statystyki

Alarm dla Chin. Państwu Środka grozi gigantyczny kryzys finansowy

22 września 2016, 06:12 | Aktualizacja: 22.09.2016, 11:25
Źródło:Bloomberg
Szanghaj, Chiny

Szanghaj, Chinyźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Tomohiro Ohsumi

Wskaźnik ostrzegawczy obciążenia bankowego w Chinach wzrósł w pierwszym kwartale 2016 roku do rekordowych poziomów – ostrzega Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) z Bazylei. To efekt szybko rosnącego zadłużenia firm.

Reklama

Reklama

Luka pomiędzy zadłużeniem a PKB wzrosła do poziomu 30,1 proc. To najwyższa wartość od 1995 roku, czyli odkąd prowadzi się tego typu obliczenia. Poziom wskaźnika powyżej 10 proc. jest sygnałem zwiększonego ryzyka bankowego – informuje Bank Rozrachunków Międzynarodowych.

Wskaźnik oblicza się, mierząc różnicę pomiędzy stosunkiem kredytu do PKB, a jego długoterminowym trendem. Nagły wzrost wskaźnika może sygnalizować, że zadłużenie rośnie w zbyt szybkim tempie, co może prowadzić do pęknięcia bańki finansowej.

Niektórzy analitycy sugerują, że w nadchodzących latach Chiny będą musiały dokapitalizować swoje banki, gdyż oficjalne dane na temat złych kredytów mogą być zaniżone. Z drugiej strony kontrola państwa nad systemem finansowym i ograniczony poziom zadłużenia zagranicznego mogą zmniejszać ryzyko wybuchu kryzysu finansowego.

W raporcie finansowym, który opublikowano w czerwcu, chiński bank centralny stwierdza, że chińskie banki będą w stanie utrzymać wysokie poziomy kapitału nawet w przypadku rynkowych turbulencji.

Przesadzone obawy?

Bank Rozrachunków Międzynarodowych tłumaczy, że wskaźnik zadłużenia do PKB, który przez 3 lata przekracza 10 proc., poprzedzał większość kryzysów finansowych. Tymczasem Chiny miały wyższy wskaźnik przez większość okresu od 2009 roku i jak dotąd żaden kryzys nie wybuchł.

W pierwszym kwartale 2016 roku luka zadłużenia do PKB w przypadku Chin była wyższa niż w przypadku innych badanych krajów oraz strefy euro. W USA wskaźnik powyżej 10 proc. poprzedził wybuch kryzysu finansowego.

>>> Czytaj też: Chiny i Rosja zawarły sojusz? Zachód nie może popełnić błędów zimnej wojny

Reklama

Reklama

 • bk2b(2016-09-22 10:27) Odpowiedz 2037

  Jesteśmy poddawani dzisiaj gigantycznemu praniu m () zgów przez zachodni k () pitał posiadający w POlsce udziały miedzy innymi na portalu onet ... Wczoraj czy dwa dni temu podano sondaż partii politycznych.... Na czołowej stronie pogrubionymi literami brzmiał napis "duży spadek poparcia dla PIS" . Dzisiaj mamy tylko lakoniczną informację gdzieś wśród innych nieistotnych newsów " Nowy sondaż poparcia prezydenta" .... Oba te sondaże zostały wykonane w tym samym czasie. Na początek dla pierwszego wrażenia podano gorszy wynik choć mógł on być także zmanipulowany podobnie jak sondaże przedwyborcze w 2015 roku kiedy wszędzie miała przewagę PO.... Polacy !!! Żyjemy w kraju niewolników i post () lonialnym po byłym s () wieckim reżimie.... Jesteśmy eksploatowani nadal jak niewolnicy a Europa Zachodnia które przez ostatnie 27 lat po 89 roku a również do 89 roku założyła że będziemy rynkiem zbytu dla nadwyżek ich towarów dzisiaj zaczyna wycofywać się ze wspólnego rynku ... Patrz: Brexit.... Polska dzisiaj znowu pozostała sama na placu boju....Znowu musimy miarkować relacje z Niemcami i Zachodem spoglądając jednocześnie w kierunku Chin... Chiny choć zapowiedziały budowę Jedwabnego Szlaku to wchodzą jednocześnie w ten sposób w konflikt z USA.... Choć dzisiaj jesteśmy wolnym krajem i na arenie międzynarodowej podejmujemy własne niezależne decyzje to znowu stajemy się narażeni na niebezpieczeństwa w przypadku rozpadu EU i N-O, Wygranej Trumpa w USA, spowolnienie ekspansji Chin, wzmocnienie Rosji po zdjęciu sankcji i wzroście surowców, braku integracji i różnych interesów wśród Państwa Międzymorza ABC, osłabieniu Ukrainy i Białorusi, niechęci Niemiec do Polski , realizacji Brexitu, kryzysu demograficznego, imigracyjnego z Afryki, rozpadu strefy Euro, osłabnięcia gospodarczego Niemiec, zbyt dużych obciążeń budżetowych dla naszego państwa, i wreszcie powrót do władzy w PL nomenklatury i post k () mun * & stycznego świata karierowiczów i prywaty....

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • bk2b(2016-09-22 12:27) Odpowiedz 186

  Choć Rosja jest dzisiaj pod ścianą ze względu na niskie ceny surowców i sankcje nałożone za Krym i Donbas to jednak należy pamiętać że spośród 140 mln ich obywateli , 120 mieszka w granicach fizycznej mapy Europy pomiędzy granicą Białorusi a Uralem... To powoduje że Rosja nie wyprowadzą się z Europy i my Polacy dalej będziemy zdani na ich obecność....Musimy tak prowadzić z Zachodem politykę wobec Rosji aby umiejętnie wykorzystywać naturę Rosjan przeciwko nim. Chodzi o to że np Zachód słusznie nie odebrał Rosji mistrzostw w 2018 pozostawiając na nią pręgierz.. To jest jedna z przyczyn dlaczego Rosja nie uderzyła jawnie na Ukrainę w tym roku.... Zachód bardzo dobrze wykorzystuje cechy ich "przywódcy" Puciona który był w młodości zwykłym oprychem na ulicy....Wciągnięcie Rosji i pozwolenie jej zając Krym i Donbas, oraz udział ich wojsk w Syrii było bardzo dobrym pociągnięciem , bo teraz zachód rękami Ukraińców wykolei tego byłego giganta militarnego i politycznego....W czasie kiedy na Świecie będzie trwała rywalizacja pomiędzy Chinami a USA , Rosja będzie coraz bardziej marginalizowana... Polska musi zrobić co tylko jest w stanie aby pozbawić całą Europę Środkową i Wschodnią zależności od surowców z Rosji rozbudowując gazoport LNG i inne instalacje surowcowe....

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • spóki j.v. o to zadbały Chiny a RP oddała rynek (2016-09-22 11:22) Odpowiedz 1623

  psy szczekają a karawana jedzie dalej niezbyt wyszukane powiedzenie jednak oddające obecną sytuację. Dla nas dla RP i Polaków jest to o tyle istotne, że Chiny polubiły rynek polski i Polaków mimo usilnego lobbowania Niemiec aby to tam umiejscowić jądro oddziaływania na Europę. Ważne by w tych relacjach nie popełnić tego samego błędu co z Europę Zachodnią w ostatnich 27 latach czyli budowanie relacji przedmiotowych (kolonizatorskich) zamiast partnerskich (spółki j.v. itp)

 • bk2b(2016-09-22 12:11) Odpowiedz 1215

  W ostatnich latach następują bardzo ciekawe zmiany w Świecie a także wokół Polski.... Zgodnie z tym co publikuje Jacek Bartosiak Chiny pierwszy raz w 2014 wyprzedziły USA pod względem PKB per capita. Choć jaskółka wiosny nie czyni to jednak jest widoczny wyraźny trend. Wojnę o Morze Południowo Chińskie wyraźnie wygrywają Chiny wzmacniając swoje wojska i rozwijając flotę i wojska lotnicze. Pierwszy raz w historii od ponad 100 lat dla Polski która jest już na mapie Świata i jest wolnym krajem, Rosja staje się zwykłym podrzędnym krajem nie liczącym się już w I lidze takiej jak Chiny USA Japonia Niemcy Anglia....To może spowodować po usamodzielnieniu się Ukrainy i Białorusi że dojdzie także kiedyś do referendum w Obwodzie Kaliningradzkim o odłączenie się od Rosji i stowarzyszenie z EU... Mamy swoje 5 minut aby zakończyć budowę dróg w Polsce, aby stać się hubem transpotrowym, kolejowym, lotniczym, centrum logistycznym na Jedwabnym Szlaku, centrum fiansowym w Warszawie dla Trójmorza ABC, łącznikiem Skandynawii z Południem Europy , łącznikiem Trurcji i Bliskiego Wschodu z Europą i Rosją.... wreszcie głównym krajem który "przymusi" Rosję do stowarzyszenia z EU i NATO w przyszłości....

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • xaaa(2016-09-22 11:18) Odpowiedz 72

  Dlaczego wszystkie artykuły są takie same, widziałem już ten artykuł, tylko tutaj jest w uboższej wersji.

 • Tetra(2016-09-22 23:34) Odpowiedz 31

  Bloomberg boi się kryzysy finansowego w Chinach. A może rozejrzałby się wokół siebie, zamiast krzyczeć "Łapaj złodzieja"?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze