O sprawie pisze serwis telegraph.co.uk.

Technologiczny gigant zebrał już zespół najlepszych na świecie biologów, programistów oraz inżynierów, którzy mają traktować raka w taki sposób, jakby był wirusem w systemie komputerowym.

Tego lata Microsoft otworzył swoje pierwsze laboratorium, gdzie będzie testował nowe podejście do problemu nowotworów. Informatycy z tego obiektu mają przygotować wielką mapę tego, w jaki sposób funkcjonują sieci komórkowe.

Biologiczna grupa obliczeniowa w Microsofcie zajmie się rozwojem molekularnych komputerów zbudowanych z DNA, które będą zachowywać się jak lekarz – najpierw wykryją komórki raka, a później je zniszczą.

Szef grupy Andrew Philips szacuje, że w sensie technicznym będzie to możliwe za 5-10 lat. Wówczas inteligentne systemy molekularne będą zdolne wykryć chorobę – dodaje.

“Myślę, że to naturalny kierunek rozwoju dla Microsoftu. Mamy gigantyczne doświadczenia w obszarze informatyki, a tym, z czym mamy do czynienia przy okazji nowotworów, to problem obliczeniowy” – uważa Chris Bishop, dyrektor laboratorium.

>>> Czytaj też: Kolejna wojna to kwestia czasu? Azja zbroi się na potęgę: oto największe kontrakty wojskowe w regionie