statystyki

Ruszyła budowa muru w Calais. Powód? Migranci

20 września 2016, 16:10 | Aktualizacja: 20.09.2016, 21:02
Źródło:PAP
Channel Tunnel (Tunel pod Kanałem La Manche)

Channel Tunnel (Tunel pod Kanałem La Manche)źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Fabrice Dimier

W Calais nad kanałem La Manche, gdzie w prowizorycznym obozowisku koczują migranci pragnący dotrzeć do Wielkiej Brytanii, we wtorek rozpoczęto prace związane z budową żelbetowego muru o wysokości 4 m. Ma on chronić dostęp do drogi, portu i tunelu pod La Manche.

Reklama

Reklama

Mur o długości kilometra stanie kilkaset metrów od "dżungli", jak nazywane jest obozowisko, w którym przebywa ponad 10 tys. ludzi. Zasieki z drutu kolczastego okazały się niewystarczające, by powstrzymać migrantów pragnących osiedlić się w Wielkiej Brytanii.

Według władz departamentu Pas-de-Calais mur po obu stronach głównej autostrady do portu w Calais ma być gotowy przed końcem roku. Wznoszony jest w ramach uzgodnionych w marcu przez Wielką Brytanię i Francję środków zwiększających zabezpieczenie połączenia z Francji do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche.

Z dokumentu przedstawionego w czerwcu przez władze portu w Calais wynika, że od strony jezdni ściana ze zbrojonego betonu zostanie obsadzona roślinnością, by nie stwarzać przykrego widoku dla kierowców, a po drugiej stronie mur będzie tak wykończony, by uniemożliwić wspinanie się na niego. Wyposażony będzie też w system oświetlenia.

Liczbę cudzoziemców z Azji i Afryki przebywających w obozowisku dwie organizacje pozarządowe działające w "dżungli" oceniają na ponad 10 tys., czyli o tysiąc więcej niż w sierpniu.

Według francuskiego stowarzyszenia Auberge des Migrants i brytyjskiej organizacji Help Refugees, "łączna liczba ludzi wynosi 10 088" i wzrosła w ciągu miesiąca o 12 proc.

Dane z wrześniowego spisu wskazują, że wśród mieszkańców "dżungli" w Calais Sudańczycy stanowią 43 proc., 33 proc. - Afgańczycy, 9 proc. Erytrejczycy, 7 proc. - Pakistańczycy, 3,5 proc. - Etiopczycy, a Irakijczyków i Syryjczyków jest tam po 1 proc.

Przybyło tam dzieci: w sierpniu było ich 865, a obecnie jest 1179.

W marcu zlikwidowano południową część obozowiska, ale jego część północna przyjęła nowych migrantów i jest ich obecnie więcej niż przed marcową eksmisją. Francuskie władze zapowiadały całkowitą likwidację obozowiska, ale nie podały żadnych terminów.

Mieszkańcy Calais, którzy skarżą się, że obecność migrantów paraliżuje życie codzienne i gospodarcze w regionie, na początku września zablokowali autostradę prowadzącą do miasta.

"Największy slums Francji" sprawił, że dochody placówek handlowych w Calais i okolicy spadły o 25-30 proc., a restauracji - o ponad 40 proc. Według tamtejszych handlowców do Calais przestali przyjeżdżać Anglicy, którzy przedtem masowo zaopatrywali się w nim w artykuły spożywcze i alkohole.

>>> Czytaj też: Wzrost przestępstw z nienawiści na Wyspach. Polska niechlubnym liderem

Reklama

Reklama

 • kasandra(2016-09-20 19:51) Odpowiedz 250

  Czy wypada oskarżać innych np. Węgry o budowanie murów kiedy po kilku miesiącach robi się to samo , czy nie lepiej było zlikwidować tzw. "dżunglę " niż budować mur, przejść kilometr dalej to dla nich nie problem .

 • bystry(2016-09-20 20:10) Odpowiedz 160

  małpy przez wszystko przeskoczą trzeba to wyłapać i wywieźć na polinezję francuską atol murroa konkretnie ale ********* francja na nic nie ma pomysłu

 • krzyszp(2016-09-20 17:09) Odpowiedz 110

  Na zdjęciu jest port w Dover, a nie Calais ;)

 • janek wisnia(2016-09-21 13:32) Odpowiedz 50

  COOOOOOOOOOOOO?????????? Jak to mur ? Przeciez francja na czele ze swoim zarabistym ruchaczem prezydentem oburzala sie jak hrabina na piarda jak Orbus stawial swoj mur. Jak oni moga ???? Francuzi to rasisci. Rzadam wdrozenie procedury prawozadnosci w tym kraju. Rzadam wyslania tam Komisji Weneckiej. Rzadam wprowadzenia sankcji na ten kraj!!!

 • Antyliberał(2016-09-21 12:38) Odpowiedz 30

  Nie lepiej byłoby ich powystrzelać?

 • ABC(2016-09-21 08:13) Odpowiedz 30

  A może - zero zasiłków a złapanym na nielegalnym pobycie odebrać wszystko i kara natychmiastowej deportacji na Kołymę?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze