Rada będzie zrzeszać węgierskie przedsiębiorstwa działające na rynku brytyjskim oraz brytyjskie firmy działające na rynku węgierskim - powiedział Szijjarto na węgiersko-brytyjskim forum biznesowym w Budapeszcie.

Minister zapewnił, że rząd w Budapeszcie podejmuje starania, by węgiersko-brytyjskie kontakty nie ucierpiały na wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE. Zapowiedział, że podczas negocjacji dotyczących Brexitu Węgry będą nalegać, by brytyjsko-unijne inwestycje, handel i więzi gospodarcze mogły nadal rozwijać się bez przeszkód. Zadeklarował też, że rząd będzie chronić interesy Węgrów pracujących w Wielkiej Brytanii.

Szijjarto zaznaczył, że w Exim Banku pozostaje do dyspozycji firm nisko oprocentowana linia kredytowa wysokości 492 mln euro w celu wsparcia kontaktów węgiersko-brytyjskich. Ma ona pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom węgierskim w zaistnieniu na brytyjskim rynku.

Podkreślił też, że rząd węgierski zawarł z czterema brytyjskimi firmami – Tesco, GlaxoSmithKline, Unilever i British Telecom – porozumienie o współpracy strategicznej.

Dodał, że w ramach węgierskiego systemu wspierania inwestycji w ubiegłym i bieżącym roku powstały na Węgrzech po trzy brytyjskie projekty, a na temat kolejnych trzech trwają rozmowy.

Szijjarto zaznaczył, że dwustronna współpraca pobiła w ubiegłym roku wszelkie rekordy i obroty handlowe przekroczyły 5 mld euro, a w pierwszym półroczu tego roku wzrosły o kolejne 3 proc. w stosunku do tego samego okresu zeszłego roku.

Według brytyjskiego oddziału Budapeszteńskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, w Wielkiej Brytanii działa obecnie kilkaset małych i średnich przedsiębiorstw węgierskich.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)