statystyki

Rosja: Ruszyła eksploatacja najdalszego na lądzie północnego złoża ropy

21 września 2016, 15:55 | Aktualizacja: 21.09.2016, 15:56
Źródło:PAP
Ropa naftowa

Ropa naftowaźródło: ShutterStock

W Rosji ruszyła w środę przemysłowa eksploatacja Wschodniomiessojachskiego złoża ropy naftowej, najdalej wysuniętego na północ z położonych na lądzie złóż na obszarze Rosji. W oficjalnej inauguracji wziął udział poprzez łącze wideo prezydent Władimir Putin.

Reklama

Reklama

Złoże Wschodniomiessojachskie leży w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym, w arktycznej strefie klimatycznej. Jego zasoby szacowane są na ponad 340 mln ton ropy i kondensatu gazowego oraz ponad 113 mld metrów sześciennych gazu.

Ropa z tego złoża popłynie najpierw rurociągiem Zapolarie-Purpe, a dalej - rurociągiem Syberia Wschodnia-Ocean Spokojny (WSTO). Putin oświadczył w środę, że surowiec ten zasili zarówno rynek wewnętrzny, jak i rynki światowe oraz "przyczyni się do zwiększenia stabilności światowego rynku energetycznego". Zapowiedział, że w następnej kolejności rozpocznie się zagospodarowanie złoża Zachodniomiessojachskiego.

Po rozpoczęciu w środę eksploatacji planowane jest wydobycie w 2016 roku 577 tys. ton ropy. Maksymalne wydobycie - 5,6 mln ton surowca - przewidziane jest na 2020 rok.

Eksploatację złoża Wschodniomiessojachskiego prowadzi spółka utworzona przez Gazpromnieft - naftową spółkę Gazpromu - i Rosnieft. W środowej inauguracji uczestniczyli szefowie Gazpromu i Rosnieftu, Aleksiej Miller i Igor Sieczyn.

Złoża Miessojachskie odkryte zostały w latach 80. XX wieku. Ich łączne zasoby szacowane są na ponad 470 mln ton ropy i 188 mld metrów sześc. gazu.

Reklama

Reklama

  • byrcyn(2016-09-22 09:24) Odpowiedz 30

    Brawo ! Każde nowo eksploatowane złoże przyczyni się do "wzrostu" cen ropy ;)

  • edii(2016-09-22 01:07) Odpowiedz 10

    To wszystko dla nowego chińskiego właściciela ;-) . Demografia jest nieubłagana. Armia pijaczków maleje a Chiny rosną w każdym wymiarze.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze