statystyki

Prawie 2/3 Polaków może oszczędzać choćby niewielkie kwoty

22 września 2016, 13:46 | Aktualizacja: 22.09.2016, 13:47
Źródło:ISBnews
Złoty złotówka polska waluta notowania

Złoty złotówka polska waluta notowaniaźródło: ShutterStock

Już 65 proc. mieszkańców Polski ma możliwości finansowe, aby oszczędzać przynajmniej niewielkie kwoty, a 35% gromadzi nadwyżki finansowe w kwocie do 250 zł, wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie Związku Banków Polskich (ZBP).  

Reklama

Reklama

W sondażu z 2014 r. 42% respondentów reprezentatywnego badania opinii publicznej deklarowało, że miesięcznie nie jest w stanie zaoszczędzić żadnej kwoty. W tegorocznym pomiarze dokonanym na analogicznej próbie odsetek ten wyniósł 35%, podał ZBP.

"Dodatnia korelacja między zdolnością do oszczędzania występuję w tym przypadku z wyższym poziomem dochodów i wyższym wykształceniem. W przypadku beneficjentów programu 500+, 34% osób deklaruje, że z dodatkowej puli pieniędzy nie jest w stanie odłożyć żadnej kwoty, co jest wynikiem zbliżonym do frakcji osób, które nie mogą pozwolić sobie na gromadzenie oszczędności w ogóle populacji. Połowa osób uprawnionych do świadczeń twierdzi natomiast, że jest w stanie odłożyć jakąś ich część" - czytamy w komunikacie.

Wyniki badania pokazują niezmienną tendencję, że wśród oszczędzających dominuje model oszczędzania bez konkretnego celu, podkreślił ZBP.

"Z jednej strony, na taki stan rzeczy wskazują różnice w zakresie odpowiedzi na pytanie o możliwości w zakresie oszczędzania w ogóle, a oszczędzania z przeznaczeniem długoterminowym, gdzie uwagę zwraca brak zdecydowania o przeznaczeniu oszczędności. Z drugiej natomiast - deklaracje samych respondentów, z których 36% wskazuje oszczędzanie na czarną godzinę jako motyw dominujący. 29% oszczędza  myślą o dobrach trwałego użytku, a w sumie 41% z myślą o przyjemnościach – dobrach konsumpcyjnych i wakacjach" - czytamy dalej.

ZBP zwraca uwagę na bardzo niski - 4% - odsetek wskazań na oszczędzanie z myślą o zakupie domu lub mieszkania. Odsetek ten tylko nieznacznie wzrasta w grupie wiekowej do 29 lat (5%) i do 39 lat (7%). Jednocześnie, aż 57% osób nie zastanawia się nad perspektywą czasową wydania gromadzonych oszczędności, 24% zamierza zrobić to w ciągu jednego roku, a tylko 2% za 10 lat lub więcej.

"Oszczędzanie na ogół polega na rezygnacji z konsumpcji bieżącej na rzecz konsumpcji przyszłej - większość konsumentów nadal nie jest jednak na to gotowa, a oszczędności gospodarstw domowych w Polsce powstają najczęściej jako pozostałość po procesie konsumpcji, a nie jako efekt świadomych i celowych działań. Wiele osób ma możliwości, nawet w zakresie regularnego oszczędzania długoterminowego, jednak istnieją poważne przesłanki, by sądzić, że brak im wystarczającej wiedzy i motywacji, aby podjąć takie działania" - skomentował prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz, cytowany w komunikacie.

Tegoroczne badanie pokazuje, że Polakom brakuje elementarnej wiedzy na temat możliwych sposobów oszczędzania, zauważył także Związek. Prawie 1 na 4 osoby uważa odkładanie gotówki za preferowaną formę oszczędzania, 20% za taką uznaje ROR, a 17% nie jest w stanie odnieść się w ogóle do problemu możliwych sposobów oszczędzania. 

"Głównym czynnikiem warunkującym podjęcie dalej idących działań w zakresie oszczędzania wśród respondentów jest wzrost dochodów - 51% wskazań. To jednak o 8 pkt proc. mniej niż w przypadku analogicznie sformułowanego pytania w sondażu z 2014 r. Na atrakcyjne oprocentowanie oszczędności wskazuje natomiast 23% osób wobec 7% w poprzednim pomiarze, co z uwagi na długotrwałe funkcjonowanie w środowisku niskich stóp procentowych nie jest szczególnie zaskakującym wynikiem" - czytamy dalej w komunikacie.

"Mimo, że wśród polskich gospodarstw domowych nadal dominuje model konsumpcyjny, widać pewne oznaki pozytywnych zmian w sferze potencjału do budowania oszczędności. Podstawową kwestią, która mogłaby pomóc w jego uwolnieniu jest edukacja finansowa. Banki oraz instytucje infrastruktury bankowej prowadzą szereg programów w tym zakresie, jednak obecnie cały ciężar edukacyjny spoczywa na ich barkach, natomiast w sytuacji, gdy szeroko mówi się o potrzebie budowy kapitału na inwestycje rozwojowe, celowym wydaje się zwiększenie aktywności władz w tym zakresie" - podsumował prezes ZBP.

Badanie "Wybrane aspekty oszczędzania w polskim społeczeństwie" zostało zrealizowane przez TNS Polska w dniach 18-24 sierpnia 2016 r. na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej 1058 respondentów w wieku 15+.

>>> Czytaj też: Polskie auto elektryczne coraz bliżej. UOKiK zgodził się na powstanie ElectroMobility Poland

Reklama

Reklama

 • Sheffield(2016-09-22 15:58) Odpowiedz 60

  I oszczędza, a potem pójdzie do dentysty albo ubezpieczy samochód i znowu nie ma i od początku ciuła.

 • tyr(2016-09-22 17:32) Odpowiedz 42

  Jak babcia klozetowa zacznie zarabiac 1000 ojro to Polacy zaczna oszczedzac teraz klepia biede od wyplaty do konca miesiaca.

 • htrdt(2016-09-22 20:38) Odpowiedz 10

  Aby odkładać $ trzeba brać nadgodziny i mieszkać u rodziców

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Smutne ale prawdziwe(2016-09-23 07:51) Odpowiedz 10

  Jak dzisiejsi trzydziesto, czterdziestolatkowie mogą cokolwiek odkładać na emerytura jak większość z nich którzy by mogli odkładać mają mieszkania w kredycie a Ci co nie mają, nie odkładają bo nawet na kredyt by nie mieli.....

 • wrr(2016-09-23 10:21) Odpowiedz 00

  Oszczedzajcie oszczedzajcie ,a potem bedziecie jak Grecy ( od stycznia 2017 maja nowe "prawo" ) spowiadac urzednikom z tego co macie : nieruchomosci, bizuterii, pieniedzy poza bankami etc. Moge sie zalozyc, ze inne rzady wezma z nich przyklad niedlugo.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze