statystyki

ONZ: Erdogan namawia światowych liderów do działań przeciw Gulenowi

20 września 2016, 22:43 | Aktualizacja: 21.09.2016, 07:46
Źródło:PAP
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zaapelował we wtorek w ONZ do światowych przywódców o podjęcie działań przeciwko - jak to określił - "zagrażającej ich bezpieczeństwu terrorystycznej sieci" mieszkającego w USA islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena.

Reklama

Reklama

"Apeluję z tej trybuny do wszystkich przyjaciół o natychmiastowe podjęcie niezbędnych działań przeciwko terrorystycznej organizacji Gulena dla własnego bezpieczeństwa i przyszłości swych państw" - powiedział Erdogan.

"Jasno wynika z naszych doświadczeń, że jeśli nie zwalczycie sieci Gulena na tym etapie, potem może być za późno" - twierdzi Erdogan.

Władze Turcji oskarżają Gulena o zaaranżowanie nieudanego przewrotu w Turcji w lipcu. Gulen zaprzecza, by miał udział w puczu.

W poniedziałkowym wywiadzie dla Reutera Erdogan oświadczył, że Stany Zjednoczone nie powinny "ochraniać terrorysty" takiego jak Gulen, a jego działania powinny być zakazane na całym świecie.

Apelując o niezwłoczne polityczne rozwiązanie kryzysu w Syrii, Erdogan zapewnił, że "wejście Turcji do północnej Syrii na początku września doprowadziło do ustanowienia pokoju, równowagi i stabilności w regionie, gdzie panowała bezradność".

Turcja zdecydowała się na wejście do Syrii po kilkuletnich bezskutecznych nawoływaniach o utworzenie tzw. bezpiecznej strefy wzdłuż granicy z Syrią - pisze Reuters.

Ankara rozpoczęła na północy Syrii operację, której celem jest m.in. oczyszczenie turecko-syryjskiego pogranicza z bojowników IS, lecz także z wspieranych przez USA kurdyjskich bojowników oraz powstrzymywanie fali migracji.

Turcja nie ma zamiaru pozostawać w Syrii. "Szanujemy integralność terytorialną Syrii" - powiedział Erdogan.

Zarzucił Unii Europejskiej, że nie dotrzymuje swych obietnic w związku z trwającymi od wielu lat wysiłkami Turcji, by dołączyć do tej organizacji.(PAP)

mmp/ mc/

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze