statystyki

Mistura liczy, że wkrótce rozpoczną się bezpośrednie rozmowy ws. Syrii

22 września 2016, 16:45 | Aktualizacja: 22.09.2016, 17:07
Źródło:PAP
Specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura liczy na rozpoczęcie w najbliższych tygodniach bezpośrednich negocjacji między stronami konfliktu w Syrii - ogłosił w czwartek jego zastępca Ramzy Ezzeldin Ramzy. Byłyby to pierwsze takie rozmowy.

Reklama

Reklama

"Specjalny wysłannik bardzo jasno wskazał, że natychmiast zaangażuje strony syryjskiego konfliktu w rozmowy przygotowawcze, których celem będą (...) negocjacje bezpośrednie" - powiedział Ramzy.

"Natychmiast zaangażuje się w ten proces, by przeprowadzić te rozmowy - mamy nadzieję - w najbliższych tygodniach" - dodał zastępca de Mistury, nie podając szczegółów. Po raz kolejny zaapelował o wstrzymanie walk w Syrii.

Od końca kwietnia rozejmy w tym kraju są regularnie łamane, a rozmowy pokojowe utknęły w martwym punkcie.

W ciągu ponad pięciu lat trwania wojny w Syrii podejmowano różne inicjatywy na rzecz zakończenia tego konfliktu, ale zawsze kończyły się one fiaskiem. Głównym punktem spornym jest los prezydenta Baszara el-Asada.

Prowadzone pod koniec stycznia i na początku lutego pośrednie negocjacje de Mistury między opozycją a delegacją syryjskiego rządu nie trwały długo, gdyż opozycja krytykowała towarzyszącą im ofensywę reżimu na północy Syrii, prowadzoną przy wsparciu rosyjskiej armii.

13 kwietnie w Genewie wznowiono rozmowy pośrednie, ale po pięciu dniach opozycyjny Wysoki Komitet Negocjacyjny (HNC) ogłosił, że zawiesza swój udział, tłumacząc, że nie do przyjęcia jest kontynuowanie negocjacji, podczas gdy reżim wciąż "bombarduje cywilów". 27 kwietnia zakończyła się trzecia runda negocjacji; nie przyniosła ona żadnych rezultatów.

Od tego czasu de Mistura kilkakrotnie powtarzał, że ma nadzieję, iż rozmowy zostaną wznowione. Na razie nie udało się do tego doprowadzić.(PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze