statystyki

Ranking najlepszych uczelni świata. Wielka zmiana lidera

22 września 2016, 17:46 | Aktualizacja: 22.09.2016, 17:49
Źródło:PAP
Studenci

Studenciźródło: ShutterStock

Dziewięć polskich uczelni uwzględniono w międzynarodowym rankingu Times Higher Education World University Ranking. Dwie najlepsze z nich: Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska znalazły się dopiero w szóstej setce zestawienia. Pierwsze miejsce - po raz pierwszy w historii rankingu - zajął brytyjski Oxford, detronizując uczelnie z USA.

Reklama

Reklama

THE World University Ranking jest jednym z trzech najbardziej cenionych i najszerzej komentowanych rankingów szkół wyższych na świecie – obok Academic Ranking of World Universities (tzw. rankingu szanghajskiego) i QS World University Rankings. Uwzględniono w nim 980 instytucji z 79 krajów, czyli 5 proc. wszystkich tego typu instytucji na świecie.

Pierwszy raz w trzynastoletniej historii rankingu na jego szczycie nie znalazła się uczelnia ze Stanów Zjednoczonych, ale brytyjski University of Oxford. Dwa miejsca na podium zajęły też: California Institute of Technology oraz Stanford University. Na czwartym miejscu znalazł się brytyjski University of Cambridge. Miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły też: amerykańskie Massachusetts Institute of Technology, Harvard University, Princeton University, brytyjski Imperial College London, szwajcarska ETH Zurich – Swiss Federal Institute of Technology Zurich i ponownie uczelnia amerykańska University of California, Berkeley.

Wśród sklasyfikowanych w rankingu szkół wyższych znalazło się dziewięć uczelni z Polski. Najwyżej odnotowano Uniwersytet Warszawski i Politechnikę Warszawską (na pozycji 501-600). Akademia Górniczo-Hutnicza i Uniwersytet Jagielloński znalazły się w przedziale 601-800. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytet Śląski znalazły się na pozycji 800+.

Twórcy rankingu, biorąc pod uwagę trzy elementy misji uczelni: edukację, naukę i transfer wiedzy, oceniają szkoły wyższe za pomocą pięciu podstawowych kryteriów: nauczanie, umiędzynarodowienie, badania naukowe, cytacyjność i współpraca z biznesem.

Cały ranking jest dostępny na stronie: https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2017/world-ranking#!/page/0/length/25/sort_by/rank_label/sort_order/asc/cols/rank_only

PAP - Nauka w Polsce

>>> Czytaj też: Rząd ukrywa prawdziwe koszty reformy edukacji. Zapłacą samorządy

Reklama

Reklama

 • kujon(2016-09-22 22:18) Odpowiedz 81

  Te rankingi i ich metodologia faworyzuje uniwerki angielskojezyczne. Osobiscie dobrze znam Nottingham _Trent Uni i Uniwerek Warszawski, w tym rankingu stawiaja ich na rowni. To wieeeelkie nieporozumienie. Trent ma tak niski poziom, ze ni epowiniuen sie lapac na zaden ranking. "International Students" - wiadomo, ze nie angielskojezyczne uniwerki nie maja tu zadnych szans. Podobnie w "citations". itd...

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • Ola(2016-09-22 19:22) Odpowiedz 59

  Ale super! Moja uczelnia pierwsza!

 • hk(2016-09-22 19:30) Odpowiedz 42

  6 Uniwersytetów z Irlandii jest wyżej w rankingu.Pierwszy jest National University of Ireland,Galway.Pięknie taki mały kraj.

  Pokaż odpowiedzi (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze