Umowę w tej sprawie podpisały w środę Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i miejska spółka „Rewitalizacja”.

Zgodnie z założeniami, PFR zostanie udziałowcem radomskiej spółki z kapitałem 1 mln zł. Następnie – jak poinformował radomski magistrat – „Rewitalizacja” otrzyma pożyczkę w wysokości ponad 19 mln złotych. Będzie ona spłacana po zrealizowaniu inwestycji, m.in. z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży lokali mieszkalno-usługowych.

Według szefa spółki „Rewitalizacja” Mariusza Mroza, jeden z budynków ma być oddany do użytku w drugim kwartale 2018 r., drugi ma powstać w ciągu pięciu lat.

Podpisując umowę z radomską spółką, prezes PFR Paweł Borys, podkreślił, że Polski Fundusz Rozwoju jest nietypową instytucją finansową. „Naszą misją jest inwestowanie w rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Ale rozwój to nie tylko wskaźniki makroekonomiczne, ale także kwestie związane z szeroko rozumianym standardem życia i naszym otoczeniem; stąd projekt w Radomiu przyczyniający się do poprawy atrakcyjności tego miasta” – stwierdził Borys. Dodał, że Polski Fundusz Rozwoju jest istotnym elementem „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” przygotowanego przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Radomska spółka „Rewitalizacja” rozpoczęła poszukiwania inwestora w listopadzie 2015 roku. Na publiczne ogłoszenie odpowiedziały dwa podmioty. Najkorzystniejszą ofertę - złożył Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski podkreślił, że rewitalizacja Miasta Kazimierzowskiego jest ważnym zadaniem dla obecnych władz. Powstała koncepcja kompleksowej modernizacji radomskiego Rynku, który znajduje się w tym obszarze. „Jesteśmy gotowi, by sięgać po pieniądze unijne i środki z funduszy krajowych” – powiedział Witkowski. Dodał, że ma nadzieję, że proces rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego w Radomiu zakończy się w 2022 r. (PAP)