statystyki

Tusk, Orban i Kaczyński, czyli nowy sojusz w Unii

18 września 2016, 18:59 | Aktualizacja: 18.09.2016, 19:09
Źródło:MAGAZYN DGP
Donald Tusk

Donald Tuskźródło: PAP
autor zdjęcia: FILIP SINGER

Donald Tusk to dziś bardziej cywilizowana wersja premiera Węgier Viktora Orbána i Jarosława Kaczyńskiego. Mniej populistyczna i zupełnie strawna dla zmęczonego kolejnymi kryzysami mieszczaństwa zachodniej Europy.

Reklama

Reklama

Piątkowy szczyt w Bratysławie otwiera maraton przebudowy Wspólnoty. Jeśli debatę o przyszłości Unii oczyścimy z ideologii, antypatii i partyjnych frazesów, wyraźnie widać, że w kwestii kształtu nowej UE prezes PiS, premier Węgier i szef Rady Europejskiej mają niemal identyczne stanowisko.

Gdyby Donald Tusk chciał wrócić do polskiej polityki, z fotografii zamieszczonych na stronie przewodniczącego Rady Europejskiej można by stworzyć imponujące portfolio na potrzeby kampanii wyborczej. Tusk z Angelą Merkel, Theresą May, Francois Hollande’em, Mariano Rajoyem, Stefanem Lofvenem i wieloma innymi liderami. Od 18 sierpnia były polski premier spotkał się w sumie z czternastoma szefami państw i rządów UE. Doskonale zdaje sobie sprawę, że na rynku idei jest co najmniej kilka – często sprzecznych – koncepcji zmiany Unii. W tym koncercie pomysłów paradoksalnie Tuskowi bliżej do Viktora Orbána i Jarosława Kaczyńskiego niż do kolegów eurokratów z Brukseli. Tusk to dziś bardziej cywilizowana wersja premiera Węgier i prezesa PiS. Mniej populistyczna i zupełnie strawna dla zmęczonego kolejnymi kryzysami mieszczaństwa zachodniej Europy. Były szef polskiego rządu doskonale wie, skąd wieje wiatr, i czuje ludowe lęki. Może nie doprowadzi do wielkiej reformy Unii, ale jest na dobrej drodze do wymyślenia tego, jak tymi lękami zacząć zarządzać.

Pakiet reanimacyjny Tuska

Szef Rady Europejskiej ujawnił swoje plany wobec UE jeszcze przed Bratysławą. Jego główne założenia opublikował portal Politico.eu. Punktem wyjścia jest przywrócenie kontroli nad UE, która została utracona w efekcie kryzysu migracyjnego, globalizacji i fali terroru. Chodzi o pokazanie, że Unia jest nadal zarządzalna.

Politico cytuje wypowiedź Tuska z ubiegłotygodniowego spotkania z premierem Irlandii Endą Kennym. – Nie możemy budować wspólnoty politycznej jedynie na obowiązkowej i całkowitej otwartości dla wszystkich. Unia to również ochrona. Ochrona naszej wolności, bezpieczeństwa, jakości i stylu życia – mówił. Były premier nie nawiązywał co prawda do chrześcijaństwa, jednak w gruncie rzeczy mówił językiem Orbána i Kaczyńskiego. Tak jak oni zrozumiał, że epoka polityki centrum skończyła się. Albo Unia uwzględni populistyczną falę i mniej lub bardziej racjonalne obawy, które zaczęły rządzić polityką, albo pozostanie tym, czym jest teraz – nieefektywnym klubem dyskusyjnym.

W podobnym kierunku ewoluuje myślenie Angeli Merkel. Rok temu opowiadała się za polityką otwartości na migrantów. Dziś urealnia kurs. Nawet nie z powodu sukcesów populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD) w Meklemburgii. Korektę wymusza raczej zamożna klasa średnia z dużych miast – czyli jej elektorat, który dostrzegł, że wielu przybyszów nie pochodzi wcale z Bliskiego Wschodu, tylko np. z Bałkanów. Z kolei ci z Bliskiego Wschodu nie zawsze akceptują równość płci czy homoseksualistów. Do tego dość często i pryncypialnie występują przeciw Żydom, co w RFN jest z oczywistych powodów nie do zaakceptowania.

Treść całego artykułu można znaleźć tutaj.

Reklama

Reklama

 • pobożne życzenia Autora(2016-09-18 19:16) Odpowiedz 1187

  pierdu pierdu

 • Student(2016-09-18 22:31) Odpowiedz 4515

  Do pierdla z tym zdrajcą Don Aldzikiem !!!

 • Polak z Warszawy(2016-09-18 21:02) Odpowiedz 4220

  hahhahhhaa ale cyrk!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! kto sie na to nabierze ??/ w Polsce jest zkończony

 • Tomek(2016-09-18 19:32) Odpowiedz 4021

  Jeszcze Tuskowi zalatwimy sojusz-z grypsera z pod celi.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • emigrant uk(2016-09-18 22:31) Odpowiedz 366

  donald wracaj do polski by wygnać kolejnych polaków

 • więcej shitu (2016-09-18 22:26) Odpowiedz 347

  Czy to prawda że w Polsce zalegalizowano marychę,oczywiście w celach leczniczych, bo autor tego artykułu musiał chyba taką "kurację" przejść?

 • Olo(2016-09-19 06:24) Odpowiedz 298

  Autor tego gniota nie był raczej trzeźwy pisząc go. Tusk "bardziej cywilizowaną wersją Orbana"?!? Gościu - Tusk to przy Orbanie intelektualny karzeł! Fircyk Makreli lub też ********* jak mówią inni. Teza tego artykułu jest żenująco oderwana od rzeczywistości.

 • Bartolo(2016-09-18 20:37) Odpowiedz 297

  "Gdyby Donald Tusk chciał wrócić do polskiej polityki, z fotografii zamieszczonych na stronie przewodniczącego Rady Europejskiej można by stworzyć imponujące portfolio na potrzeby kampanii wyborczej. Tusk z Angelą Merkel, Theresą May, Francois Hollande’em, Mariano Rajoyem, Stefanem Lofvenem i wieloma innymi liderami" - dla mnie najlepszy argument za tym aby nie głosować "krula europy".

 • joanna(2016-09-19 06:49) Odpowiedz 221

  Politycy całej zachodniej Europy "ustępują mieszczaństwu (klasie robotniczej, rolnikom itd)" bo od tego, do cholery, są w demokratycznych krajach. P. Merkel nie zaprosiła emigrantów do swojej chałupy tylko do miast, miasteczek gdzie mieszkają ludzie, którzy o te miejsca dbali, płacili na nie podatki i nie chcą syfu, przemocy, strachu przed wyjściem na karnawał. Oni są u siebie i chcą być u siebie po swojemu, po dawnemu, normalnemu. I mają do tego prawo zdobyte pracą, podatkami, swoim przyzwoitym zachowaniem. Współczucie dla ofiar wojny to jest bardzo wzniosłe uczucie, ale kiedy te ofiary nie potrafią zmienić swoich obyczajów dla tych, którzy ich przed wojną ratują, to współczucie się kończy. Dokładnie tak samo jak najgościnniejszy gospodarz wyrzuci gościa, który zmienia jego dom w miejsce, w którym on, ktory go budował, o ktore dbał czuje się źle.

 • ted(2016-09-18 20:59) Odpowiedz 171

  Jak wiele musi się zmienić, żeby wszystko zostało po staremu.

 • Kuba(2016-09-19 13:47) Odpowiedz 51

  ********** - ocieplanie wizerunku Tuska na siłę. Dla mnie to chorągiewa: powie to, co chcemy usłyszeć a poglądy ma takie jakie mu się opłaca mieć; dlatego jako polityk zszedł tak daleko.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze