statystyki

Morawski: Jaki jest sens w byciu na giełdzie [OPINIA]

19 września 2016, 08:44 | Aktualizacja: 19.09.2016, 08:46
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
gielda papierow wartosciowych w warszawie

gielda papierow wartosciowych w warszawieźródło: Materiały Prasowe

W ostatnim roku, a może nawet dwóch-trzech latach, polski inwestor giełdowy – czy to drobny, czy duży – mógł się czuć sfrustrowany. Ze wszystkich stron bombardowany jest informacjami, że gospodarka rozwija się solidnie, należymy do europejskich liderów rozwoju, firmy zwiększają sprzedaż i zyski.

Reklama

Reklama

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

A tymczasem na giełdzie flauta, ceny akcji w ostatnim roku (średnio) wyraźnie spadły, a w ostatnich pięciu latach zwrot z akcji (zmiana cen plus dywidendy minus koszty transakcyjne) był nie wyższy niż lokata bankowa. Jeżeli ktoś lokował pieniądze przez fundusz inwestycyjny, to w ostatnich pięciu latach jego przeciętna roczna stopa zwrotu była wyraźnie niższa niż oprocentowanie lokat ze względu na wysokie opłaty pobierane przez fundusze.

Co więcej, ujawnia się coraz więcej instytucjonalnych słabości polskiej giełdy jako miejsca do lokowania oszczędności. Płynność jest słaba, fatalnie wygląda jakość spółek Skarbu Państwa, które miały być (przez program akcjonariatu obywatelskiego) perłami rynku, inwestorzy zagraniczni patrzą na nasz rynek z dużą podejrzliwością, nad giełdą unosi się nastrój defetyzmu.

Wiele osób zadaje sobie zapewne pytanie, czy jest sens lokować swoje oszczędności w takim miejscu jak warszawski parkiet?

>>> Cały tekst w poniedziałkowym wydaniu "Dzienni Gazety Prawnej" oraz tutaj

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

  • Michał(2016-09-19 10:47) Odpowiedz 00

    pytanie jest inne - co obecna giełda ma wspólnego z rzeczywistą gospodarką? Kiedyś to był sposób na finansowanie firm, a obecnie? To jest spekulacja w czystej postaci. Do tego zarządy giełdowych spółek często widzą interes akcjonariuszy w perspektywie roku, pół roku itp - mimo, że taka polityka jest szkodliwa w perspektywie średniookresowej dla spółki... Obecna giełda to zwykła patologia finansowa - moim zdaniem

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze