Indeks Dow Jones Industrial zniżkuje 0,2 proc. S&P 500 traci 0,2 proc., Nasdaq Comp. idzie w dół o 0,5 proc.

Największe wzrosty w USA notują spółki z sektora telekomunikacyjnego, paliwowego i dóbr wyższego rzędu, spadkom przewodzi zaś sektor farmaceutyczny i energetyczny.

Wśród spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones najmocniej zniżkują akcje Procter & Gamble oraz Merck & Co.

Po publikacji wyników kwartalnych kilkuprocentowe wzrosty notuje producent żywności ConAgra, w górę idą także akcje giganta spożywczego Pepsico oraz firmy doradczej Accenture.

Niespodziewany ruch OPEC podczas środowego spotkania w Algierze poprawił nastroje na rynkach akcji, choć w czwartek ceny ropy lekko spadają, odreagowując środowe wzrosty.

Dolar osłabia się do euro o 0,3 proc., choć bezpośrednio po publikacji danych o PKB USA, amerykańska waluta przejściowo umocniła się.

Do jena dolar traci ok. 1 proc.

Rynki analizują wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej.

Loretta Mester z Fed w Cleveland oceniła w środę wieczorem, że nie należy zwlekać z podwyżkami stóp procentowych, ponieważ amerykańskiej gospodarce grozi przegrzanie. Esther George, prezes Fedu z Kansas poinformowała, że jest za podnoszeniem stóp “wolno, ale stanowczo”, zaś szef Fedu z Filadelfii, Patrick Harker, uważa, że grudzień wygląda na właściwy moment decyzji o zacieśnieniu polityki pieniężnej. Dennis Lockhart z Fed w Atlancie ocenił, że podwyżka może nastąpić na jednym z najbliższych posiedzeń. Członek zarządu Fed Jerome Powell poparł stopniowe podnoszenie stóp.

W czwartek na 22.00 planowana jest konferencja prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen.

Inwestorzy poznali szereg danych z Japonii, Europy i USA.

Pozytywne zaskoczenie przyniósł trzeci odczyt PKB USA w II kwartale. PKB wzrósł o 1,4 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk, choć analitycy spodziewali się wzrostu o 1,3 proc.

Sprzedaż detaliczna w Japonii w sierpniu zmniejszyła się zarówno w ujęciu rdr, jak i mdm. Analitycy spodziewali się gorszego miesiąca, choć skala spadków zaskoczyła.

Lepszy od oczekiwań okazał się wskaźnik nastrojów w gospodarce strefy euro, zaś stopa bezrobocia w Niemczech utrzymała się na najniższym w historii poziomie, zgodnie z prognozami ekonomistów.

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w sierpniu przez Amerykanów spadła miesiąc do miesiąca o 2,4 proc. i była niższa od oczekiwań.

Indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,2 proc. Niemiecki DAX jest na 0,6-proc. minusie. Francuski CAC 40 zwyżkuje o 0,1 proc. Brytyjski FTSE 100 rośnie o ok. 0,7 proc.

POWELL Z FED POPIERA STOPNIOWE PODWYŻKI STÓP

W czwartek wypowiedział się członek zarządu Fed, Jerome Powell. Podczas wystąpienia powiedział, że amerykańska gospodarka jest w "dobrej formie". Dodał, że Fed będzie kontynuował "zachowanie ostrożności w swoich poglądach". Powell powiedział, że popiera drogę do stopniowego podnoszenia stóp procentowych.

"Podwyżki zależą od tego, jak gospodarka będzie sobie radzić" - powiedział.

ZWLEKANIE Z PODWYŻKAMI GROZI PRZEGRZANIEM GOSPODARKI - MESTER, FED

"Jeśli będziemy odkładać podwyżki, czyniąc jednocześnie dalsze postępy w kierunku realizacji celów inflacyjnych, a rynek pracy będzie kontynuował zacieśnianie, to ryzykujemy, że w przyszłości ścieżka wzrostu stóp procentowych będzie znacząco bardziej stroma" - powiedziała Loretta Mester, która na ostatnim posiedzeniu FOMC była jednym z trzech osób, które opowiadały się za podniesieniem stóp proc.

"Zwlekanie z decyzją może doprowadzić do sytuacji, że dobry stan rynku pracy stanie się nie do utrzymania, a presja cenowa znacząco wzrośnie, co przełoży się na ostrzejsze zacieśnianie polityki pieniężnej. A to rodzi ryzyko recesji" - dodała.

Stopa bezrobocia w USA w sierpniu wyniosła 4,9 proc., zaś deflator PCE, preferowana przez Fed miara inflacji, w ujęciu bazowym osiągnął poziom 1,6 proc. rdr.

STOPY TRZEBA PODNOSIĆ - GEORGE, FED

Podczas środowego wystąpienia, Esther George, prezes Fedu z Kansas, powiedziała, że Fed powinien podnosić stopy “wolno, ale stanowczo”.

„Musimy wolno, ale stanowczo robić postęp w dostosowywaniu stóp procentowych, żeby nie zostać w tyle” – powiedziała.

Dodała, że Fed chce, aby inflacja w USA nadal pozostała niska i stabilna.

Podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Fed, George głosowała za podniesiemy stóp o 0,25 pkt. proc.

GRUDZIEŃ WYGLĄDA NA DOBRY TERMIN NA PODWYŻKĘ - HARKER, FED

W środę głos zabrał też prezydent Fedu z Filadelfii, Patrick Harker. W wywiadzie dla telewizji Bloomberg powiedział, że jest skłonny do normalizacji stóp procentowych “wcześniej niż później”, a grudniowe posiedzenie wygląda na właściwy moment na podwyżkę.

„Jestem w obozie, który jest za normalizacją, +wcześniej niż później+” – powiedział. Dodał, że członkowie Fedu mają różne punkty widzenia na tempo normalizacji.

Zdaniem Harkera "grudzień wygląda na właściwy czas na podwyżkę stóp procentowych", jednak jego pogląd w tej sprawie będzie zależał od utrzymania obecnej ścieżki wzrostu w gospodarce.

Dodał, że nie jest pewny, czy wśród członków jest konsensus w sprawie podniesienia stóp proc. na grudniowym posiedzeniu.

ZMIANA POLITYKI FED MOŻE NASTĄPIĆ JUŻ WKRÓTCE - LOCKHART, FED

Prezydent Fed w Atlancie, Dennis Lockhart ocenił, że warunki są odpowiednie do podwyżki stóp na jednym z nadchodzących spotkań. Dodał, że listopadowe posiedzenie musi być brane pod uwagę w kontekście podwyżki stóp.

Dodał, że zmiana w polityce powinna pojawić się wkrótce.

„Jesteśmy blisko naszego celu, pomimo stosunkowo niskiego tempa wzrostu” – powiedział Lockhart.

Prezesowi Fed w Atlancie w 2016 r. nie przysługuje prawo głosu na posiedzeniach FOMC.

WZROST PKB USA w II KW. POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Produkt Krajowy Brutto USA w drugim kwartale 2016 r. wzrósł o 1,4 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu USA w trzecim wyliczeniu.

Analitycy spodziewali się wzrostu PKB USA o 1,3 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Pierwsze wyliczenie mówiło o wzroście w drugim kwartale o 1,2 proc., a drugie o wzroście o 1,1 proc.

W pierwszym kwartale 2016 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 0,8 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

LICZBA NOWYCH BEZROBOTNYCH NIŻSZA NIŻ PRZEWIDYWANO

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła do 254 tys. z 251 tys. tydzień wcześniej - poinformował Departament Pracy USA.

Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 260 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,062 mln w tygodniu, który skończył się 17 września - podał Departament Pracy. Tutaj analitycy spodziewali się 2,129 mln osób.

ZAPASY HURTOWNIKÓW W USA W DÓŁ

Zapasy amerykańskich hurtowników w sierpniu spadły o 0,1 proc., w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował Departament Handlu w komunikacie. Analitycy spodziewali się braku zmian wskaźnika zapasów w sierpniu. W poprzednim miesiącu zapasy pozostały bez zmian.

LICZBA UMÓW NA SPRZEDAŻ DOMÓW W USA PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w sierpniu przez Amerykanów spadła miesiąc do miesiąca o 2,4 proc. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że liczba umów na sprzedaż domów pozostanie bez zmian miesiąc do miesiąca. W lipcu liczba podpisanych umów na sprzedaż domu wzrosła o 1,2 proc., po korekcie z 1,3 proc.

SPRZEDAŻ DETALICZNA W JAPONII SŁABSZA OD PROGNOZ

Sprzedaż detaliczna w Japonii spadła w sierpniu mdm o 1,1 proc., podczas gdy poprzednio wzrosła o 1,5 proc., po korekcie z +1,4 proc. - poinformowało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu. Analitycy spodziewali się mdm dwa razy mniejszego spadku - o 0,6 proc.

Rdr sprzedaż spadła o 2,1 proc., po spadku poprzednio o 0,2 proc. - podał resort. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż detaliczna spadnie o 1,7 proc.

POPRAWA NASTROJÓW W GOSPODARCE STREFY EURO

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wyniósł we wrześniu 104,9 pkt. wobec 103,5 pkt. w poprzednim miesiącu - podała zaś Komisja Europejska. Analitycy spodziewali się we IX indeksu na poziomie 103,5 pkt., bez zmian.

BEZROBOCIE W NIEMCZECH UTRZYMUJE SIĘ NA HISTORYCZNYCH MINIMACH

Stopa bezrobocia w Niemczech we wrześniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,1 proc. wobec również 6,1 proc. miesiąc wcześniej - poinformował z kolei Federalny Urząd Pracy. Takiego wyniku spodziewali się też analitycy.

6,1 proc. to najniższa stopa bezrobocia w historii zjednoczonych Niemiec. Jest na tym poziomie od maja 2016.

Liczba osób poszukujących pracy wzrosła jednak we wrześniu o 1 tys., po uwzględnieniu czynników sezonowych, podczas gdy poprzednio spadła o 6 tys., po korekcie z -7,0 tys. Analitycy spodziewali się teraz spadku o 5 tys.

Liczba osób bezrobotnych wyniosła we wrześniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, 2,68 mln.

Jednak bez uwzględniania czynników sezonowych liczba ta wyniosła 2,608 mln wobec 2,684 mln poprzednio - podał urząd pracy. Stopa bezrobocia wyniosła tu 5,9 proc. wobec 6,1 proc. w poprzednim miesiącu.

OPEC OGRANICZY WYDOBYCIE ROPY

Podczas spotkania w stolicy Algierii, Algierze, które miało charakter informacyjny, kraje OPEC po raz pierwszy od ośmiu lat osiągnęły porozumienie w sprawie ograniczenia wydobycia surowca.

Dzienny limit wydobycia ma zostać ograniczony do 32,5 mln baryłek, czyli o prawie 750 tys. baryłek wobec sierpnia.

Decyzja ta to wstępne porozumienie. Ostateczne ma być ogłoszone pod koniec listopada, podczas oficjalnego spotkania kartelu w Wiedniu.

W reakcji na to działanie ropa w USA zdrożała o ponad 5 proc. (PAP)