statystyki

Grecja już nie jest problemem dla UE? Nawet Grupa Citi wycofuje się z prognoz o Grexicie

20 września 2016, 05:55
Źródło:Bloomberg
Protesty w Salonikach

Protesty w Salonikachźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Konstantinos Tsakalidis

W 2012 roku główny ekonomista Grupy Citi ukuł pojęcie "Grexit", które miało zapowiadać wyjście Grecji ze strefy euro. Dziś Citi wycofuje się z tej jednej z najdłużej powtarzanych prognoz: analitycy banku bowiem nie uważają już, że Grecja wyjdzie z unii walutowej.

Reklama

Reklama

W piątkowej informacji ekonomiści banku pod przewodnictwem Giady Giani wyjaśniają swoją decyzję. „Rozpoznajemy, że polityczny klimat zarówno w Atenach jak i wśród wierzycieli uległ zmianie”. Wniosek taki pociągnął ekonomistów do wycofania się z długo lansowanej prognozy, jakoby Grecja w ciągu 3 lat miała opuścić strefę euro.

Na poparcie swoich tez nt. zmian politycznego klimatu bank przywołuje dwa fakty: po pierwsze, powolny powrót zaufania między Atenami a stolicami północnych krajów strefy euro oraz spadek poparcia dla nastawionej antyeuropejsko Syrizy na rzecz konserwatywnej Nowej Demokracji.

Analitycy dodają, że nowe prawo wyborcze, uchwalone w lipcu, w istotny sposób redukuje ryzyko sprawowania władzy przez jedną partię. Oznacza to, że taka partia potencjalnie nie będzie już mogła jednostronnie zadecydować o wyjściu ze strefy euro czy wyjściu z programu bailoutu. Co więcej, kryzys uchodźczy i polityczna niestabilność na granicy kraju z Turcją sprawiają, że pozycja Grecji jest większa.

Zmiany polityczne zarówno w Grecji i w Europie sprawiły, że politycy są mniej niż w przeszłości tolerancyjni na ryzykowne wydarzenia – podsumowują przedstawiciele banku.
Jednocześnie analitycy z Citi uważają, że bez istotnej redukcji zadłużenia, Grecji nie uda się osiągnąć równowagi fiskalnej przed 2019 rokiem.

Na początku 2012 roku główny ekonomista banku Citi Willem Buiter ukuł pojęcie “Grexit”, które miało oznaczać wyjście Grecji ze strefy euro. Buiter przewidywał, że Grecja opuści unię walutową 1 stycznia 2013 roku. Willem Buiter nie znalazł się na liście ekonomistów, którzy ogłosili w piątek wycofanie się Grupy Citi z prognoz o Grexicie.

>>> Czytaj też: Greckie majstrowanie przy statystykach. KE stanęła w obronie byłego ELSTAT

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze