Były komisarz, a obecnie europoseł Janusz Lewandowski (PO) podkreślił, że Unia Europejska znajduje się w trudnym momencie. "Przyśpieszenie integracji europejskiej było powodowane zagrożeniem przed Rosją, ale obecnie populizm i ksenofobia oraz kwestie emigracyjne sprawiają, że Europa znalazła się w momencie schyłkowym w obecnym kształcie" - podkreślił.

Według europosła jeśli chcemy jako Europejczycy obronić wspólne bezpieczeństwo, musimy podjąć działania, które nam zagwarantują ład i porządek. "Musimy powołać wspólną ochronę granic, rejestrować obywateli, powołać czynnik bezpieczeństwa obok NATO, który może odpowiedzieć na zewnętrzne zagrożenia" - ocenił Lewandowski.

Podkreślił, że przed Europą stoją nowe wyzwania i nowe projekty, np. kroki dotyczące ochrony wspólnej waluty. "Jeśli nastąpi dekonstrukcja strefy euro, będziemy mieć do czynienia w Europie z dwiema prędkościami, a stanie się to kosztem krajów peryferyjnych" - zaznaczył europoseł. Jak dodał, właśnie w Polsce powinna zacząć się dyskusja na temat wprowadzenia waluty euro.

W ocenie Lewandowskiego, aby przełamać kryzys w Europie dotyczący różnych kwestii należy przede wszystkim odzyskać zaufanie zwykłego obywatela, i pokazać poprzez działania, że kontynent jest użyteczny.

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych w Parlamencie Europejskim Elmar Brok zaznaczył, że w toczącej się dyskusji na temat przyszłości UE nie można całkowicie pomijać kwestii roli rządów państw narodowych.

"Mimo wspólnych interesów państw europejskich nie można dążyć do tego, by interesy państw narodowych i tożsamość kulturowa nie były ważne. Państwa narodowe i tożsamość kulturowa nie są pojęciami przeciwstawnymi, to są wartości Unii Europejskiej" - mówił Brok.

Zgodził się, że Unia przeżywa kryzys w kwestii emigrantów i Brexitu. "Unia Europejska nie była przygotowana na falę uchodźców, ale podejmuje kroki, by jej zapobiec. Obecnie do Europy trafia 100 uchodźców dziennie, podczas gdy jeszcze kilka miesięcy temu przybywało każdego dnia na kontynent 100 tysięcy" - zaznaczył.

Elmar Brok ocenił, że decyzja Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejską nie była poprzedzona dyskusją, w której rozważano ważne i racjonalne argumenty. "Kampania przed Brexitem była kłamliwa i nie miała nic wspólnego z rzeczywistością; była wymierzona przeciw Polakom pracującym na Wyspach" - podkreślił europoseł.

Jak dodał, relacje między Ameryką a Europą powinny się zacieśniać, bo to właśnie - jego zdaniem - zapewni bezpieczeństwo gospodarcze i militarne. "Republikanie powinni się modlić każdego ranka o to, by wybory w Stanach wygrała demokratka Hillary Clinton" - uważa Brok.

Wiceprezydent Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego USA Thomas E. Garret odniósł się do poniedziałkowej debaty kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Przypomniał, że choć debatę w opinii wielu obserwatorów wygrała kandydatka demokratów, to Donald Trump oddaje emocje i obawy Amerykanów, którzy uważają, że globalizacja i otwarcie rynków pozbawiają ich pracy w USA.

Pytany czy Trump będzie dobry przywódcą odpowiedział, że to trudne pytanie. "Trump ma mało recept i często zmienia zdanie. Na pewno więcej dowiemy się na ten temat po wyborach" - podkreślił Garret.

W szóstej edycji EFNI uczestniczy około 1000 gości i ok. 140 panelistów. Tegoroczne forum odbywa się pod hasłem "Przyszłość pracy. Realia, marzenia i mrzonki".

W trakcie EFNI odbędzie się ponad 60 godzin debat, a w każdej wezmą udział przedstawiciele świata nauki i biznesu, eksperci z całego świata, reprezentanci organizacji społeczeństwa obywatelskiego oraz decydenci polityczni. Podobnie jak w poprzednich latach, uczestnicy EFNI będą analizować też największe europejskie problemy, wyzwania i trendy w gospodarce.

Uczestnikami trzydniowego forum, oprócz Elmara Broka oraz Thomasa E.Garretta, będą komisarz UE ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johanes Hahn, deputowana Rady Najwyższej Ukrainy Nadija Sawczenko oraz brytyjski ekonomista i specjalista w zakresie rynku pracy profesor Uniwersytetu Londyńskiego Guy Standing.

Wśród polskich uczestników będą m.in. przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim Jerzy Buzek, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych w PE Danuta Huebner.

6. Europejskie Forum Nowych Idei zakończy się w piątek. EFNI organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami.(PAP)