Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 1,07 proc. i wyniósł 18.143,45 pkt.

S&P 500 spadł o 0,93 proc. i wyniósł 2.151,13 pkt.

Nasdaq Composite zniżkował o 0,93 proc. do 5.269,15 pkt.

Największe wzrosty w USA notowały spółki z sektora telekomunikacyjnego, paliwowego i dóbr wyższego rzędu, spadkom przewodził zaś sektor farmaceutyczny i energetyczny.

Wśród spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones najmocniej zniżkowały akcje Procter & Gamble oraz Merck & Co.

Po publikacji wyników kwartalnych kilkuprocentowe wzrosty notował producent żywności ConAgra, w górę szły także akcje giganta spożywczego Pepsico oraz firmy doradczej Accenture.

Rynki analizują wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej.

Loretta Mester z Fed w Cleveland oceniła w środę wieczorem, że nie należy zwlekać z podwyżkami stóp procentowych, ponieważ amerykańskiej gospodarce grozi przegrzanie. Esther George, prezes filii Fed w Kansas poinformowała, że jest za podnoszeniem stóp “wolno, ale stanowczo”, zaś szef Fed z Filadelfii, Patrick Harker, uważa, że grudzień wygląda na właściwy moment decyzji o zacieśnieniu polityki pieniężnej. Dennis Lockhart z Fed w Atlancie ocenił, że podwyżka może nastąpić na jednym z najbliższych posiedzeń. Członek zarządu Fed Jerome Powell poparł stopniowe podnoszenie stóp.

Pozytywne zaskoczenie przyniósł trzeci odczyt PKB USA w II kwartale. PKB wzrósł o 1,4 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk, choć analitycy spodziewali się wzrostu o 1,3 proc.

Dolar osłabiał się do euro o 0,3 proc., choć bezpośrednio po publikacji danych o PKB USA, amerykańska waluta przejściowo umocniła się. Do jena dolar tracił ok. 1 proc.

Stopa bezrobocia w USA w sierpniu wyniosła 4,9 proc., zaś deflator PCE, preferowana przez Fed miara inflacji, w ujęciu bazowym osiągnął poziom 1,6 proc. rdr.

Produkt Krajowy Brutto USA w drugim kwartale 2016 r. wzrósł o 1,4 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu USA w trzecim wyliczeniu.

Analitycy spodziewali się wzrostu PKB USA o 1,3 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Pierwsze wyliczenie mówiło o wzroście w drugim kwartale o 1,2 proc., a drugie o wzroście o 1,1 proc.

W pierwszym kwartale 2016 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 0,8 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w sierpniu przez Amerykanów spadła miesiąc do miesiąca o 2,4 proc. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że liczba umów na sprzedaż domów pozostanie bez zmian miesiąc do miesiąca. W lipcu liczba podpisanych umów na sprzedaż domu wzrosła o 1,2 proc., po korekcie z 1,3 proc. (PAP)