statystyki

ZUS proponuje dodatkową składkę. Będą wyższe emerytury?

20 września 2016, 07:18 | Aktualizacja: 20.09.2016, 07:25
Źródło:PAP
Emerytka liczy pieniądze

Emerytka liczy pieniądzeźródło: ShutterStock

ZUS chce, aby firmy odkładały przynajmniej 20 zł na dodatkową emeryturę swojego pracownika. Ile z takiej składki będziemy mieli pieniędzy na starość? Niewiele – pisze "Gazeta Wyborcza".

Reklama

Reklama

"Od kilku miesięcy trwa przegląd emerytalny (...) Mamy już bowiem nowy system, w którym o wysokości świadczenia decydują tylko odłożone przez nas składki. Nie ma dotacji z budżetu państwa. Z tego powodu w przyszłości emerytury będą wynosić zaledwie 30 proc. naszej ostatniej pensji, a nie jak dziś 50-60 proc. Wiele osób będzie miało problemy z przeżyciem za tak małe pieniądze" – czytamy w artykule.

Z tego niebezpieczeństwa zdaje sobie sprawę ZUS. I zaproponował, aby każdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, obowiązkowo utworzył Pracowniczy Program Emerytalny i odkładał w nim dodatkową składkę na emerytury zatrudnionych u siebie osób.

"Jak wyliczył Łukasz Wacławik z Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, jeżeli pracodawca będzie odkładał 20 zł na miesiąc i kwota ta będzie waloryzowana wskaźnikiem zbliżonym do wskaźnika realnego wzrostu płac, to pracownik przez 35 lat pracy (tyle dziś średnio pracujemy) ma szansę na ok. 42 zł brutto dodatkowej emerytury. I to przy założeniu, że odejdzie z pracy w wieku 67 lat (...) Jeżeli więc chcemy mieć naprawdę więcej pieniędzy na starość, składka musiałaby wzrosnąć kilkukrotnie, np. do 100 zł, wtedy nasza emerytura zwiększyłaby się do ok. 200 zł " – podsumowuje "Gazeta Wyborcza".

Reklama

Reklama

  • Marian(2016-09-20 08:47) Odpowiedz 421

    Jak tu jeszcze okraść zwykłego pracownika. Może pora pomyśleć o likwidacji przywilejów emerytalnych - mundurowych, sędziów, prokuratorów, rolników, górników które kosztują ok 40 mld rocznie.

  • MA1497(2016-09-20 08:59) Odpowiedz 311

    60% ostatniej wypłaty to mundurówka i inne święte krowy, miały przechodząc na emeryturę, po 15 latach. Biorąc pod uwagę, że wysokość emerytury wyliczana były z ostatnich trzech miesięcy pracy i każda święta krowa dostawała wówczas 100% podwyżki, kasę mają godziwą. Teraz ta czereda "wypoczywa" na koszt podatnika, po ciężkich 15 latach pracy. To jest Polska, państwo prawa :-))))))))

  • ~ekonomCapo(2016-09-20 08:52) Odpowiedz 182

    jęzeli odkładająć 20 zł po 35 latach pracy emerytura będzie wyższa o 42zł a przy 100 o około 200 zł to otrzymanie sensownej emerytury dopiero przy odkładania około 1000 PLN i więcej.

  • Bezradny Anatol(2016-09-20 10:26) Odpowiedz 150

    Dlaczego prowadząc działalność gospodarczą musiałem odprowadzać składkę od średniej krajowej jak i tak mam emeryturę od najniższego wynagrodzenia ?

  • Hhh(2016-09-20 11:18) Odpowiedz 120

    Lekarz!!!!! dajcie Lekarza!!!!

  • Jjj(2016-09-20 11:26) Odpowiedz 110

    Proponuje odkładać składki na jeszcze nienarodzone dzieci żeby miały w przyszłości wyższe emerytury.A więźniowie siedzą za darmo ciepło nie trzeba gotować i opieka zrowotna jest.100% więźniów powinno pracować na swoje utrzymanie.To nie ma być nagroda.Brak słów.

  • byrcyn(2016-09-20 10:08) Odpowiedz 100

    Tak nas kroją - co tu więcej komentować ! http://niewygodne.info.pl/artykul7/03271-Co-ZUS-zrobi-z-moimi-pieniedzmi.htm

  • jacezar(2016-09-20 09:43) Odpowiedz 100

    Jeżeli odkładając 20 zł po 35 latach pracy emerytura będzie wyższa o 42zł a przy 100 o około 200 lepiej odkładać od razu 1000 miesięcznie i mieć 2000 emerytury niz tkwić dalej w ZUSie i nie mieć nic. ZUS tą propozycją sam potwierdził, że kradnie co najmniej połowę składek

  • wrrr(2016-09-20 13:45) Odpowiedz 80

    Nasze wspaniale panstwo - chociaz jeszcze na 20 zl pracownikow okrasc. A emerytur i tak nie bedzie, bo wszystko na biezaco przezeraja. Jak sie panstwo bierze za system emerytalny to juz na pewno na starosc czeka nas zebranina.

  • Observer(2016-09-20 18:00) Odpowiedz 30

    Niech mnie ktoś oświeci! Jak to jest z tą emeryturą? Emeryt otrzymuje kwotę netto natomiast we wszelkich ewidencjach, zestawieniach itp. itd podawana jest kwota brutto obciążająca ZUS ( patrz budżet państwa)Czyli mam rozumieć że podatek pobrany emerytowi wraca do ... budżetu państwa ALE DLACZEGO TAK? Aby statystyki korzystnie wyglądały?