statystyki

Banki z Wielkiej Brytanii nie będą mogły działać w UE?

19 września 2016, 11:29 | Aktualizacja: 19.09.2016, 11:35
Źródło:PAP
Krawat z flagą Wielkiej Brytanii, Londyn, Wielka Brytania, 10.06.2016

Wielka Brytaniaźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Chris Ratcliffe

W razie Brexitu instytucje finansowe z siedzibami w Wielkiej Brytanii mogą stracić prawa passportingowe pozwalające im na działalność na terenie całej Unii Europejskiej - ostrzegł w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie szef niemieckiego banku centralnego.

Reklama

Reklama

"Prawa passportingowe są związane z jednolitym rynkiem i automatycznie wygasną, jeśli Wielka Brytania nie pozostanie przynajmniej częścią Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - zadeklarował prezes Deutsche Bundesbank Jens Weidmann w wywiadzie dla kilku europejskich dzienników, w tym niemieckiej "Sueddeutsche Zeitung" i brytyjskiego "Guardiana".

Jako strefa wolnego przepływu osób, towarów, usług i kapitału EOG obejmuje wszystkie państwa Unii Europejskiej, a ponadto Islandię, Norwegię i Liechtenstein.

Weidmann spodziewa się również, że w razie Brexitu niektóre firmy sektora bankowego będą się zastanawiać nad przeniesieniem swych siedzib z Londynu gdzie indziej, ale nie spowoduje to ruchu o charakterze masowym.

"Jako znaczący ośrodek finansowy oraz siedziba ważnych organów regulujących i nadzorczych Frankfurt nad Menem jest atrakcyjny i chętnie powita nowych przybyszów. Nie oczekuję jednak masowego exodusu z Londynu do Frankfurtu" - zaznaczył szef Bundesbanku.

Reklama

Reklama

  • PJB(2016-09-19 12:48) Odpowiedz 20

    NO i jest powód aby HSBC kupił Pekao SA, stać go a do tego Pekao idealnie pasuje do charakteru HSBC, a odrębny system IT zapewni konieczną elastyczność. Pekao to idealna baza do ekspansji na nową EU dla HSBC. Pod skrzydłami HSBC Pekao może wiele zyskać i z gracza lokalnego stać się istotnym graczem europejskim.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze