Indeks Dow Jones Industrial zwyżkuje 0,2 proc. S&P 500 zyskuje 0,3 proc., Nasdaq Comp. idzie w górę 0,2 proc.

Największe wzrosty w USA we środę notuje sektor energetyczny i materiałowy.

Wśród spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones najwięcej do jego wzrostów przyczyniły się notowania Boeinga. W dół DJI ciągnęły najmocniej notowania Procter & Gamble.

Ze spółek w USA nieznacznie spada kurs Apple. Gigant technologiczny, od ponad dwóch lat pracujący nad samojezdnym samochodem o napędzie elektrycznym, zamierza kupić innego producenta aut - McLarena, podał w środę Financial Times, powołując się na źródła.

Zwyżkują walory Microsoft. Spółka ogłosiła zamiar skupu akcji własnych za 40 mld USD.

Ponad 6 proc. rosną akcje FedEx i Adobe. Obie spółki podwyższyły prognozę zysków, odpowiednio na cały rok oraz na IV kw.

W centrum uwagi rynku jest decyzja i komunikat po posiedzeniu Fed, który zostanie opublikowany o godz. 20.00 czasu polskiego.

Z notowań kontraktów terminowych wynika, że prawdopodobieństwo podwyżki Fed na środowym posiedzeniu, wyceniane przez traderów na rynku terminowym, wynosi 22 proc. Od piątku szanse na podwyżkę w grudniu wzrosły o ok. 10 proc. do blisko 60 proc. w środę po południu.

Jeżeli Fed nie zaskoczy inwestorów, to w centrum zainteresowania znajdzie się nowa prognoza makroekonomiczna amerykańskiego banku centralnego oraz ewentualne modyfikacje w dotychczasowych sformułowaniach zawartych w komunikacie po posiedzeniu.

Z rana swoje decyzje ws. polityki monetarnej ogłosił Bank Japonii. BoJ utrzymał główną stopę procentową na poziomie -0,1 proc. i zadeklarował, że będzie zwiększać bazę monetarną, dopóki inflacja nie ustabilizuje się powyżej 2 proc. Bank zamierza prowadzić QQE (luzowanie ilościowe i jakościowe) z "kontrolą krzywej rentowności".

W reakcji na decyzję BoJ jen na krótko się osłabił, lecz po południu umacnia się do dolara ok. 1 proc. Kurs USD/JPY spada w okolice 100,6. Po decyzji BoJ umocniły się japońskie obligacje 10-letnie, które na chwilę, po raz pierwszy od marca, osiągnęły dodatnią rentowność.

Na rynku walutowym lekko umacnia się dolar. Kurs EUR/USD spada w okolice 1,114, choć tuż po decyzji BoJ testował poziom 1,112, czyli lokalne minimum z końca sierpnia.

Funt, po wtorkowym osłabieniu poniżej 1,3 do USD, pozostaje w środę na najniższym od połowy sierpnia poziomie.

Na rynku surowcowym drożeje ropa naftowa. W USA w ubiegłym tygodniu zapasy ropy spadły o 6,2 mln baryłek. Tymczasem ankietowani przez agencję Reuters analitycy szacowali blisko połowę mniejszą zniżkę zapasów. Baryłka europejskiego benchmarku Brent drożeje blisko 2 proc. do ok. 46,7 USD.

W centrum uwagi na rynku ropy znajdują się spekuluje na temat rozpoczynającego się w przyszłym tygodniu spotkania państw OPEC i Rosji w Algierze. We wtorek po południu algierski minister energii Noureddine Bouterfa powiedział, że nieformalne spotkanie w Algierze może się przekształcić w nadzwyczajny szczyt kartelu. Dodał, że w celu stabilizacji cen surowca potrzebne jest zmniejszenie światowego wydobycia o 1 mln baryłek dziennie.

W Europie indeks Euro Stoxx rośnie przed zamknięciem o 1,1 proc. Niemiecki DAX jest na 1-proc. plusie. Francuski CAC 40 zwyżkuje o 1 proc. Brytyjski FTSE 100 idzie w górę o 0,2 proc. Kontrakt na indeks S&P 500 jest na 0,3-proc. plusie.

W Europie najmocniej od miesiąca zwyżkują akcje banków, w szczególności włoskich, które przewodziły wzrostom w indeksie Euro Stoxx 600.

W górę szły akcje Volkswagena. Sąd w Brunszwiku zasądził dla koncernu ostateczną karę za aferę z fabrykowaniem wyników testów emisji spalin.

BANK JAPONII WPROWADZA "KONTROLĘ KRZYWEJ RENTOWNOŚCI"

Bank Japonii utrzymał główną stopę procentową na poziomie -0,1 proc. i zadeklarował, że będzie zwiększać bazę monetarną, dopóki inflacja nie ustabilizuje się powyżej 2 proc. Bank zamierza prowadzić QQE (luzowanie ilościowe i jakościowe) z "kontrolą krzywej rentowności".

BoJ ogłosił, iż zamierza prowadzić program skupu aktywów w taki sposób, by utrzymać rentowność japońskich 10-letnich obligacji w okolicach obecnego poziomu, czyli 0 proc. Bank poinformował także, iż będzie przeprowadzał skup aktywów z rynku na "mniej więcej" obecnym poziomie, czyli 80 mld jenów rocznie. Jednocześnie BoJ odstąpił od zasady skupu obligacji wyłącznie o określonym średnim okresie zapadalności.

Japoński bank centralny ogłosił, że jest gotowy do podejmowania dalszych działań, jeśli zajdzie potrzeba, wśród dostępnych opcji wymieniając m.in. dalsze cięcie stóp procentowych i zwiększanie programu skupu aktywów.

ZAPASY ROPY W STANACH W DÓŁ

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 6,2 mln baryłek, czyli 1,2 proc., do 504,6 mln baryłek. Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 2,2 mln baryłek, czyli 1,4 proc. do 165 mln baryłek. Zapasy benzyny spadły w tym czasie o 3,2 mln baryłek, czyli o 1,4 proc., do 225,15 mln baryłek.

APPLE CHCE PRZEJĄĆ MCLARENA - FINANCIAL TIMES

Apple planuje przejęcie McLaren Technology - podał w środę Financial Times (FT), powołując się na źródła. Apple rozważa przejęcie McLarena w całości lub podjęcie strategicznej inwestycji - napisał FT. Jak podaje brytyjska gazeta, negocjacje trwają od kilku miesięcy. Apple jest zainteresowany technologią, osiągnięciami inżynieryjnymi i patentami McLarena. Cena rynkowa McLarena może się wahać między 1,3 a blisko 2 mld USD, podaje FT. Apple od ponad dwóch lat pracuje nad własnym modelem samojezdnego samochodu elektrycznego.

SPADEK INDEKSU WNIOSKÓW O KREDYT HIPOTECZNY MBA W USA

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zniżkował w tygodniu zakończonym 16 września o 7,3 proc. Tydzień wcześniej wskaźnik wzrósł o 4,2 proc. Wskaźnik jest teraz o 16,5 proc. powyżej wartości sprzed roku.

WYŻSZY OD OCZEKIWAŃ SPADEK EKSPORTU I IMPORTU JAPONII

Eksport Japonii spadł w sierpniu rdr o 9,6 proc., wobec oczekiwanych -4,7 proc. W lipcu spadek wyniósł 14 proc., najwięcej od 2009 r. Import spadł w ujęciu rocznym o 17,3 proc. Oczekiwano natomiast spadku o 16,6 proc. Miesiąc wcześniej import obniżył się o blisko 25 proc. Import Japonii spada już 11 miesiąc z rzędu.

OECD OBNIŻA GLOBALNĄ PROGNOZĘ WZROSTU PKB

Wzrost gospodarczy na świecie wyniesie 2,9 proc. w tym roku i 3,2 proc. w przyszłym - prognozuje we wrześniowym raporcie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W czerwcu OECD prognozowała wzrost globalnego PKB o 3 proc. w 2016 r. i 3,3 proc. w 2017 r. Zdaniem ekonomistów z OECD, globalny wzrost gospodarczy pozostanie w okolicach 3 proc. w 2016 r. i tylko nieznacznie poprawi się w 2017 r.

W USA prognozowany jest wzrost PKB na poziomie 1,4 proc. w tym roku (0,4 pkt. proc. mniej niż w poprzednim, czerwcowym raporcie) i 2,1 proc. w roku 2017 (mniej o 0,1 pkt. proc.). W strefie euro wzrost gospodarczy w tym roku wyniesie 1,5 proc. (mniej o 0,1 pkt. proc. względem prognozy z czerwca) oraz 1,4 w 2017 r. (mniej o 0,3 pkt. proc.). W Chinach OECD prognozuje tegoroczny wzrost na poziomie 6,5 proc. i 6,2 proc. w roku 2017. Prognoza ta nie uległa zmianie w relacji do czerwcowego raportu.

GLOBALNA PRODUKCJA STALI W SIERPNIU W GÓRĘ - WORLD STEEL ASSOCIATION

Produkcja stali na świecie wzrosła w sierpniu o 1,9 proc. rdr - podało Światowe Stowarzyszenie Producentów Stali, zrzeszające 66 państw. W Chinach, największym na świecie producencie stali, produkcja wzrosła o 3 proc. rdr.

BANK ANGLII ZETNIE STOPY JESZCZE W 2016 R. - ANKIETA BLOOMBERG

Bank Anglii obniży stopy procentowe jeszcze w 2016 r. - wynika z comiesięcznej ankiety agencji Bloomberg przeprowadzanej wśród ekonomistów. Wyniki wskazują także, iż w 2017 r. wzrost gospodarczy na Wyspach wyniesie 0,7 proc., czyli 1 pkt proc. mniej niż prognoza na 2016 r.

EUROPEJSKIE BANKI ZAPŁACĄ MNIEJSZE KARY W STANACH - FITCH

Ostateczne kary, jakimi obciąży europejskie banki amerykański Departament Sprawiedliwości (DS) będą dużo mniejsze niż 14 mld USD - oceniła w środę agencja ratingowa Fitch. 14 mld USD to kara, jaką DS zamierza nałożyć na Deutsche Bank - poinformował DS w zeszłym tygodniu. W reakcji na żądania DS akcje Deutsche Bank straciły od piątku blisko 14 proc. Postępowania DS dotyczą niedozwolonego handlu instrumentami finansowymi opartymi na kredytach hipotecznych. Wśród banków, które czekają na postępowania z tego tytułu w USA są m.in. Barclays, Credit Suisse, HSBC, czy UBS.

VOLKSWAGEN MA ZAPŁACIĆ PONAD 8 MLD EURO KARY

Sąd w Brunszwiku ustalił na 8,2 mld euro ostateczną kwotę roszczeń wobec Volkswagena, w procesie, który wytoczyli inwestorzy oskarżający zarządzających o straty wywołane "aferą spalinową". Kwotę potencjalnych roszczeń szacowano wcześniej na blisko 11 mld euro. Do sądu trafiło ponad 1.400 pozwów.

MICROSOFT ZAPOWIEDZIAŁ SKUP AKCJI WŁASNYCH ZA 40 MLD USD

Microsoft zapowiedział skup akcji własnych wartych 40 mld dolarów. Spółka podniesie także kwartalną dywidendę. Amerykański gigant technologiczny nie ujawnił, w jakim czasie zamierza przeprowadzić operację. Poprzedni skup akcji własnych, również o wartości 40 mld USD, został ogłoszony we wrześniu 2013 i ma się zakończyć do końca tego roku. Microsoft ogłosił także zwiększenie kwartalnej dywidendy o 8 proc., do 39 centów na akcję. Przy ogłoszeniu poprzedniego skupu dywidenda została zwiększona o 22 proc.

WZROST ZYSKÓW WŁAŚCICIELA ZARY

Zysk netto Inditex - największego na świecie detalicznego sprzedawcy odzieży i właściciela wielu znanych marek, w tym Zary - wyniósł w I półroczu 2016 roku 1,26 mld euro. To o 8 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok temu. Do dobrych wyników przyczyniła się m. in. ekspansja zagraniczna i zwiększenie obecności w internecie. Przychody ze sprzedaży wzrosły w tym okresie o ponad 11 proc. (PAP)