statystyki

Nowa służba w Polsce. Z karabinem na straży węgla i bursztynu

19 września 2016, 07:15 | Aktualizacja: 19.09.2016, 07:19
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
węgiel brunatny-surowce

węgiel brunatny, surowceźródło: ShutterStock

Koniec z nielegalnym wydobywaniem kopalin. Resort środowiska postanowił ukrócić ten proceder, powołując od 1 stycznia 2017 r. straż geologiczną, która na dodatek zostanie uzbrojona w karabiny i paralizatory.

Reklama

Reklama

Polska jest pod względem geologicznym jednym z najbogatszych krajów w UE. – Atut ten może być dźwignią rozwoju gospodarczego, poprawy sytuacji społecznej i materialnej obywateli – twierdzi Ministerstwo Środowiska. Ale dodaje, że w znaczącej mierze wydobycia kopalin dokonują osoby do tego nieuprawnione, które w ten sposób „rozkradają państwowy majątek”. Minister środowiska Jan Szyszko postanowił skończyć z tym procederem – przygotował projekt ustawy o Polskiej Służbie Geologicznej.

Jak wynika z projektowanych przepisów, wkrótce powstanie nowa formacja mundurowa – straż geologiczna. Jej funkcjonariusze będą mieli prawo nie tylko legitymować i kontrolować bagaż, ale także go zatrzymywać, a właściciela doprowadzić na policję. Jednocześnie resort zadbał, by wszyscy nową służbę potraktowali poważnie. Otóż zostanie wyposażona w broń długą i krótką, kajdanki, służbowe pałki, miotacze gazu i paralizatory.

Prawnicy są tym pomysłem przerażeni – zgodnie też twierdzą, że powołanie straży geologicznej i wyposażenie jej funkcjonariuszy w karabiny to absurdalny pomysł.

– Gdy myślę o stworzeniu takiej formacji, nasuwa mi się na myśl tylko jedno pytanie: po co? – zastanawia się adwokat dr Magdalena Matusiak-Frącczak. Jej zdaniem nie ma żadnego powodu, aby zadań, które Ministerstwo Środowiska chce przypisać nowo powołanej służbie, nie wykonywała policja.

– Ma przecież takie uprawnienia. Jeśli zaś potrzebuje pomocy w zakresie wiedzy geologicznej, może przecież o nią poprosić geologów, którzy mogą występować w charakterze biegłych – przypomina prawniczka.

Wtóruje jej adwokat Dariusz Goliński. – Problem leży nie w zbyt małej liczbie służb uprawnionych do korzystania z broni, lecz w tym, że są one niewłaściwie wykorzystywane. Zadania w zakresie łamania prawa geologicznego może przecież śmiało wykonywać nie tylko policja, ale także Straż Graniczna, Służba Celna czy w najpoważniejszych przypadkach Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego – wskazuje ekspert.

Jego wątpliwości budzi też tryb przyjmowania do nowej formacji. Skoro bowiem funkcjonariusze uzyskają wiele uprawnień, warto by zasady rekrutacji były restrykcyjne. Tak jednak nie będzie. – Sądzę, że rozmowa kwalifikacyjna oraz testy sprawnościowe i psychologiczne to trochę zbyt mało, by dać komuś do ręki broń – zaznacza mec. Goliński.

Resort środowiska przekonuje jednak, że nowe uprawnienia są niezbędne, w przeciwnym razie nadal będzie dochodziło do rozkradania zasobu geologicznego państwa.

„Działania prowadzone przez straż geologiczną przyczynią się do zwiększenia wykrywalności przestępstw i wykroczeń polegających na nielegalnym wydobywaniu kopalin” – zaznacza resort. Z jego wyliczeń wynika, że budżet państwa w skali roku mógłby zyskać nawet do miliarda złotych.

Resort także twierdzi, że zaprzężenie policji do walki z nielegalnymi wydobywcami nie przyniosłoby oczekiwanego celu. Powód?

„Wykonanie zadań przewidzianych dla służby geologicznej będzie znajdowało się w jednej spójnej programowo i strukturalnie jednostce, co zwiększy efektywność realizacji zadań” – wyjaśnia ministerstwo.

Minister Szyszko nie obawia się nieprawidłowości. A to dlatego, że zgodnie z projektem ustawy używanie przez strażników określonych środków przymusu bezpośredniego będzie podlegało unormowaniom ustawy szczególnej (o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej; t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 628 ze zm.). Tym samym ryzyko wystąpienia jakichkolwiek problemów jest dokładnie takie samo jak w przypadku działalności celników czy Straży Granicznej.

Nowe przepisy mają wejść w życie już 1 stycznia 2017 r.ⒸⓅ

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

 • Flaku(2016-09-19 11:23) Odpowiedz 225

  W jaki sposób państwo zdobyło prawo własności do kopalin, że uzurpuje sobie prawo do wydawania pozwoleń na wydobycie, a wydobywanie ich bez zezwolenia nazywa kradzieżą?

 • Edzio(2016-09-19 13:28) Odpowiedz 182

  Będą strzelać z karabinu do dzieci zbierających bursztyny! Brawo!

 • Antoni(2016-09-19 11:55) Odpowiedz 182

  Straż geologiczna ! Ciągu na destrukcję nie da się zahamować . Trzeba być kretynem żeby chcieć strzelać do poszukiwaczy bursztynu czy tych co pracują na biedaszybach.

 • opk[pk(2016-09-19 14:06) Odpowiedz 170

  Będą następni 40 letni emeryci:D:D

 • Arek(2016-09-19 11:55) Odpowiedz 91

  W drodze ustawy :P KC mówi, że Twoja własność rozciąga się na teren pod powierzchnią gruntu, ale tylko w granicach "społeczno-gospodarczego przeznaczenia" tego gruntu. To nomenklatura zaczerpnięta z nauki radzieckiej, tak jak sama idea zwierzchności własności państwa nad prywatną. Ponoć miało być inaczej, ale w tym zakresie rzeczone przepisy pozostały nietknięte, a węgiel na Twojej działce należy nie do Ciebie, lecz do państwa...to samo bursztyn, diament, ropa czy gaz, a nawet piasek, jeżeli mówimy o jego kopaniu metodami przemysłowymi. Ot, demokracja i kapitalizm po polsku, podany w sosie z koncesji i zezwoleń.

 • Artur(2016-09-19 12:54) Odpowiedz 62

  Albo resort jest ******** albo debil tam zasiada. Działania prowadzone przez straż geologiczną przyczynią się do zwiększenia wykrywalności przestępstw i wykroczeń polegających na nielegalnym wydobywaniu kopalin” – zaznacza resort. Z jego wyliczeń wynika, że budżet państwa w skali roku mógłby zyskać nawet do miliarda złotych." Czyli 100000000zł podzielić na 400000zł ( zapowiadana kara za nielegalne wydobycie) to daje wynik 2500. Czyli liczą że złapią i ukarzą 2500 osób które zapłacą po te 400tyś zł kary! HAHAHAHAHHAAAAAA.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • u(2016-09-21 23:48) Odpowiedz 20

  3 rzeczpospolita coraz bardziej przypomina 3 rzesze,wojska policje straze-wszystko zbrojne mundurowe i do zabijania gotowe

 • Ałtorek(2016-09-20 10:12) Odpowiedz 20

  Czemu nie wyposażyć ich w miotacze płomieni i granatniki przeciwpancerne? Przecież i tak muszą wezwać Policję, co za bzdura. Areszty geologiczne też będą...???

 • gęsiarka(2016-09-19 12:20) Odpowiedz 212

  Prawnicy są przeciwni bo to jest prawdziwa władza, a raczej kasta, której należy słuchać. A jak ktoś uważa inaczej to Trybunał Konstytucyjny zrobi mu wykładnię i wyda postanowienie. Na pewno będzie takie, jak głosi kasta wybrańców. Bez pozwolenia tej kasy w Polsce nikomu nic nie wolno!

 • orim(2016-09-19 20:13) Odpowiedz 10

  brawo Własnie likwidują od stycznia Służbę Celną, która pilnuje dochodów ( jedna trzecia budżetu), a tworzą nową która może przyniesie miliard ( a ciekawe ile pochłonie organizacja nowej służby i likwidacja ,przepraszam reaoganizacja starej).

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze