Prezydent Marudo przeprowadził „pozytywne rozmowy” z przedstawicielami krajów OPEC oraz państw niezrzeszonych w tej organizacji, którzy zebrali się na szczycie w Wenezueli. Prezydent tego południowoamerykańskiego kraju rozmawiał z prezydentem Ekwadoru Rafaelem Correa’em oraz prezydentem Iranu Hassmanem Rouhanim. Wenezuelski przywódca ma nadzieję, że porozumienie uda się wypracować do końca miesiąca.

“Jesteśmy blisko wypracowania umowy pomiędzy krajami OPEC oraz państwami spoza tej organizacji. Pozwoli to na stabilizację rynku ropy” – napisała na Twitterze wenezuelska spółka zajmująca się wydobyciem surowca Petroleos de Wenezuela, cytując prezydenta kraju. „Definitywna odpowiedź” dla stabilności rynku może przyjść jeszcze w tym miesiącu – wynika z informacji Petroleos de Wenezuela.

Przedstawiciele 14 członków krajów OPEC oraz rosyjski minister energii mają się spotkać 27 września na nieformalnym szczycie w Algierze przy okazji Międzynarodowego Forum Energii.
Jeśli wówczas uda się osiągnąć porozumienie, to państwa OPEC mają zwołać specjalne posiedzenie, w czasie którego sfinalizują podjęte decyzje.

>>> Czytaj też: Nowa ropa zaleje rynek? W ciągu kilku tygodni globalna nadwyżka surowca może się nawet potroić