. W drugiej odsłonie dyskusji pojawił się nowy aspekt – ponieważ poza państwowymi podmiotami nikt do repolonizacji się nie pali, to w gruncie rzeczy mamy do czynienia z nacjonalizacją. Zatem czy nacjonalizacja banków to coś złego, czy wręcz przeciwnie?

Treść całego artykułu można znaleźć tutaj.

Reklama

Reklama

 • obserwator(2016-09-18 13:48) Odpowiedz 132

  Skarb Państwa na 34% akcji PZU . Pozostała część na należy inwestorów prywatnych. A zatem ma status firmy prywatnej. Sytuacja na rynkach finansowych jest taka ,że sektor bankowy nie jest atrakcyjny dla akcjonariuszy. Biurokraci z Brukseli i KNF pod rządami tandemu Jakubiak-Kwaśniak powinni wiedzieć dlaczego. Tzw. Total Shareholder Return dla banków jest zdecydowanie niższy niż dla innych branż. Dlatego też banki zaczynają się konsolidować tzn koncentrować na podstawowych dla siebie rynkach. To powoduje wyprzedaż inwestycji bankowych w Polsce. A tak nawiasem mówiąc - gdy TPSA była sprzedawana France Telcom głównym jej udziałowcem był rząd francuskim. Polskim liberałom to nie przeszkadzało.

 • Piotr34(2016-09-18 19:36) Odpowiedz 61

  Widac nasi dziadowie byli madrzejsi niz my.Wlasny sektor bankowy to podstawa-inaczej skazujemy sie na kaprysy zagranicznych inwestorow z ich niejasnymi powiazaniami politycznymi.

 • cris(2016-09-18 14:55) Odpowiedz 52

  wystarczy podnieść podatek bankowy i sami sie wyniosą

 • Polak(2016-09-18 18:19) Odpowiedz 46

  Nacjonalizacje to powinien rząd przeprowadzić tzn. odebrać co polskie. A jest inaczej spólki polskie kupują aktywa banków za gigantyczna kasę. Polska dwa razy traci:1. Balcerowicz i inne dranie oddały banki za fikcyjną (wirtualna) kasę a obecnie płacimy w realu. Polacy nigdy nie powinny dopuścić zdrajców Polski do władzy. Identycznie sprawa wygląda z wszystkimi gałęziami przemysłu, choc tu sprawa jest trudniejsza bo wiele firm przejętych przez wrogów Polski zostało zamkniętych (zlikwidowanych razem z murami)

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze