statystyki

Warszawska giełda wyjdzie poza Polskę? GPW opracowała strategię rozwoju do 2021 r.

22 września 2016, 09:07 | Aktualizacja: 22.09.2016, 09:33
Źródło:ISBnews
gielda papierow wartosciowych w warszawie

gielda papierow wartosciowych w warszawieźródło: Materiały Prasowe

W projekcie strategii na lata 2017­-2021 GPW zakłada rozwój organiczny, ale nie wyklucza, że może pojawić się potrzeba wyjścia poza obszar naszego kraju, poinformowała prezes Małgorzata Zaleska. Jak podała "Rzeczpospolita", przychody za pięć lat mają przekroczyć 0,5 mld zł, a zysk wzrośnie do ponad 210 mln zł.

Reklama

Reklama

"Chcemy się rozwijać poprzez wzrost organiczny. Nie wskazujemy konkretnych podmiotów, które mogłyby być przejęte czy z którymi moglibyśmy się sprzymierzyć. Nie jesteśmy tym zainteresowani. Uważamy, że lepiej myśleć o przejmowaniu spółek notowanych na giełdach zagranicznych, niż przejmować całe giełdy. W tak długiej perspektywie nie możemy założyć, że nic nie zmieni się w otoczeniu zewnętrznym, ani że nie pojawi się za parę lat potrzeba wyjścia poza obszar naszego kraju. Możemy mówić natomiast o współpracy operacyjnej z innymi giełdami. Na przykład wkrótce rozpoczniemy świadczenie usług doradczych dla centrum finansowego w Kazachstanie. Takie usługi mają stać się jednym ze źródeł naszych przychodów. W strategii stawiamy bowiem mocno na dywersyfikację" - powiedziała Zaleska w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Gazeta podaje, że strategia GPW zakłada wzrost rentowności od 2018 r. ­ z poziomu nieco ponad 30% do 40% w 2021 r. GPW zakłada, że jej przychody finalnie za pięć lat mają przekroczyć 0,5 mld zł, a zyski - wzrosnąć do ponad 210 mln zł (w 2015 r. było to 124 mln).

"Strategia jest ambitna. Opiera się na licznych projektach i mnogości działań. Więcej nie mogę ujawnić, bo to projekt, który jeszcze nie został zaopiniowany przez Radę Giełdy. Powiem tylko, że przyszłe przychody będą oparte na rynku akcji, obligacji, instrumentów pochodnych, obrocie towarowym, a także post-trade, sprzedaży informacji oraz usług IT. Zakładamy, że w każdym z tych segmentów będzie przyrost przychodów" - skomentowała Zaleska.

Edukacja i promocja mają być priorytetami, czytamy też w "Rz". W grupie firm, które potencjalnie mogą debiutować na GPW są m.in. małe i średnie przedsiębiorstwa oraz spółki miejskie. Na celowniku znalazły się również start­-up'y. GPW buduje również platformę "matchmakingową" opartą na zasadzie venture capital.

W listopadzie warszawska giełda szykuje tournée po Azji. Chce zachęcić m.in. chińskich inwestorów do inwestowania na swoim rynku. GPW planuje nawiązanie długoterminowej współpracy z PKP w zakresie REIT. Ważnym elementem nowej strategii giełdy mają być także sprzedaż informacji i specjalistycznych usług IT oraz usługi potransakcyjne. GPW liczy na połączenie izb rozliczeniowych IRGiT i KDPW, podaje gazeta.

Na początku września w rozmowie z ISBnews prezes GPW zapowiadała przyciąganie na warszawski parkiet nowych spółek oraz inwestorów szczególnie z Azji, a także możliwość wyjścia na region z usługami post-trade i potwierdzała poparcie GPW dla wprowadzenia w Polsce zasad funkcjonowania dla funduszy REIT.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.  

>>> Czytaj też: Otwarte w święta, ale zamknięte w niedzielę. Chaos z nowym prawem zakazu handlu

Reklama

Reklama

  • wolves(2016-09-22 10:18) Odpowiedz 10

    Pani prezes Zaleska to nie menedżer, tylko naukowiec. Nic więc dziwnego, że strategia dla GPW (przynajmniej wg zapowiedzi) jest taka wielowymiarowa i ... teoretyczna. Jest w tym podobna do planów ministra Morawieckiego, tu też mamy ambitne plany ekspansji poza Polskę. Świetnie by było, ale obawiam się, że skończy się na marzeniach, wydanej kasie, potem tłumaczeniu że okoliczności nie pozwoliły. Pani Zaleska powinna zostać na uczelni, ewentualnie udzielać się na konferencjach, gdzie jak zwykle wygłosi wiązkę banalnych komentarzy. To nikomu nie zaszkodzi.

  • bbk2(2016-09-22 10:45) Odpowiedz 11

    Sondaż onetu, poparcia PIS i prezydenta.....Oba te sondaże zostały wykonane w tym samym czasie. Na początek dla pierwszego wrażenia podano gorszy wynik choć mógł on być także zmanipulowany podobnie jak sondaże przedwyborcze w 2015 roku kiedy wszędzie miała przewagę PO.... Polacy !!! Żyjemy w kraju niew () lników i post () loni () lnym, po byłym s () wie kkim reżimie.... Jesteśmy eksploatowani nadal jak niew () lnicy a Europa Zachodnia która przez ostatnie 27 lat po 89 roku a również do 89 roku założyła że będziemy rynkiem zbytu dla nadwyżek ich towarów dzisiaj zaczyna wycofywać się ze wspólnego rynku ... Patrz: Brexit.... Polska dzisiaj znowu pozostała sama na placu boju....Znowu musimy miarkować relacje z Niemcami z któtymi mamy uzależniającą wymianę handlową i Zachodem spoglądając jednocześnie w kierunku Chin... Chiny choć zapowiedziały budowę Jedwabnego Szlaku i wchodzą tym samym jednocześnie w konflikt z USA.... Choć dzisiaj jesteśmy wolnym krajem na arenie międzynarodowej i podejmujemy własne niezależne decyzje to znowu stajemy się narażeni na niebezpieczeństwa w przypadku rozpadu EU i N-O, wygranej Trumpa w USA, spowolnienia ekspansji Chin, wzmocnienie Rosji po zdjęciu sankcji i wzroście surowców, braku integracji i różnych interesów wśród Państwa Międzymorza ABC i grupy V4 , osłabieniu Ukrainy i Białorusi, niechęci Niemiec do Polski ze względu na konkurencję w biznesie i handlu , realizacji Brexitu, kryzysu demograficznego w PL i imigracyjnego z Afryki, rozpadu strefy Euro, osłabnięcia gospodarczego Niemiec, zbyt dużych obciążeń budżetowych dla naszego państwa, i wreszcie powrót do władzy w PL nomenklatury i post k () mun * & stycznego świata karierowiczów i prywaty.... którzy czekają tylko na powrót na swoje konfitury.... Polacy!!! Dzisiaj walka rozpoczyna się już realnie o przyszłość naszego Państwa.... 70 % społeczeństwa jest tak zindoktrynowana poprzednim czasem 50 lat II WŚ i P e E r E l oraz 27 post k (0 lonialnego bytu że dzisiaj nawet nie jest w stanie sobie wyobrazić że Polska jest w stanie zabezpieczyć swoje bezpieczeństwo militarne na najbliższe co najmniej 100 lat, granica Rosji po odbiciu Ukrainy Białorusi i referendum separatystycznym w Kaliningradzie w chwili upadku władzy Puciona , będzie kiedyś najbliżej Polski w odległości jakieś 600 km w rejonie Smoleńska...

  • bbk2(2016-09-22 10:47) Odpowiedz 11

    W ostatnich dniach na głównym portalu onet, podano stopień poparcia PIS i prezydenta.....Oba te sondaże zostały wykonane w tym samym czasie. Na początek dla pierwszego wrażenia podano gorszy wynik choć mógł on być także zmanipulowany podobnie jak sondaże przedwyborcze w 2015 roku kiedy wszędzie miała przewagę PO.... Polacy !!! Żyjemy w kraju niew () lników i post () loni () lnym, po byłym s () wie kkim reżimie.... Jesteśmy eksploatowani nadal jak niew () lnicy a Europa Zachodnia która przez ostatnie 27 lat po 89 roku a również do 89 roku założyła że będziemy rynkiem zbytu dla nadwyżek ich towarów dzisiaj zaczyna wycofywać się ze wspólnego rynku ... Patrz: Brexit.... Polska dzisiaj znowu pozostała sama na placu boju....Znowu musimy miarkować relacje z Niemcami z któtymi mamy uzależniającą wymianę handlową i Zachodem spoglądając jednocześnie w kierunku Chin... Chiny choć zapowiedziały budowę Jedwabnego Szlaku i wchodzą tym samym jednocześnie w konflikt z USA.... Choć dzisiaj jesteśmy wolnym krajem na arenie międzynarodowej i podejmujemy własne niezależne decyzje to znowu stajemy się narażeni na niebezpieczeństwa w przypadku rozpadu EU i N-O, wygranej Trumpa w USA, spowolnienia ekspansji Chin, wzmocnienie Rosji po zdjęciu sankcji i wzroście surowców, braku integracji i różnych interesów wśród Państwa Międzymorza ABC i grupy V4 , osłabieniu Ukrainy i Białorusi, niechęci Niemiec do Polski ze względu na konkurencję w biznesie i handlu , realizacji Brexitu, kryzysu demograficznego w PL i imigracyjnego z Afryki, rozpadu strefy Euro, osłabnięcia gospodarczego Niemiec, zbyt dużych obciążeń budżetowych dla naszego państwa, i wreszcie powrót do władzy w PL nomenklatury i post k () mun * & stycznego świata karierowiczów i prywaty.... którzy czekają tylko na powrót na swoje konfitury.... Polacy!!! Dzisiaj walka rozpoczyna się już realnie o przyszłość naszego Państwa.... 70 % społeczeństwa jest tak zindoktrynowana poprzednim czasem 50 lat II WŚ i P e E r E l oraz 27 post k (0 lonialnego bytu że dzisiaj nawet nie jest w stanie sobie wyobrazić że Polska jest w stanie zabezpieczyć swoje bezpieczeństwo militarne na najbliższe co najmniej 100 lat, granica Rosji po odbiciu Ukrainy Białorusi i referendum separatystycznym w Kaliningradzie w chwili upadku władzy Puciona , będzie kiedyś najbliżej Polski w odległości jakieś 600 km w rejonie Smoleńska...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze