statystyki

Indeksy w górę, nie dla każdego

19 września 2016, 08:40 | Aktualizacja: 19.09.2016, 13:18
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Zyski na giełdzie

Zyski na giełdzieźródło: Dziennik Gazeta Prawna

 Od początku roku małe i średnie przedsiębiorstwa zyskały około 10 proc. i są blisko najwyższych wartości od ponad ośmiu lat. Hossa? Specyficzna – bierze w niej udział tylko co druga firma.

Reklama

Reklama

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Rozwarstwienie stóp zwrotu na rynkach akcji widoczne jest w tym roku na wielu płaszczyznach, zarówno w wymiarze globalnym, jak i – gdzie Warszawa jest tylko jednym z przykładów – na poziomie pojedynczych rynków. Podziały biegną według kryterium płynności akcji, sektorów i wielkości spółek. W Stanach Zjednoczonych sztandarowy indeks S&P 500 zyskał od początku roku 5 proc. i na początku września osiągnął najwyższą wartość w historii. W ślad za indeksem podąża jednak w tym roku tylko 60 proc. spółek – rynek ciągną w górę odrabiające straty z początku roku firmy z branży energetycznej i surowcowej. Na przykład akcje rywalizującego z KGHM na rynku miedzi koncernu Freeport-McMoRan podrożały od początku roku o 45 proc. Ale tylko nieliczne akcje notowane są na najwyższych poziomach w historii lub blisko nich – ponad 10 proc. na plusie są akcjonariusze Apple (mimo niedawnej wyprzedaży po prezentacji nowego modelu iPhone’a). Z drugiej strony o jedną czwartą potaniały walory Delta Airlines, a papiery Disneya, Nike czy specjalizującego się w zarządzaniu aktywami także na polskim rynku Legg Mason poszły w tym roku w dół ponad 10 proc.

Skrajne stopy zwrotu

Skrajne stopy zwrotu

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

>>> Cały tekst w poniedziałkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" oraz tutaj

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze