Indeks Dow Jones Industrial zwyżkuje 0,5 proc. S&P 500 zyskuje 0,4 proc., Nasdaq Comp. idzie w górę 0,3 proc.

Największe wzrosty w USA w poniedziałek notuje sektor finansowy, na czele z bankami, oraz energetyczny.

Wśród spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones najwięcej do jego wzrostów przysłużyły się notowania 3M, a najmocniej w dół ciągnęły DJI akcje Verizon.

Ze spółek w Stanach zwyżkował kurs General Motors. Morgan Stanley podwyższył zarówno rekomendację, jak i cenę docelową akcji spółki.

Ogromne, nawet 80-proc. wzrosty, zaliczył w poniedziałek producent leków Sarepta Therapeutics. Spółka dostała zezwolenie na dystrybucję nowego leku przeciw zanikowi mięśni.

W USA w poniedziałek uwagę zwrócił indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych NAHB, który znalazł się na najwyższym od 11 miesięcy poziomie.

To nie jedyne dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, które zostaną podane w tym tygodniu. We wtorek statystycy podadzą liczbę wydanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczęte budowy domów, a w czwartek napłyną dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym.

Jednak w centrum uwagi rynków w tym tygodniu znajdują się środowe decyzje dotyczące polityki monetarnej amerykańskiej Rezerwy Federalnej oraz Banku Japonii (BoJ).

Z notowań kontraktów terminowych wynika, że prawdopodobieństwo podwyżki Fed na posiedzeniu w tym tygodniu wyceniane przez traderów na rynku terminowym wynosi 18 proc. Szansa na podwyżkę w grudniu wyceniana jest na 55 proc. Rynek nie spodziewa się zmian w stopach procentowych w Japonii.

Na rynku walutowym po południu osłabił się dolar, oddając część zysków po piątkowym umocnieniu w reakcji na wyższe od oczekiwań dane o inflacji konsumenckiej. Kurs EUR/USD zbliża się do poziomu 1,12.

Umacnia się natomiast jen i funt. Kurs USD/JPY idzie w dół o ok. 0,5 proc. i spada do ok. 101,8. Kurs pary GBP/USD idzie z kolei w górę, dokonując korekty po piątkowych spadkach.

Początek tygodnia przyniósł wzrost cen ropy naftowej. Zwyżki notowań surowca uległy wzmocnieniu w drugiej części sesji. Z rynku płyną sygnały o możliwym ograniczeniu podaży surowca. Nicolas Maduro powiedział w niedzielę, iż państwa zrzeszone w OPEC oraz pozostali producenci ropy są blisko osiągnięcia porozumienia w celu stabilizacji rynku ropy jeszcze we wrześniu. Tymczasem w Libii starcia wojsk rządowych z uzbrojonymi grupami uniemożliwiły załadunek tankowca z jednego z trzech otwartych po dłuższej przerwie naftoportów. Baryłka Brent drożeje o ponad 2 proc. i jest wyceniana na ok. 46,7 USD.

Ponadto, w poniedziałek sekretarz generalny OPEC powiedział, że może dojść do nadzwyczajnego szczytu OPEC, jeżeli dojdzie do porozumienia w sprawie ograniczenia produkcji ropy podczas przyszłotygodniowego, nieoficjalnego spotkania ministrów OPEC w Algierze.

W Europie przed zakończeniem sesji indeks Euro Stoxx rośnie o 1 proc. Niemiecki DAX jest na 0,8-proc. plusie. Francuski CAC 40 zwyżkuje o 1,3 proc. Brytyjski FTSE 100 idzie w górę o 1,4 proc.

W Londynie wzrostom przewodziły spółki surowcowe: Anglo American, Rio Tinto, HP Billiton i Glencore.

Zwyżkowały również walory brytyjskich deweloperów Barrat Development i Berkeley Group. Wg wyliczeń Rightmove, strony internetowej śledzącej rynek nieruchomości, ceny domów w Londynie wzrosły we wrześniu po czterech miesiącach spadków.

We Francji udaną sesję zaliczył Renault oraz Sodexo.

INDEKS NAHB W USA POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB) wyniósł we wrześniu 65 pkt. Jest to najwyższy odczyt od 11 miesięcy. Analitycy oczekiwali indeksu na poziomie 60 punktów. Miesiąc wcześniej wskaźnik znalazł się na poziomie 59 punktów po korekcie, wobec 60 punktów przed korektą.

OPEC MOŻE ZWOŁAĆ NADZWYCZAJNY SZCZYT

Państwa OPEC mogą zebrać się na nadzwyczajnym szczycie, jeżeli dojdzie do porozumienia w sprawie ograniczenia produkcji ropy podczas przyszłotygodniowego, nieoficjalnego spotkania ministrów OPEC w Algierze - powiedział w niedzielę Mohammed Barkindo, sekretarz generalny kartelu. Barkindo jest "optymistyczny" co do wyników spotkania. Dodał jednak, że spotkanie będzie miało jedynie charakter konsultacyjny i nie zostaną podjęte na nim żadne wiążące decyzje.

RYNKI WSCHODZĄCE PODATNE NA DUŻE ZMIANY KURSÓW WALUTOWYCH - BIS

W wielu przypadkach wzrost zadłużenia zagranicznego na rynkach wschodzących nie idzie w parze z poziomem zasobów i przychodami w walucie zagranicznej - napisali ekonomiści Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) w raporcie opublikowanym w niedzielę. Ich zdaniem, istnieje duże ryzyko, że istotna zmienność w przepływach kapitałowych może spowodować duże zmiany w kursach walutowych. Z wyliczeń BIS wynika, iż stosunek długu w dolarach do eksportu wzrósł na rynkach wschodzących do 49 proc. na koniec 2015 r. z 30 proc. w 2008 r.

ZWOLNIENIA W ROLLS ROYCE

Brytyjski koncern Rolls-Royce Holdings eliminuje ponad 200 posad w zespole zarządzającym. Wcześniej firma zdecydowała już o zlikwidowaniu 400 stanowisk zarządzających. Łącznie więc zniknie ponad 600 miejsc. W tym roku Rolls-Royce może po tych zmianach zaoszczędzić 30 do 50 milionów funtów. Do końca 2017 roku brytyjski koncern chce zaoszczędzić, po działaniach restrukturyzacyjnych, nawet 200 milionów funtów. Na koniec 2015 r. koncern zatrudniał 50.500 pracowników. Wcześniej zwolnił 3.600 osób.

AIRBUS ZMNIEJSZY LICZBĘ STANOWISK KIEROWNICZYCH

Airbus zamierza dokonać restrukturyzacji stanowisk kierowniczych i ich organizacji w celu redukcji kosztów oraz eliminacji pokrywania się ról i funkcji - powiedział w poniedziałek Tom Enders, CEO spółki. Nie poinformował, czy będzie się to wiązać ze zwolnieniami, ani jaki będzie koszt restrukturyzacji.

CENY DOMÓW W LONDYNIE W GÓRĘ PO RAZ PIERWSZY OD 4 MIESIĘCY.

Ceny domów w Londynie wzrosły po raz pierwszy od czterech miesięcy - podaje strona internetowa Rightmove, śledząca brytyjski rynek nieruchomości. Oferowane ceny domów w stolicy Wlk. Brytanii wzrosły we wrześniu o 1,9 proc. mdm. Jednocześnie poinformowano, iż w najdroższych dzielnicach Londynu, Kensington i Chelsea, ceny spadły o 12 proc. rdr.

WLK. BRYTANIA MOŻE STRACIĆ PRAWA PASSPORTINGOWE - SZEF BUNDESBANKU

W razie Brexitu instytucje finansowe z siedzibami w Wielkiej Brytanii mogą stracić prawa passportingowe pozwalające im na działalność na terenie całej Unii Europejskiej - powiedział w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie szef niemieckiego banku centralnego. "Prawa passportingowe są związane z jednolitym rynkiem i automatycznie wygasną, jeśli Wielka Brytania nie pozostanie przynajmniej częścią Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - zadeklarował prezes Deutsche Bundesbank Jens Weidmann w wywiadzie dla kilku europejskich dzienników, w tym niemieckiej "Sueddeutsche Zeitung" i brytyjskiego "Guardiana".

ROSNĄ SZANSE TRUMPA NA WYGRANA W WYBORACH PREZYDENCKICH W USA - CITI

Citi podwyższył w poniedziałek prawdopodobieństwo wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich USA do 40 proc. z 35 proc. Tym samym prawdopodobieństwo wygranej Hilary Clinton, wg wyliczeń Citi, spadło do 60 proc. Oboje kandydatów zmierzy się 26 września podczas pierwszej debaty prezydenckiej. (PAP)