Przetarg na dostawę i montaż stacji rowerowych ma być ogłoszony w przyszłym miesiącu. Wypożyczalnie – jak zapowiedział prezydent Radomia Radosław Witkowski - ruszą 1 kwietnia 2017 r. Władze miasta liczą na duże zainteresowanie projektem wśród mieszkańców.

Stacji bazowych, w których będzie można wypożyczać jednoślady, ma być w Radomiu co najmniej 15. „Średnio do każdej z nich przypiętych będzie 10 rowerów, czyli do dyspozycji będziemy mieli co najmniej 150 pojazdów” – poinformował wiceprezydent miasta Konrad Frysztak. Dodaje, że niektóre radomskie firmy zaineresowane są uruchamianiem wypożyczalni w pobliżu swoich siedzib. Do miasta zgłosił się już na przykład jeden z radomskich hipermarketów.

Przeprowadzone w ub. roku w Radomiu pilotażowe testy roweru miejskiego oraz konsultacje społeczne pokazały, że większość radomian jest za stworzeniem takiego rozwiązania.

Systemy rowerów miejskich od lat funkcjonują w wielu europejskich miastach, np. w Wiedniu na 121 stacjach dostępnych jest 1,5 tys. rowerów. W ub. roku wiedeński system zarejestrował ponad milion wypożyczeń. W godzinach szczytu zdarza, że wszystkie jednoślady są wypożyczone. Dlatego od niedawna na ekranach reklamowych w środkach transportu publicznego pojawia się aktualna informacja o dostępności rowerów na najbliższym przystanku.

Reklama

Pierwsza w Polsce miejska wypożyczalnia rowerów powstała w 2008 r. w Krakowie. Na początek na terenie miasta ustawiono 12 stacji bazowych, gdzie zamocowano 100 specjalnie przygotowanych rowerów.

W kolejnych latach miejskie wypożyczalnie jednośladów zaczęły powstawać w innych polskich miastach. W sierpniu 2012 r. miejska wypożyczalnia rowerów Veturilo wystartowała w Warszawie. Na początku w stolicy można było korzystać z tysiąca rowerów zgromadzonych na 55 stacjach Veturilo oraz z 11 wypożyczalni na Bemowie, gdzie dzielnicowa sieć wypożyczalni działała już wcześniej. Obecnie Veturilo to 205 wypożyczalni i ponad 3 tys. rowerów. W ciągu czterech lat funkcjonowania systemu w stolicy, zarejestrowano 400 tys. zarejestrowanych użytkowników i przeszło 7 mln wypożyczeń.

Stolica przygotowuje się do wprowadzenia zmian w systemie miejskich rowerów; chce to zrobić przy okazji wyboru nowego operatora. Dziesięć stacji z rowerami elektrycznymi, sześć z rowerami dla dzieci, ok. 40 tandemów i nowe terminale. W sumie 300 stacji i 4,3 tys. rowerów - tak ma wyglądać nowy system wypożyczalni rowerów, który wystartuje od 2017 r.

Jednym z największych, po Warszawie, systemów rowerowych jest ten funkcjonujący w Lublinie. Składa się z 90 samoobsługowych wypożyczalni z 891 rowerami. Pięć stacji działa w oddalonym o kilkanaście kilometrów od Lublina Świdniku.

Systemy rowerów miejskich działają także m.in. we Wrocławiu, Opolu, Poznaniu, Szczecinie i Białymstoku (PAP)