Indeks Dow Jones Industrial zniżkuje 0,3 proc. S&P 500 traci 0,2 proc., Nasdaq Comp. idzie w dół 0,3 proc.

W USA na koniec tygodnia lekką przewagę zyskali sprzedający. Rynek akcji w USA dotknęła w piątek korekta po dwóch sesjach zdominowanych przez pozytywny sentyment w reakcji na decyzje banków centralnych USA i Japonii.

Uwagę rynku przykuło w piątek oświadczenie Erica Rosengrena, członka Fed, który w środę, jako jeden z trojga głosujących, opowiedział się za podwyżką stopy funduszy federalnych we wrześniu. Jego zdaniem, brak rozpoczęcia stopniowego zacieśniania polityki monetarnej już teraz sprowadzi ryzyko dla obecnej odbudowy sytuacji gospodarczej i jej trwałości.

Po 18-tej czasu polskiego głos publicznie zabierze aż czworo członków Fed. Na konferencji w Filadelfii wypowiedzą się Patrick Harker, przewodniczący tamtejszego Fed, Loretta Mester, która wraz z Rosengrenem i Esther George głosowali za podwyżką stóp we wrześniu, oraz Dennis Lockhart, szef Fed z Atlanty. W Houston z kolei wypowie się Robert Kaplan.

Po rozpoczęciu notowań uczestnicy rynku poznali wrześniowy odczyt indeksu PMI w przemyśle USA, który lekko rozczarował inwestorów.

Mimo spadków w piątek amerykańska giełda zmierza do zakończenia tygodnia na ok. 1-proc. plusach.

Największe zniżki w piątek notuje w Stanach sektor IT oraz spółki przemysłowe.

Wśród spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones najwięcej do jego spadków przyczynia się 3M.

Nawet 20 proc. zyskiwały w piątek akcje Twittera. Na rynku pojawiły się informacje, iż właściciel portalu społecznościowego otrzymał oferty kupna z kilku źródeł, w tym od Google i Salesforce.com.

Blisko 2 proc. dołują natomiast walory Facebooka. Spółka ujawniła, iż podawała ogłoszeniodawcom zawyżone wyniki oglądalności filmów publikowanych na portalu społecznościowym.

Zniżkują także walory Yahoo. Gigant technologiczny potwierdził w czwartek wieczorem medialne doniesienia o kradzieży 500 mln kont z danymi użytkowników Yahoo.

W piątek na giełdzie w Nowym Yorku zadebiutował producent olejów Valvoline. W trakcie pierwszej sesji notowań akcje spółki są wyceniane na ponad 24 USD, o 2 USD więcej niż cena z oferty publicznej.

Na rynku walutowym, po porannym wyraźnym umocnieniu dolar znalazł się na poziomach w pobliżu czwartkowego zamknięcia. Kurs EUR/USD osiągnął w piątek minima tuż poniżej 1,12, lecz później wzrósł w okolice 1,122.

Do dolara blisko 1 proc. traci funt. Brytyjska waluta umocniła się w czwartek do USD w takim samym stosunku, lecz w piątek funt oddał całość zysków, spadł poniżej 1,30 i znajduje się na poziomach z początku tygodnia, a tym samym jest najsłabszy od połowy sierpnia.

Po południu lekko osłabił się jen. Kurs USD/JPY jest kwotowany w okolicach 101.

Po dwóch mocno wzrostowych sesjach ceny ropy w piątek pozostawały bez większych zmian. Baryłka europejskiego benchmarku Brent jest wyceniana na ok. 47,6 USD. Przed przyszłotygodniowym spotkaniem państw zrzeszonych w OPEC i Rosji na rynku spekuluje się o możliwym ograniczeniu podaży surowca.

W piątek agencja Reuters podała, iż Arabia Saudyjska zgodzi się na zmniejszenie produkcji ropy, jeżeli Iran utrzyma obecne wydobycie na poziomie 3,6 mln baryłek dziennie. Reuters podaje, iż Iran ciągle rozważa propozycję Saudów. Tymczasem minister finansów Rosji powiedział w piątek w CNBC, że ewentualne porozumienie OPEC-Rosja może nie przynieść zamierzonych efektów, gdyż ciągle istnieje możliwość zwiększenia produkcji z łupków, które zbiją ceny surowca.

W Europie również miała w piątek miejsce korekta. Indeks Euro Stoxx przed zamknięciem spada o 0,7 proc. Niemiecki DAX jest na 0,5-proc. minusie. Francuski CAC 40 zniżkuje 0,5 proc. Brytyjski FTSE 100 pozostaje bez zmian.

W centrum uwagi rynków w Europie znajdowały się mieszane odczyty PMI ze strefy euro i jej największych gospodarek. Indeks PMI composite w strefie euro spadł we wrześniu do najniższego od 20 miesięcy poziomu. W Niemczech PMI composite również zniżkował i znalazł się na 16-miesięcznym minimum. Wyższy od oczekiwań okazał się natomiast odczyt PMI w niemieckim przemyśle oraz we francuskim sektorze usług. Po raz pierwszy od 2012 r. francuski PMI composite przewyższył analogiczny indeks dla Niemiec.

Mimo spadków w piątek, europejskie giełdy zakończą tydzień na solidnych plusach. Indeks Euro Stoxx 600 w trakcie 4 poprzednich sesji zyskał ok. 3 proc.

Spadkom w Europie w piątek przewodziły banki.

Najwięcej od czerwca traciły akcje Nestle. Zdaniem analityków czwartkowa prezentacja spółki sugeruje niższy poziom sprzedaży organicznej niż zakładał uprzednio rynek.

Najmocniej od 2,5 roku zniżkuje w Londynie kurs Polymetal, rosyjskiego producenta złota. Dwóch inwestorów, posiadających w sumie ok. 6 proc. akcji Polymetal, sprzedało w piątek swoje udziały w spółce.

BRAK ZACIEŚNIANIA POLITYKI MONETARNEJ ZAGROŻENIEM - ROSENGREN, FED

"Opowiadam się za niewielkim, stopniowym zacieśnianiem polityki monetarnej już teraz, z powodu obawy, że jeżeli do tego nie dojdzie, to pojawi się większe ryzyko dla okresu trwania odbudowy gospodarczej i możliwości jej dalszego podtrzymania. W konsekwencji dojdzie do wygenerowania istotnych zaburzeń, które z historycznego punktu widzenia prowadziły do recesji" - napisał w oświadczeniu Eric Rosengren, przewodniczący Rezerwy Federalnej z Bostonu. Rosengren uzasadnił dlaczego podczas środowego posiedzenia Fed opowiedział się, jako jeden z trojga głosujących, za podwyżką stopy funduszy federalnych już we wrześniu.

"Do 2019 r. oczekuję, iż stopa bezrobocia spadnie poniżej 4,5 proc. Mimo iż od długiego czasu opowiadam się za polityką, która wspiera mocną sytuację na rynku pracy, jest to poziom, który w długim okresie nie będzie do utrzymania" - dodał.

PMI W PRZEMYŚLE USA PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 51,4 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy oczekiwali wskaźnika na poziomie 52 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 52 pkt.

SĄ CHĘTNI DO PRZEJĘCIA TWITTERA

Twitter otrzymał oferty kupna od kilku zainteresowanych - podała w piątek CNBC, powołując się na źródła. Wśród potencjalnych nabywców wymienia się między innymi Alphabet-Google i Salesforce.com. Według źródeł CNBC, zarząd Twittera planuje sprzedaż spółki, jednak ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta. Od kilku miesięcy na rynku spekuluje o sprzedaży Twittera, po tym jak firma nie zdołała przyciągnąć nowych klientów, co doprowadziło do stagnacji w rozwoju i spadku kursu spółki.

FACEBOOK OSZUKIWAŁ REKLAMODAWCÓW

Facebook przedstawiał w ciągu 2 ostatnich lat agencjom reklamowym zawyżone dane na temat średniego czasu, jaki użytkownicy portalu spędzali na oglądaniu reklam wideo. Facebook podał, że dane zostały sztucznie zawyżone o 60-80 proc., ponieważ portal brał pod uwagę tylko wideo oglądane przez ponad 3 sekundy. Firma badawcza eMarketer szacuje, że Facebooku przyciąga prawie 68 proc. wszystkich reklam w social media na świecie.

KRADZIEŻ 500 MLN KONT Z DANYMI UŻYTKOWNIKÓW YAHOO

W czwartek wieczorem amerykański koncern informatyczny Yahoo potwierdził doniesienia medialne, iż doszło do kradzieży 500 mln kont z danymi jego użytkowników. Informacje, które dostały się w ręce hakerów zawierają numery telefonów, daty urodzin, hasła i odpowiedzi na pytania zabezpieczające konta. Numery kart kredytowych oraz dane bankowe użytkowników nie zostały skradzione - poinformowała firma. Zdaniem Yahoo za atakiem mogło stać państwo. Sprawę bada FBI.

PMI COMPOSITE W STREFIE EURO NAJNIŻEJ OD 20 MIESIĘCY

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 52,6 pkt. wobec 52,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia. To najniższy odczyt od stycznia 2015 r. Analitycy szacowali wartość indeksu na 52,8 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, wyniósł we wrześniu 52,6 pkt. wobec 51,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 51,5 pkt. PMI w sektorze usług strefy euro wyniósł we wrześniu 52,1 pkt. wobec 52,8 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy szacowali wskaźnik na 52,8 pkt.

MIESZANE DANE PMI Z NIEMIEC

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 54,3 pkt. wobec 53,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 53,1 pkt. Gorszy od oczekiwań okazał się natomiast indeks PMI w sektorze usług, który wyniósł we wrześniu 50,6 pkt. wobec 51,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 52,1 pkt.

SPADEK PKB FRANCJI W II KW.

Produkt Krajowy Brutto Francji spadł o 0,1 proc. w II kwartale 2016 r. kdk, podczas gdy w I kw. wzrósł o 0,7 proc. - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się, że PKB kdk zostanie bez zmian. W ujęciu rdr PKB Francji wzrósł w II kwartale o 1,3 proc., po wzroście w I kwartale o 1,4 proc. Tu oceniano, że PKB wzrośnie w II kw. o 1,4 proc.

WZROST INDEKSÓW PMI WE FRANCJI

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 49,5 pkt. wobec 48,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne dane. Analitycy szacowali 48,5 pkt. Indeks PMI w sektorze usług Francji wyniósł we wrześniu 54,1 pkt. wobec 52,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 52,0 pkt. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

UE NIE ZGADZA SIĘ NA NOWE WYMOGI OSTROŻNOŚCIOWE BASEL III

Unia Europejska nie zgodzi się na nowe propozycje wymogów ostrożnościowych dla banków w systemie BASEL III, nad którymi do końca roku zamierza zakończyć prace Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego - podała w piątek agencja Bloomberg, powołując się na źródła. Nowe regulacje zwiększą wymagania kapitałowe dla banków.

CENA ROPY JEST OBECNIE "ZBALANSOWANA" - MINISTER FINANSÓW ROSJI

Obecna cena ropy jest "zbalansowana" - ocenił w piątek minister finansów Rosji Anton Siluanov. Dodał, że prognozowana przez rząd Rosji cena 40 USD za baryłkę ropy w najbliższych 3 latach jest "konserwatywna".

GOSPODARCE WLK. BRYTANII POTRZEBNA JEST STYMULACJA FISKALNA - CREDIT SUISSE

W związku z oczekiwanym spowolnieniem wzrostu gospodarczego oraz ograniczeniami w dalszym luzowaniu polityki monetarnej, Wlk. Brytania potrzebuje stymulacji fiskalnej - ocenili w piątkowym raporcie analitycy Credit Suisse. Ich zdaniem, podczas prezentacji założeń do budżetu pod koniec listopada brytyjski minister finansów może ogłosić plany inwestycji infrastrukturalnych, które mogą zwiększyć PKB o ok. 0,5 proc. w latach 2017-18. Dodali, że może dojść do obniżenia VAT do 17,5 proc. z 20 proc., co wzmocni PKB o 0,4 proc. w tym samym okresie. W ocenie analityków działanie automatycznych stabilizatorów oraz stymulacji fiskalnej przyczyni się do 2-proc. wzrostu PKB. (PAP)