statystyki

Szałamacha: decyzja KE ws. podatku od handlu to sukces lobbystów

20 września 2016, 12:29 | Aktualizacja: 20.09.2016, 12:48
Źródło:PAP
Minister finansów Paweł Szałamacha podczas konferencji prasowej w siedzibie MF

Minister finansów Paweł Szałamacha podczas konferencji prasowej w siedzibie MFźródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie polskiego podatku od handlu detalicznego jest sukcesem lobbystów; KE wsparła ponadnarodowe korporacje, które nie płacą w Polsce podatków - ocenił minister finansów Paweł Szałamacha.

Reklama

Reklama

Minister podczas wtorkowej konferencji uznał, że decyzja KE jest "działaniem na korzyść korporacji ponadnarodowych z pokrzywdzeniem przedsiębiorców".

"Jest trudna do zaakceptowania, jest niejasna ze względu na to, że wielokrotnie KE wzywała do opodatkowania dochodu tam, gdzie on jest wytwarzany (...). Nasz podatek doskonale realizuje ten postulat opodatkowania dochodów tam, gdzie one są wytwarzane, tam gdzie biznes jest generowany" - poinformował. Zarzucił Brukseli, że popiera doskonale zoptymalizowane podatkowo ponadnarodowe korporacje.

Zaznaczył, że ze względu na tajemnicę skarbową nie jest w stanie przekazać danych dotyczących kwot i nazw firm, które od wielu lat funkcjonują w Polsce i realizują obroty rzędu 3-5 miliardów złotych - koncernów handlowych, które - mówił - od lat nie zapłaciły ani złotówki podatku dochodowego w Polsce. "Te koncerny teraz uzyskują wsparcie ze strony Komisji Europejskiej" - ocenił.

Według niego Komisja zaatakowała progresywny charakter obciążenia, tymczasem - jak podkreślił - wszyscy wiedzą, że progresja podatkowa jest jednym ze stałych elementów systemów podatkowych, bierze pod uwagę zdolność płatniczą podatnika wraz ze wzrostem firmy.

Ponadto, zdaniem szefa MF, decyzja KE niszczy "piękno Europy", które polega na jej różnorodności, także pod względem systemów podatkowych. "Decyduje się KE, że musi przejechać walec i wyrównać różnice" - dodał.

Według niego Komisja nadużyła też swoich uprawnień, jej decyzja jest działaniem, które w wielu krajach spowoduje sprzeciw opinii publicznej, "ponieważ jest po prostu wzrostem centralizmu brukselskiego".

"Osoby, które wydały tę decyzję podważają szereg wartości bliskich wielu krajom europejskim, bliskim Polsce. Decyzja jest w naszym przekonaniu arbitralna, czysto polityczna" - ocenił.

Komisja Europejska wszczęła w poniedziałek postępowanie w sprawie polskiego podatku od handlu detalicznego i wezwała Polskę do zawieszenia jego stosowania. Zdaniem Brukseli jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną.

Kwestionowana przez KE ustawa weszła w życie 1 września. Wprowadziła ona dwie stawki podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwota wolna od podatku w skali roku wynosi 204 mln zł.

Według założeń rządu w przyszłym roku podatek ten miał przynieść budżetowi 1,6 miliarda złotych wpływów.

Reklama

Reklama

 • filip(2016-09-20 14:53) Odpowiedz 34

  jak to u bolszewików, winni sa oni, inni wróg wewnętrzny i zewnętrzny, który dobrym bolszewikom sabotuje jedynie słuszny kierunek, aby trwał mit nieomylności, wiedzy absolutnej wyroczni prawdy i cnót wszelakich

 • jacezar(2016-09-20 17:07) Odpowiedz 32

  Raporty jasno pokazują, żę hipermarkety płacą CIT i PIT w pełnym wymiarze w Polsce. Nie wiem, kto to wymyslił, że niby kapitał zagraniczny nie płaci podatków. A LPP polska spółka jak uciekała na Cypr to juz nie pamiętacie?

 • xxx(2016-09-20 14:45) Odpowiedz 35

  Mały kłamczuszek. Biedronka podatek dochodowy płaci. Lidl też. Rasmann nawet całkiem niemało. Za to Alma, Stokrotka czy Piotr i Paweł - to już nie bardzo z płaceniem podatków. Podobnie kłamie z tajemnicą skarbową. Wszystkie sieci to spółki prawa handlowego i ich sprawozdania finansowe (w tym wysokość podatku) są jawne.

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze