statystyki

Ponad 7 mld zł na kolejowe połączenia z zagranicą

20 września 2016, 07:18 | Aktualizacja: 20.09.2016, 07:19
Źródło:PAP

PKP zainwestują ponad 3 mld zł w poprawę połączeń transgranicznych na wschodzie i zachodzie Polski. Kolejne 4 mld zł zostaną wydane na polepszenie dostępu do portów – pisze "Rzeczpospolita".

Reklama

Reklama

Przejazd kolejowy

Przejazd kolejowy

źródło: ShutterStock

PKP zainwestują ponad 3 mld zł w poprawę połączeń transgranicznych na wschodzie i zachodzie Polski. Pozwoli to zwielokrotnić liczbę przekraczających granicę pociągów i skrócić czas jazdy. Kolejne 4 mld zł zostaną wydane na polepszenie dostępu do portów, co ma ułatwić eksport i zwiększyć międzynarodowy tranzyt towarowy na kierunku północ-południe.

Według zarządzającej infrastrukturą spółki PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) poprawi to konkurencyjność kolei wobec tańszych i znacznie szybszych TIR-ów. Na granicy zachodniej już w grudniu ma być uruchomione nowe połączenie między Polską a Niemcami przez Nysę Łużycką. Pociągi pojadą po nowym moście granicznym na odcinku Bielawa Dolna-Horka. Będzie to najkrótszy przejazd pomiędzy Wrocławiem a Lipskiem i Berlinem.

Na Wschodzie PLK będą poprawiać połączenia z Ukrainą. Już został zakończony przetarg na projekt i przebudowę stacji Medyka: na przełomie października i listopada ma być podpisana warta ponad 51 mln zł umowa z firmą ZUE.

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze