Rynek jest dziś chłonny na innowacje i działania nieszablonowe, czego przykładem jest inicjatywa TOP Start-up Polski Wschodniej 2016. – Młode, dynamiczne prywatne przedsiębiorstwa potrzebują do rozwoju stabilnego finansowania i ścieżki komercjalizacji swoich rozwiązań, czyli partnerskiej współpracy z silniejszym ekonomicznie partnerem – twierdzi Wojciech Kuśpik, prezes grupy PTWP i organizator WKG w Białymstoku. -Łączenie dwóch światów: ludzi z pasją, energią i pomysłami, z tymi, którzy mają pieniądze, zasoby i klientów może okazać się jednym z impulsów, który pchnie gospodarkę – dodaje. Oto 10 najciekawszych start-upów, jakie zostaną zaprezentowane inwestorom w ten czwartek i piątek przy okazji cyklu debat i spotkań biznesowych Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku (Eastern Economic Congress – EEC)

MAD Bicycles to wykonywane ręcznie w Polsce tzw. rowery customowe. Służą do jazdy miejskiej i są robione „na miarę”, czyli na indywidualne zamówienie. Tzn. profile i rury są gięte, cięte i spawane pod konkretnego klienta. Takie rowery kosztują średnio po 5-6 tys. zł za sztukę, ale mimo swojej ceny znalazły klientów m.in. z USA, Holandii i Szwajcarii. Wygląda na to, że twórca tego start-upu, absolwent Politechniki Białostockiej w ciągu trzech lat wykreował markę luksusową.

Photon - mały robot, na pierwszy rzut oka przypominający skrzyżowanie pieska z ufoludkiem, . został skonstruowany przez studentów Politechniki Białostockiej, żeby pomagać najmłodszym w uczeniu się programowania. Jest przeznaczony dla dzieci już od szóstego roku życia.

Elefundi: aplikacja łącząca funkcję rozdzielania zadań i dzielenia kosztów, np. podczas planowania wakacji, imprezy czy studenckiego projektu. Ta innowacja powstała z połączenie aplikacji Evernote i Splitwise. Grupą docelową są uczniowie szkół średnich, studenci i młodzi absolwenci. Partnerem Elefundi jest m.in. międzynarodowa organizacja studencka AIESEC.

TangramCare wykorzystuje zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji do poprawy procesu leczenia. Start-up potrafi m.in. modelować przebieg choroby, określać optymalny czas pobytu w szpitalu i proponować przebieg leczenia poszpitalnego. Program tworzy scenariusze alternatywne „co by było gdyby” (np. gdyby pacjent został w szpitalu dwa dni dłużej, albo gdyby trafił do konkretnej jednostki rehabilitacyjnej). Dysponuje sporą bazą danych z realnych przypadków leczenia.

Sprzedajodpady.pl to mobilny systemem łączący odbiorców i wytwórców odpadów. Według obowiązujących w Polsce przepisów, odpady wywarzane przez firmy muszą być przechowywane w odpowiednio wydzielonych miejscach i odpowiednio zabezpieczone. Pomysł serwisu internetowego i aplikacji powstał w odpowiedzi na potrzebę szybkiego i łatwego przekazywania śmieci z firm do specjalistycznych podmiotów zajmującym się utylizacją i recyklingiem.

Inspectios to projekt bazujący na pomyśle inspekcji infrastruktury przemysłowej przy pomocy dronów przenoszących kamery i urządzenia pomiarowe. Rozwiązanie zmniejsza koszty przeglądów kominów, linii energetycznych itd. Drony pozwalają np. na kontrolę elementów infrastruktury np. naftowo-gazowej, energetycznej i stoczniowej bez konieczności jej wyłączania. Koszty są niższe w porównaniu np. z użyciem helikoptera.

Toroidy.pl to innowacyjna platforma obsługi dronów umożliwiająca wytwarzanie z wiatru energii elektrycznej, która następnie jest przekazywana wykonującym swoje zadania statkom powietrznym. Pozwala na długotrwałą pracę dronów bez lądowania. Nieefektywny czas na dotarcie na miejsce zadania i powrót jest skracany dzięki platformie utrzymywanej na wysokości pracy dronów przez balon albo dzięki sile nośnej płata będącego jednocześnie powierzchnią do dokowania dronów.

Innovative Engineering. Celem tego start-upu jest stworzenie systemów sterowania maszynami i urządzeniami przemysłowymi. Dotychczas twórcy przedsięwzięcia np. zmodyfikowali układy sterowania: linii do produkcji wyrobów farmaceutycznych i maszyn chłodniczych. Teraz zamierzają opracować i wdrożyć system optymalizacji pracy dźwigów osobowych.

Konwektor ROD jest urządzeniem przeznaczonym do kominków, pieców wolnostojących (typu koza) i kotłów c.o. Pozwala na odzysk energii cieplnej ze spalin i wykorzystaniem jej do ogrzewania pomieszczeń. Rozwiązanie jest obecnie na etapie przed uzyskaniem ostatecznych badań naukowych i certyfikatów.

Nowy typ opaski zaciskowej. Ułatwia prace domowe, np. kiedy trzeba coś ze sobą połączyć albo związać. Po związaniu jednego elementu nadaje się do dalszego użycia (jej koniec odcinamy i wykorzystujemy dalej) - aż do czasu wykorzystania jej całej długości.

Według ostrożnych szacunków, III WKG w Białymstoku zgromadzi ponad tysiąc uczestników, m.in. biznesmenów, inwestorów, polityków, samorządowców i ekspertów z Polski i zagranicy. WKG to impreza, która „wypączkowała” z organizowanego od 2009 r. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EKG), czyli największej konferencji biznesowej w Europie Centralnej.

Konrad Majszyk

konrad.majszyk@infor.pl