Również cynk i aluminium zniżkują po co najmniej 0,4 proc. Spadkom na razie "nie dają się" nikiel i ołów.

Inwestorów denerwuje niepewność co do kondycji finansowej DB. W czwartek akcje niemieckiego banki spadły na giełdzie w Nowym Jorku do nowego rekordowo niskiego poziomu z powodu obaw o to, czy bank będzie w stanie zapłacić nałożone na niego kary.

W środę pojawiły się informacje o tym, że niemiecki rząd pracuje nad programem pomocowym dla DB, jednak te doniesienia zostały zdementowane.

Prezes DB John Cryan zapewnił, że jego bank jest w dobrej kondycji i nie potrzebuje ani wsparcia państwa, ani kapitału od inwestorów.

Deutsche Bank może być zmuszony zapłacić USA karę w wysokości 14 miliardów dolarów.

"Sprawa Deutsche Banku może być takim krótkotrwałym +niedźwiedzim+ czynnikiem" - wskazuje Wei Lai. analityk Cofco Futures Co.

"Problemy DB spowodowały, że w pewnym stopniu spadł apetyt na ryzyko zwłaszcza przed świąteczną przerwą w Chinach, która potrwa cały przyszły tydzień" - dodaje.

Spadki cen miedzi i innych metali mogły być jeszcze większe, ale trochę pomogły notowaniom dane PMI z Chin.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł we wrześniu 50,1 pkt. wobec 50,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wyliczenia Caixin Media i Markit Economics. Analitycy spodziewali się 50,1 pkt.

Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze, a poniżej 50 kurczenie się sektora. (PAP)