statystyki

Na Wyspach najwięcej dzieci wśród imigrantów rodzą Polki [WIDEO]

20 września 2016, 08:56 | Aktualizacja: 20.09.2016, 09:01
Źródło:PAP
dziecko, matka, macierzyństwo

dziecko, matka, macierzyństwoźródło: ShutterStock

Na jedną Polkę mieszkającą na Wyspach przypada ponad troje dzieci; to efekt prowadzonej tam polityki prorodzinnej - mówi PAP socjolog dr Roch Dunin-Wąsowicz. Dziecko urodzone w Wielkiej Brytanii automatycznie staje się brytyjskim obywatelem, gdy przynajmniej jeden z rodziców pracuje i przebywa w Zjednoczonym Królestwie minimum 5 lat.

Reklama

Reklama

Polskie mamy, które urodziły dzieci w Wielkiej Brytanii, zwracają uwagę na pomoc państwa skierowaną do rodzin. "Super, że jest bezpłatna opieka zarówno w czasie ciąży, jak i po urodzeniu. Tak samo leki, są darmo. 15 godzin (tygodniowo) od państwa przedszkole dla dziecka. Na pewno to nie jest jakaś bomba, bo nie pójdę w tym czasie do pracy - na trzy godziny, ale to jest czas, żeby jakoś odsapnąć, tego w Polsce nie ma" - wylicza w rozmowie z PAP Anita Gut.

"Jeżeli chodzi o pieniądze, to z pewnością jest łatwiej, bo państwo w jakiś sposób bardziej nam pomaga tutaj w Wielkiej Brytanii niż w Polsce, chociaż w Polsce to teraz się zmienia i szczerze powiedziawszy cieszę się z tego względu, że zmienia się na lepsze - zauważa z kolei Joanna Figlak-Włoka.

Na Wyspach najwięcej dzieci wśród imigrantów rodzą Polki

więcej
Wideo

Reklama

Reklama

 • dd(2016-09-20 14:35) Odpowiedz 82

  Rzekoma gigantyczna dzietność Polek na wyspach to mit powstały wskutek niezrozumienia czym jest współczynnik dzietności i jak jest obliczany. To że te bzdury są bezrefleksyjnie powtarzane przez rzeszę polskich doktorów i profesorów świadczy tylko o zapaści polskiej nauki. Otóż, współczynnik dzietności jest to liczba dzieci przypadająca na jedną kobietę w wieku rozrodczym (15-49 lat) w danej populacji. Przy czym nie jest chyba dla nikogo zaskoczeniem, że 30latki rodzą więcej dzieci niż 49latki. Nie powinno być także dla nikogo zaskoczeniem, że wśród polskich emigrantek na wyspach dominują kobiety młode, w grupie wiekowej 25-35lat, a wiec w wieku w którym kobiety zazwyczaj rodzą dzieci. W porównaniu z populacją pozostałą w kraju, zdecydowanie mniejszy odsetek kobiet w wieku rozrodczym stanowią kobiety po 40 i nastolatki, wśród których dzietność jest niższa. W związku z tym dane dotyczące dzietności Polek w Wielkiej Brytanii z Polkami w wieku 15-49lat pozostałymi w kraju są nieporównywalne, ponieważ inna jest struktura wiekowa obu grup. W Wielkiej Brytanii dominują kobiety w najbardziej płodnym okresie życia, dlatego współczynnik dzietności dla całej populacji jest dużo wyższy niż dla kobiet pozostałych w Polsce, wśród których liczebność poszczególnych grup wiekowych jest bardziej równomierna. Aby ocenić jak brytyjskie warunki wpływają na decyzje reprodukcyjne Polek trzeba by porównywać dzietność w poszczególnych rocznikach, a nie dla całej populacji. Zapewniam, że wyniki tego porównania nie byłyby tak medialne.

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • buehehe(2016-09-20 14:51) Odpowiedz 20

  Rodzą kapitalistom kolejnych niewolników i białych murzynów w i tak już przeludnionej WB. Kolejni przyszli kredyciarze, klienci uniwersytetów, landlordów i gabinetów psychiatrycznych. Biznes zaciera ręce.

 • Terminator(2016-09-20 16:02) Odpowiedz 22

  Na Wyspach najwięcej dzieci wśród imigrantów rodzą Polki. No chyba z Murzynami i Hindusami!Hehehe

 • dd(2016-09-20 14:31) Odpowiedz 22

  Rzekoma gigantyczna dzietność Polek na wyspach to mit powstały wskutek niezrozumienia czym jest współczynnik dzietności i jak jest obliczany. To że te bzdury są bezrefleksyjnie powtarzane przez rzeszę polskich doktorów i profesorów świadczy tylko o zapaści polskiej nauki. Otóż, współczynnik dzietności jest to liczba dzieci przypadająca na jedną kobietę w wieku rozrodczym (15-49 lat) w danej populacji. Przy czym nie jest chyba dla nikogo zaskoczeniem, że 30latki rodzą więcej dzieci niż 49latki. Nie powinno być także dla nikogo zaskoczeniem, że wśród polskich emigrantek na wyspach dominują kobiety młode, w grupie wiekowej 25-35lat, a wiec w wieku w którym kobiety zazwyczaj rodzą dzieci. W porównaniu z populacją pozostałą w kraju, zdecydowanie mniejszy odsetek kobiet w wieku rozrodczym stanowią kobiety po 40 i nastolatki, wśród których dzietność jest niższa. W związku z tym dane dotyczące dzietności Polek w Wielkiej Brytanii oraz Polek w wieku 15-49lat pozostałych w kraju są nieporównywalne, ponieważ inna jest struktura wiekowa obu grup. W Wielkiej Brytanii dominują kobiety w najbardziej płodnym okresie życia, dlatego współczynnik dzietności dla całej populacji jest dużo wyższy niż dla kobiet pozostałych w Polsce, wśród których liczebność poszczególnych grup wiekowych jest bardziej równomierna. Aby ocenić jak brytyjskie warunki wpływają na decyzje reprodukcyjne Polek trzeba by porównywać dzietność w poszczególnych rocznikach, a nie dla całej populacji. Zapewniam, że wyniki tego porównania nie byłyby tak medialne.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze